Zakłady O-I w Jarosławiu i Antoninku otrzymały certyfikat Złotej Oceny w kategorii „Materiał bezpieczny dla zdrowia”. O-I to pierwszy na świecie producent opakowań szklanych z taką oceną, przyznawaną przez program certyfikacji Cradle to Cradle™.

Opakowania O-I z certyfikatem C2C

Program certyfikacji Cradle to Cradle™ jest jednym z najważniejszych certyfikatów zrównoważonego rozwoju dla produktów z całego świata i ze wszystkich branż.

- "Certyfikacja dostarcza właścicielom marek, konsumentom, organom nadzorującym i akcjonariuszom potwierdzenie ciągłego zaangażowania naszej firmy w zrównoważony rozwój – powiedział Jim Nordmeyer, Wiceprezes ds. Globalnego Zrównoważonego Rozwoju w O-I. - To ważny punkt odniesienia, który pomaga nam zidentyfikować kolejne kroki, mające na celu poprawę naszych osiągnięć środowiskowych i społecznych" – dodał. 

- "Szkło to materiał, który może być ponownie wykorzystany i wielokrotnie przetworzony bez straty swoich właściwości. Jako największy na świecie producent opakowań szklanych, stale doskonalimy nasze produkty i procesy produkcyjne, aby jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania naszych klientów, którymi są zarówno światowe marki i jak lokalni producenci" - stwierdziła Magdalena Woronowicz, Dyrektor Sprzedaży na Europę Północno-Wschodnią w O-I.  

Firma O-I współpracowała z firmą konsultingową MBDC, zajmującą się kwestiami środowiskowymi, w celu przeprowadzenia rygorystycznej oceny produktów. Prawie 90% procesów produkcji szkła w O-I było ocenianych w różnych kategoriach produktowych i dla określonych kolorów opakowań dla piwa, napojów bezalkoholowych, alkoholi wysokoprocentowych, wina i produktów spożywczych. Certyfikacja opiera się na pięciu kategoriach:

  • materiał bezpieczny dla zdrowia, 
  • materiał do ponownego wykorzystania, 
  • zarządzanie zasobami wodnymi, 
  • wykorzystanie energii odnawialnej,
  • odpowiedzialność społeczna.

- "Uzyskanie Złotej Oceny w kategorii „Materiał bezpieczny dla zdrowia” jeszcze mocniej potwierdza zalety szkła – powiedział Nordmeyer. - Szkło jest bezpieczne dla wielokrotnego kontaktu z żywnością i nieskończenie można poddawać je recyklingowi. Do tego praktycznie nie przepuszcza tlenu, dzięki czemu chroni świeżość i smak ulubionych marek żywności i napojów".

- "Cieszymy się, że możemy współpracować z Owens-Illinois. To firma, która wprowadza innowacje na wyższy poziom, poprzez poszukiwanie możliwości współpracy z innymi liderami branży w celu zwiększenia ilości materiałów pochodzących z recyklingu, zmaksymalizowania wykorzystania energii odnawialnej i zastanowienia się nad sposobami pełnego cyklu użytkowania produktów ze szkła - powiedział Jay Bolus, prezes działu certyfikacji MBDC, czołowych światowych doradców w zakresie wpływu materiałów na zdrowie, projektowania produktów i programu Cradle to Cradle® Design Framework. - Ciągłe dążenie firmy do certyfikacji Cradle to Cradle wyraża jakość marki, a także wartość dla konsumentów i środowiska".

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) w nowych regionalnych wytycznych, dotyczących ekologicznych zakupów, uznaje certyfikat C2C za najwyższą ocenę w kategorii zrównoważonego rozwoju. 

 

Owens-Illinois, Inc. (NYSE: OI) to największy na świecie producent opakowań szklanych, z którego produktów korzystają największe firmy z sektora napojów i artykułów spożywczych. W 2017 roku przychody O-I wyniosły 6,9 mld USD. Spółka zatrudnia ponad 26 500 osób w 78 zakładach w 23 krajach, a jej główna siedziba znajduje się w Perrysburgu, w amerykańskim stanie Ohio. O-I dostarcza bezpieczne, ekologiczne, wolne od wad i budujące markę swoich klientów opakowania na rosnącym rynku opakowań szklanych. 

O-I w Polsce obecny jest od 1993 roku. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne o wieloletniej tradycji – jedną z największych na świecie hut opakowań szklanych w Jarosławiu oraz hutę w Antoninku k. Poznania. W Jarosławiu zlokalizowano również jedno z dwóch na świecie Centrów Serwisowych Maszyn. W 2014 roku utworzono w Poznaniu Business Service Center, które zarządza najważniejszymi operacjami O-I w Europie, w obszarze płatności i rozliczeń, zarządzania danymi oraz raportowania. W Polsce O-I zatrudnia blisko 1000 osób, a w ciągu ostatnich sześciu lat firma zainwestowała w naszym kraju ponad 64 mln euro. Obecnie zajmuje dominującą pozycję na rynku opakowań szklanych dla producentów żywności dla dzieci, wyrobów alkoholowych, piwa oraz napojów bezalkoholowych.  

MBDC jest wiodącą akredytowaną organizacją do oceny produktów w ramach programu Cradle to Cradle Certified ™. Został założony w 1995 roku przez architekta Williama McDonougha i chemika Dr. Michaela Braungarta, MBDC jest oryginalnym twórcą programu Cradle to Cradle® Design Framework i programu Cradle to Cradle Certified ™. 

Cradle to Cradle Products Innovation Institute jest założoną przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta niezależną organizacją non-profit, która zarządza programem Cradle to Cradle Certified ™. 

Cradle to Cradle® jest zastrzeżonym znakiem towarowym MBDC, LLC.

Cradle to Cradle Certified ™ to znak certyfikacji licencjonowany przez Cradle to Cradle Products Innovation Institute.

 

Dowiedz się więcej o O-I

 

Źródło: O-I