Opakowania kartonowe zapewniają nie tylko niezbędną ochronę artykułom spożywczym. Odgrywają również bardzo istotną rolę w pozycjonowaniu produktów i, co za tym idzie, mają wpływ na poziom ich sprzedaży.

SIG Combibloc jest jednym z wiodących światowych producentów aseptycznych opakowań kartonowych dla płynnych produktów spożywczych oraz urządzeń napełniających. System combibloc cieszy się międzynarodowym uznaniem, ponieważ na tle innych systemów pąkujących wyróżnia się wieloma zaletami - technologia aseptyczna gwarantuje wysoką jakość produktów oraz wydłuża okres przydatności do spożycia.

Różne trendy na rynku artykułów spożywczych

Świat zmienia się w coraz szybszym tempie, a wraz z nim rynek żywności. Zmieniają się nawyki żywieniowe ludzi, a na rynku obserwuje się wiele różnych tendencji. Wśród trendów żywieniowych dominuje poszukiwanie wygody i zrównoważonej diety. Konsumenci chcą kupować żywność, która odznacza się wysoką jakością, jest naturalna, a zarazem smaczna. Jest to związane z modą na zdrowy tryb życia oraz naciskiem na właściwy sposób odżywiania się. Jedzenie ma zapewniać zdrowie, a cel ten można osiągnąć wyłącznie wtedy, gdy żywność zawiera naturalne składniki odżywcze. Ponadto, konsumenci coraz bardziej cenią sobie wygodę. Przechowywanie, transport i przygotowanie żywności powinno być jak najprostsze.

Szczególnie osoby samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe wysoko cenią sobie produkty gotowe, które przed spożyciem wystarczy jedynie podgrzać i doprawić do smaku. Również zapracowani rodzice i właściciele hoteli oraz przemysł gastronomiczny oczekują udogodnień w zakresie przygotowywania posiłków. Poszukiwane są produkty spożywcze, dzięki którym gotowanie jest łatwiejsze bez uszczerbku dla jakości spożywanych posiłków. Opakowania combibloc oferują najlepsze rozwiązania, uwzględniające wszystkie te tendencje – rozwiązania, które cieszą się uznaniem konsumentów, a jednocześnie umożliwiają producentom artykułów spożywczych osiągnie pozycji lidera na rynku żywności.

Odpowiednie produkty dla wyrafinowanych smakoszy

W wielu segmentach rynku opakowania kartonowe przeszły długą drogę od etapu, na którym były postrzegane jako praktyczne opakowanie alternatywne do etapu, na którym stały się preferowanym i popularnym rozwiązaniem. Zupy, sosy i przetwory pomidorowe w opakowaniach combibloc to już klasyka. Coraz częściej w opakowaniach kartonowych sprzedaje się również desery.

Na całym świecie w opakowaniach combibloc sprzedaje się również regionalne specjały kulinarne, choćby takie jak: azjatyckie mleko kokosowe, południowoamerykańska smażona fasola czy angielski sos custard. Opakowań combibloc używa się również do przechowywania odżywek dla niemowląt, gdzie jakość i higiena mają zasadnicze znaczenie. Innymi słowy w opakowaniach combibloc sprzedawane są artykuły spożywcze wysokiej jakości przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych.

Aseptyczne opakowania combibloc dla płynnych produktów spożywczych

Dzięki zastosowaniu technologii combibloc w opakowaniach kartonowych sprzedawane są artykuły spożywcze o konsystencji płynnej oraz zawiesistej. W roku 1985 po raz pierwszy opakowań combibloc użyto dla zup z kawałkami warzyw o długości dochodzącej do 9 mm. To była prawdziwa rewolucja na rynku opakowań dla płynnych artykułów spożywczych. Od tej pory systematycznie ulepszano stosowane metody. Obecnie opakowania kartonowe mogą być napełniane produktami zawierającymi kawałki owoców, warzyw lub mięsa o wielkości nawet 15 mm, przy czym długość poszczególnych włókien może dochodzić nawet do 40 mm. Cząstki warzyw, owoców lub mięsa mogą stanowić nawet 50 % całkowitej zawartości.

