Rosnąca liczba drukarni koncentruje się na branży opakowań jako drugim podstawowym filarze ich działalności. Segment ten rozwija się prawie dwa razy szybciej niż rynek tradycyjny.

Opakowania górą!
System Prinect Signa Station Packaging Pro firmy Heidelberg sprawia, że przygotowanie rozłożenia opakowania na arkuszu staje się wyjątkowo szybkie i łatwe.

Pizza, długopisy czy dętki: praktycznie wszystkie produkty są dziś pakowane w pudełka. Nawet w tych trudnych finansowo czasach rynek opakowań gwarantuje stabilny popyt na zlecenia.

Drukarnie także pragną z tego skorzystać. "Wśród naszych klientów jest coraz więcej małych firm chcących wejść do branży drukowania opakowań. System Packaging Pro zdecydowanie im to ułatwi", mówi Sabine Roob, Kierownik produktu Prinect Preprint Applications & Packaging.

Packaging Pro to dodatkowa opcja do systemu Prinect Signa Station, przeznaczona do impozycji arkuszy dla celów drukowania komercyjnego. Aby skorzystać z funkcji dedykowanych dla produkcji opakowań, wystarczy uaktywnić je kluczem. "Opcja ta udostępnia funkcje, dzięki którym produkcja składanych kartonów z nadrukiem staje się wyjątkowo oszczędna i wydajna", podkreśla Roob jako ekspert w tej dziedzinie. Funkcje te umożliwiają optymalne wyliczenie i wykorzystanie arkuszy. A ponieważ karton jest materiałem znacznie droższym od papieru, to każdy dodatkowy gram odpadów będzie miał znaczenie.

Przejście do trzeciego wymiaru

Produkcja dla segmentu opakowań oznacza także przejście do produkcji trójwymiarowych produktów. Jest to odzwierciedlone w innym formacie danych, który jest zazwyczaj podyktowany jednym z wielu dostępnych systemów CAD. Dla produkcji opakowań z nadrukiem standardowym, formatem jest CFF2.

Jednak i inne systemy CAD, takie jak aplikacje inżynieryjne i DTP, są również wykorzystywane, mimo że generują inne formaty danych. "W przypadku zadań na mniejszą skalę, bardzo ważna staje się elastyczność w podejściu do różnych rodzajów danych", podkreśla Roob. "Dzięki systemowi Packaging Pro można importować szeroką gamę formatów CAD i, jeśli zachodzi taka potrzeba, konwertować lub eksportować je, na przykład w celu utworzenia matrycy".

Soft proof: od animacji do kartonu

Po utworzeniu wzorca w drukarni generowana jest trójwymiarowa komputerowa "odbitka próbna". Przybiera ona formę interaktywnej animacji, którą można przesyłać e-mailem. Dzięki temu klient może wyobrazić sobie wzór w najmniejszych szczegółach. Oprogramowanie to umożliwia obracanie kartonu oraz otwieranie i zamykanie go na ekranie komputera. Karton można także wyświetlać z nadrukiem lub bez niego, albo w formie przezroczystej. "Trójwymiarowy soft proof to szybka i wydajna metoda pozwalająca ustalić szczegóły z klientem bez konieczności produkowania drogich próbek", mówi Roob.

Inteligentne wykorzystanie przestrzeni

System Packaging Pro pozwala także zaoszczędzić trudów związanych z wyznaczaniem linii zagięć i marginesów cięcia, ponieważ sprawia, że mniejsze niedociągnięcia w wykrawaniu stają się niewidoczne. Aby uniknąć odpadów z dość drogich materiałów, nadruki są zazwyczaj rozkładane na powierzchni arkusza w możliwie najefektywniejszy sposób. Często powoduje to częściowe nachodzenie na siebie linii wykrawania. "System Packaging Pro sygnalizuje takie problemy, jednocześnie proponując najszybsze i najprostsze rozwiązania", tłumaczy Roob. Użytkownik może pozwolić oprogramowaniu na automatyczne rozwiązywanie takich problemów, wcześniej definiując minimalny obszar wykrawania dla problematycznych miejsc lub określając interaktywnie na ekranie priorytet dla danej powierzchni i decydując, czy dany element może zachodzić czy powinien zostać rozdzielony.

Packaging Pro udostępnia również inteligentne rozwiązania pozwalające na umieszczanie znaków kontrolnych i kolorowych pasków kontrolnych na arkuszu, które skracają czas realizacji na etapie drukowania i introligatorni.

Kolorowe paski "Mini Spots" można umieszczać w niewidocznych miejscach zagięć lub obszarach przeznaczonych do odpadu, tak aby nie marnować wartościowego miejsca, jednocześnie gwarantując odpowiednią kontrolę i identyfikację przez systemy zarządzające barwą. Możliwość szybkiego określania miejsc wykrawania ułatwia automatyczną weryfikację obszaru do odpadu: w przypadku niedokładności w wykrawaniu, dane liczbowe powodują natychmiastowe rozpoznanie ostrza, które powinno zostać dostosowane.

Dla początkujących i zawodowców


"System Packaging Pro jest wykorzystywany przez mniejsze komercyjne drukarnie z trzema pracownikami, jak i przemysłowe firmy poligraficzne z licznym personelem", mówi Roob. Szczególnie wysoki popyt na to oprogramowanie występuje na rynku drukarni azjatyckich, które wykorzystują je często w połączeniu z narzędziem Sheet Optimizer, pozwalającym precyzyjnie obliczać wymaganą ilość arkuszy w przypadku drukowania etykiet.

W wielu firmach Packaging Pro jest na początku używane jako niezależne rozwiązanie, a dopiero później do produkcji opakowań dodawany jest system Prinect - krok po kroku aż do zintegrowania wszystkich procesów. "System Prinect dopasowuje się do indywidualnych wymagań i może być udoskonalany wraz z rozwojem drukarni klienta. Można z nim zintegrować nawet komponenty innych firm", tłumaczy Roob.


Heidelberg

Źródło: ''