Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra-Food 2010, firma Sealed Air Cryovac zaprezentowała bogatą ofertę rozwiązań opakowaniowych dla branży mięsnej , producentów dań gotowych i firm gastronomicznych.

Opakowania Cryovac® firmy Sealed Air otwierają nowe możliwości przed branżą mięsną
Na wspólnej ekspozycji polskiej branży mięsnej, razem ze Związkiem „Polskie Mięso” oraz z Krajową Radą Drobiarstwa, firma Sealed Air Cryovac, ekspert w dziedzinie pakowania świeżej żywności, pokazała cieszące się największą popularnością systemy pakowania, które pozwalają zakładom mięsnym i firmom spożywczym obniżyć koszty produkcji i zwiększyć wydajność, jednocześnie chroniąc środowisko, a konsumentom – oszczędzić czas spędzony na przygotowywaniu posiłków i cieszyć się doskonałym smakiem i urozmaiconym menu.

Opakowania do świeżej żywności stają się coraz bardziej funkcjonalne: umożliwiają np. przygotowanie marynowanego mięsa w kuchence mikrofalowej w hermetycznie zamkniętym opakowaniu, jak np. opakowanie próżniowe typu „skin” – Cryovac® Simple Steps®, czy barierowy worek próżniowy do pieczenia Cryovac® Oven Ease™, który jest przeznaczony do stosowania także w tradycyjnym piekarniku. Zaspokajają w ten sposób zapotrzebowanie konsumentów na wygodę, ale jednocześnie sprawiają też, że rośnie konieczność komunikacji z konsumentem, a opakowanie staje się w coraz większym stopniu środkiem przekazu nie tylko informacji na temat producenta i marki produktu, ale też wskazówek dotyczących przygotowania i przepisów kulinarnych.

Wprowadzony właśnie na rynek unikalny worek do pieczenia Cryovac® Oven Ease™ HC2440 oferuje producentom dań gotowych i firmom gastronomicznym istotne korzyści. Jest odpowiedni do pakowania mięs chłodzonych i mrożonych, w tym pieczeni mięsnych bez kości lub z kością, a także drobiu i ryb. Przygotowywane w nim produkty są soczyste i zachowują swój naturalny smak, mają też bardziej homogeniczną konsystencję, niż produkty przygotowywane w tradycyjny sposób, a to wszystko w znacznie krótszym czasie.

Dla konsumentów równie ważne pozostają kwestie związane z estetyką, higieną i bezpieczeństwem żywności. Folia Cryovac® SES do drobiu uwzględnia wszystkie z nich. Podobna do folii PVC typu „stretch”, do której są przyzwyczajeni konsumenci, ściśle opina produkt zapewniając atrakcyjny wygląd, a dzięki hermetycznym zgrzewom i odporności na uszkodzenia mechaniczne opakowanie pozostaje szczelne i schludne w całym łańcuchu dystrybucji. Dzięki opcji zadruku w ośmiu kolorach na praktycznie 100% powierzchni, pakowane w nią produkty mogą być indywidualnie brandowane. Folię Cryovac® SES można stosować w połączeniu z płytkimi tackami w najróżniejszych rozmiarach i kształtach, wykonanymi zarówno z polistyrenu, kartonu, jak i ze sztywnych materiałów, w tym także z tackami z systemem absorpcyjnym pochłaniającymi wycieki.

Dla zakładów mięsnych i firm spożywczych najistotniejszym problemem pozostają jednak koszty ich działalności. Dlatego szukają rozwiązań, które przyniosą im oszczędności i zwiększą ich rentowność. Kluczem do sukcesu mogą być odpowiednie materiały i technologie opakowaniowe, a przede wszystkim automatyzacja całego procesu i integracja z linią produkcyjną. Automatyzacja wpływa na wyższą wydajność produkcji, większą prędkość pakowania i elastyczność, a także na niższe koszty pracy. Oprócz korzyści ekonomicznych, dużą zaletą jest wyższy poziom higieny i bezpieczeństwa, gdyż operator maszyny nie ma bezpośredniego kontaktu z mięsem, czynnik ludzki jest więc ograniczony do niezbędnego minimum. Firma Sealed Air opracowała specjalną platformę integracyjną dla zakładów mięsnych – PakFormance® – za pomocą której można zarządzać linią produkcyjną, znacznie obniżając koszty operacyjne.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, łączącym zalety automatyzacji procesu pakowania z wydajnym wykorzystaniem materiałów opakowaniowych, jest system Cryovac® Ulma Flow-Vac®, wykorzystujący technologię poziomą form-fill-seal oraz system pakowania próżniowego. Technologia Flow-Vac® została opracowana z myślą o usprawnieniu pakowania porcji przemysłowych i detalicznych mięsa, wędlin i serów. Ładowarka Cryovac® Ulma Flow-Vac® sama dostosowuje długość opakowania do długości produktu. Dzięki konfiguracji maszyny, w której folia z rolki podawana jest od dołu, produkt nigdy nie ma bezpośredniego kontaktu z powierzchnią zgrzewu, co zapobiega jej skażeniu i gwarantuje opakowanie o doskonałej szczelności. System ten przynosi więc znaczne oszczędności kosztów: pracy dzięki płynnemu przepływowi produktów i ograniczonej ingerencji operatorów na etapie załadunku, a także oszczędności na kosztach materiałów opakowaniowych dzięki ich optymalnemu wykorzystaniu.


Źródło: ''