Artykuły spożywcze o konsystencji płynnej oraz zawierające cząstki stałe w aseptycznych opakowaniach kartonowych: choć jeszcze kilka dziesięcioleci wstecz wydawało się to nie do pomyślenia, dzisiaj, dzięki combibloc, na rynkach całego świata znajdują się miliony opakowań kartonowych.

Elastyczne rozwiązania technologiczne w zakresie napełniania umożliwiają stosowanie opakowań kartonowych dla najróżniejszych produktów. W jednym opakowaniu kartonowym mogą znajdować się nawet dwa produkty o odmiennej konsystencji – np. zupa o konsystencji płynnej, stanowiąca komponent bazowy oraz kawałki warzyw. To otwiera przed przemysłem spożywczym wprost nieograniczone możliwości.

Te możliwości wykorzystywane są przez międzynarodowych liderów na rynku spożywczym takich, jak Unilever, Campbell, Nestlé czy Parmalat.

Dobre opakowanie wzmaga apetyt i zwiększa sprzedaż

Niezależnie od tego, czy mowa o posiłkach dla dzieci, posiłkach dla osób samodzielnie prowadzących gospodarstwo domowe, czy też o produktach przeznaczonych dla dużych rodzin, lub też właścicieli punktów gastronomicznych, z systemem combibloc wszystko jest możliwe. Można tak twierdzić, ponieważ combibloc to pełna gama formatów i objętości opakowań kartonowych dla żywności (sosy, zupy itp. ) – od małych opakowań combiblocSmall (150 ml do 350 ml) i combiblocCompact (200 ml do 500 ml) poprzez średnie combiblocStandard (500 ml, 750 ml i 1,000 ml) aż do dużych opakowań combiblocMaxi (1.5 l; 2.0 l). Średnie- i duże opakowania kartonowe dla niektórych produktów można wyposażyć w praktyczne rozwiązania ułatwiające otwieranie; na przykład w perforację, która umożliwia szybkie rozerwanie opakowania lub też w zamknięcia takie, jak: combiTop, combiLift, czy combiTwist.

Materiał dla powyższych formatów opakowań dostosowany jest specjalnie do przechowywania produktów żywnościowych (food). Inne formaty opakowań kartonowych: combiblocMini, combiblocPremium, combiblocSlimline i combiblocMagnum przeznaczone są jedynie dla produktów takich jak mleko UHT czy soki. Bez względu na rodzaj wybranego opakowania kartonowego combibloc, można mieć pewność, że opakowanie to stojące na półce sklepowej będzie pozytywnie oddziaływało na klienta. Zaskakujący, ciekawy kształt przyciąga wzrok i zachęca konsumenta do kupna. Dobrze wykorzystująca powierzchnię opakowania kartonowego, atrakcyjnie zaprojektowana szata graficzna, stanowi dodatkowa „reklamę” produktu.

Korzyści dla wymagających konsumentów

Na całym świecie ludzie lubią kupować produkty sprzedawane w opakowaniach combibloc. Dzieje się tak, ponieważ opakowania kartonowe combibloc zapewniają konsumentom wiele praktycznych korzyści. Opakowania combibloc są gwarancją wysokiej jakości produktu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, produkty zachowują zarówno swoją naturalną konsystencję, witaminy oraz wartości odżywcze. Konsumenci kupują produkty, które wyglądają i smakują tak, jakby zostały przygotowane w domu. Opakowania combibloc cieszą się dobrą renomą.

Dzięki temu, że opakowania kartonowe są lekkie, robienie (i noszenie) zakupów jest łatwiejsze. Prostokątny kształt dobrze sprawdza się podczas przechowywania i składowania. Opakowania combibloc są ze wszech miar praktyczne: nietłukący się materiał umożliwia całkowicie bezpieczny transport produktów, wyrzucanie zużytych opakowań nie nastręcza trudności ponieważ zajmują bardzo mało miejsca w koszu na śmieci. Opakowania wykonuje się z ekologicznych materiałów, co cieszy klientów, którzy dbają o ochronę środowiska naturalnego. Opakowania combibloc odznaczają się również innowacyjnością. Sondaże przeprowadzone wśród konsumentów pokazują, że, ich zdaniem, opakowania kartonowe są nowoczesne i atrakcyjne.

