Wg badań rynkowych przeprowadzonych przez analityków z grupy Frost&Sullivan na europejskim rynku opakowań elastycznych należy się spodziewać 30% wzrostu popytu do 2012 roku. Wynika to z wielu zalet tego typu opakowań jak woreczki czy tubki, do których na pewno należy znaczna redukcja wagi opakowania, elastyczność, wytrzymałość, możliwość pakowania produktów ciekłych a także podatność nowych folii na wykonywanie z nich opakowań różnych formatów i różnymi technikami.

Nowe opakowania można kolorowo drukować i napełniać zimnymi i gorącymi produktami w warunkach odpowiednio sterylnych. Już dziś takie jednorazowe opakowania woreczkowe służą do pakowania owocowych napojów i są bardzo chętnie nabywane szczególnie przez młodych ludzi, uczniów, sportowców czy studentów. Stanowią też mniejszy wagowo i objętościowo odpad po ich wykorzystaniu i w tym zakresie konkurują z butelkami z tworzyw czy kartonami. Opakowania takie wykorzystywane są do pakowania produktów chemii gospodarstwa domowego a z uwagi na możliwość pakowania aseptycznego również do pakowania produktów dla ochrony zdrowia.

Na wykresie poniżej przedstawiono szacunkowe zużycie małych elastycznych woreczków i tubek jakie przewidują analitycy rynkowi dla państw zachodniej Europy w najbliższym okresie.


Europejski rynek opakowań elastycznych

Źródło: European Plastics News 2006
Źródło: ''