Opakowania combibloc mają jeszcze inną cenioną przez handlowców i dostawców zaletę. Umożliwiają zoptymalizowanie procedur logistycznych: Koszty transportu i magazynowania są znacznie niższe niż w przypadku innych rodzajów opakowań. Około 864 jednolitrowych opakowań combiblocStandard można ułożyć na jednej europalecie, nie obawiając się o ich kształt lub zawartość. Ponadto, dzięki temu, że opakowania combibloc są lekkie, a ich kształt przystosowany do układania w stosy, można przewieźć więcej towaru przy mniejszej ilości kursów. Odrębne sterylizowanie opakowania kartonowego oraz produktów nalewanych do opakowań gwarantuje zachowanie aseptyczności produktów.Koncepcje logistyczne mogą być dostosowywane indywidualnie do życzenia klientów. Działania te obejmują wybór optymalnych rozwiązań począwszy od urządzeń odbierających z maszyny gotowe, napełnione opakowania kartonowe, aż do momentu dostarczenia produktu do punktu sprzedaży.

Aseptyczny proces napełniania zapewnia optymalną ochronę produktu w opakowaniu kartonowym. Opakowania combibloc gwarantują długotrwałe przechowywanie produktów z zachowaniem witamin, składników odżywczych, smaku i koloru. Produkt jest naturalny, ponieważ nie dodawane są do niego żadnych środki konserwujące. Dodatkową zaleta jest to, że produkty w kartonowych opakowaniach aseptycznych można przechowywać poza lodówką. Elastyczna technologia napełniania otwiera przed producentami możliwość napełniania różnego rodzaju opakowań kartonowych przy użyciu jednego urządzenia napełniającego.

Dobre produkty wymagają maksymalnej ochrony

Aby można było bezpiecznie przechowywać żywności należy zniszczyć najpierw wszelkie występujące w niej drobnoustroje. W technologii aseptycznej stosuje się proces sterylizacji (UHT = Ultra-Heat Treatment). Produkty podgrzewa się błyskawicznie najpierw do bardzo wysokiej temperatury, następnie równie błyskawicznie schładza, a dopiero potem umieszcza w wysterylizowanych aseptycznych opakowaniach kartonowych. Zastosowanie tej technologii pozwala zachować większość składników odżywczych, witamin oraz smak i kolor pakowanych produktów.

Opakowania kartonowe używane do pakowania żywności produkowane są z kompozytu zaprojektowanego specjalnie z myślą o nietrwałych produktach, które mają zapewniona tym samym szczególną ochronę. Materiał składa się z trzech składników – kartonu, polietylenu i aluminium, przy czym każdy z tych komponentów spełnia istotną funkcję.

Wewnętrzna powłoka polietylenowa stanowi nieprzepuszczalną barierę dla płynów, natomiast zewnętrzna powłoka chroni opakowanie przed działaniem wilgoci. Karton i aluminium nadają opakowaniu niezbędną stabilność oraz chronią zawartość przed światłem, zapachami i działaniem tlenu. Dzięki temu produkty bez środków konserwujących można długo przechowywać poza lodówką, najpierw w punkcie sprzedaży, a potem w domu konsumenta, nie obawiając się o ich jakość.

Do wysokiej jakości produktów sprzedawanych w opakowaniach combibloc przyczynia się również system wykrojów. W zakładach SIG Combibloc, opakowania są powlekane i drukowane, odpowiednio pocięte, a następnie są zgrzewane wzdłużnie, tworząc w ten sposób tzw. „rękawy”. Specjalny zgrzew przechodzący wzdłuż opakowania eliminuje konieczność wykonania tej czynności u klienta oraz gwarantuje dodatkową korzyść – unika się kontaktu produktu z niepowleczonymi krawędziami opakowania w trakcie napełniania.

Płaskie złożone opakowania w postaci „rękawów” dostarczane są do klienta, który przy użyciu urządzenia napełniającego zamyka i skleja dno opakowania. Następnie wnętrze opakowania poddawane jest sterylizacji przy użyciu H2O2. Wysterylizowane wcześniej produkty umieszczane są w sterylnych opakowaniach kartonowych w specjalnej strefie aseptycznej urządzenia napełniającego. Wreszcie, górne krawędzie opakowania zgrzewa się powyżej poziomu przechowywanego produktu przy zastosowaniu metody ultradźwiękowej. W ten sposób eliminuje się możliwość niedomknięcia opakowań kartonowych combibloc, co pozbawiłoby je sterylności.

Dobra żywność to również kwestia technologii

Maszyny napełniające combibloc gwarantują zarówno wydajność, jak i aseptyczne warunki. Optymalny dobór wszystkich elementów zapewnia sprawny i efektywny przebieg produkcji. Urządzenia można również łatwo zintegrować z istniejącymi systemami operacyjnymi. Dzięki wydajności poszczególnych elementów, rośnie poziom produkcji oraz spada poziom odpadów. Możliwość robienia krótkich przerw praktycznie niweluje straty powstałe na skutek korzystania z systemu buforowego lub w czasie magazynowania produktów. Obsługa maszyn jest prosta – odbywa się za pomocą monitora dotykowego, więc do obsługi całego urządzenia wystarczy minimalna ilość osób nadzorujących. System napełniania jest bardzo elastyczny.

Firma SIG Combibloc opracowała trzy różne typy urządzeń napełniających zapewniających optymalne warunki dla napełniania opakowań produktami płynnymi, gęstymi oraz zawierającymi kawałki warzyw, owoców lub mięsa. Napełnianie opakowań bardzo rzadkimi produktami takimi, jak sos waniliowy czy płynne pokarmy dla niemowląt może odbywać się przy zastosowaniu „standardowych” urządzeń napełniających przeznaczonych do napojów.

Do produkcji wyrobów gęstych z kawałkami lub włóknami warzyw lub owoców takich, jak przeciery, używa się specjalnych maszyn. W porównaniu z produktami standardowymi o rzadkiej konsystencji takimi, jak mleko czy soki, artykuły gęste poddaje się ponownej obróbce termicznej już po napełnieniu opakowań. Wewnątrz maszyny napełniającej przeznaczonej dla płynnej żywności, poziom napełnienia opakowania wyrównywany jest przy użyciu pompy zamiast zaworu regulacyjnego. Firma SIG Combibloc opracowała maszyny do napełniania opakowań kartonowych produktami o zawiesistej konsystencji oraz produktami zawierającymi kawałki owoców, warzyw lub mięsa. Można również dokładnie kontrolować proporcje produktów o zawiesistej konsystencji takich, jak zupy z gwarantowaną ilością warzyw lub mięsa.

2-fazowa technologia napełniania

Dzięki zastosowaniu 2-fazowej technologii napełnienia, proces produkcji odznacza się znacznie większą elastycznością. Zastosowanie tej technologii umożliwia umieszczenie dwóch różnych produktów, różniących się pod względem kleistości oraz zawartości kawałków owoców, warzyw lub mięsa, w tym samym opakowaniu kartonowym. Oba składniki można poddać oddzielnej wstępnej obróbce dostosowanej do ich indywidualnych wymogów. Po napełnieniu opakowania, składniki się mieszają, tworząc wyjątkowy produkt.

Taką metodę stosuje się, na przykład, w przypadku zup zawierających kawałki mięsa i warzyw. Oba składniki znajdujące się w odrębnych zbiornikach poddawane są wstępnej obróbce. Określona ilość zupy zawierającej kawałki warzyw trafia do jednego zbiornika, natomiast zupa zawierająca kawałki mięsa wędruje do innego zbiornika. Składniki są poddawane procesom obróbki termicznej, innym w zależności od wyrobu. Wreszcie tworzy się optymalną mieszankę obu składników przy użyciu pompy dozującej zainstalowanej w urządzeniu przeznaczonym do napełniania opakowań produktami o bardzo zawiesistej konsystencji oraz produktami zawierającymi cząstki stałe takie jak: kawałki warzyw, owoców lub mięsa.

Zmiany objętości opakowania kartonowego można dokonać w ciągu zaledwie kilku minut. A ponieważ wymiana głowic napełniających jest bardzo prosta, tę samą maszynę można szybko przystosować do produkcji innych wyrobów. W zależności od konsystencji produktu, można wybrać głowice napełniające zaopatrzone w różne końcówki zapewniając tym samym precyzyjne napełnianie.

Źródło: www.sig.biz
Źródło: ''