Data publikacji: .

Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że odpowiednia segregacja śmieci to kwestia istotna dla środowiska naturalnego. Choć może się to z pozoru wydawać prostą czynnością, to recykling niektórych odpadów wciąż wzbudza zasadne wątpliwości. Jednym z bardziej problematycznych tematów jest to, gdzie wyrzucać styropian. Dowiedz się, co zrobić z opakowaniami styropianowymi po jedzeniu oraz jak postąpić z materiałem budowlanym takiego pochodzenia.

Styropianowe opakowania – zastosowanie

Opakowania styropianowe cieszą się zasłużoną popularnością. Ich zalety wykorzystują przede wszystkim branże budowlana, spożywcza czy farmaceutyczna. Pojemniki z tego materiału znajdują także zastosowanie jako wypełniacze w zabezpieczeniu produktów podczas transportu czy składowania.

Tego typu opakowania są lekkie, trwałe oraz mają dobre parametry termiczne. Zdolność utrzymywania wysokich i niskich temperatur sprawia, że styropian wybierany jest do produkcji pojemników termoizolacyjnych oraz lodówek turystycznych. Spotkać można go także w bardziej codziennych sytuacjach, jak chociażby w stołówkach zakładowych czy na festynach, gdy w styropianowych kubeczkach serwowane są gorące napoje lub zupy. Dzięki właściwościom izolującym nie poparzymy się, chwytając nawet za kubek ze świeżo zalanym wrzątkiem.

W branży farmaceutycznej opakowania styropianowe świetnie sprawdzą się do transportu leków, wymagających przewożenia w towarzystwie suchego lodu.Opakowania styropianowe

Jak segregować opakowania styropianowe?

Styropian to niezwykle praktyczny materiał, który ma wiele zastosowań. Lekki i wygodny w transporcie, może jednak przysporzyć dylematów w kwestii recyklingu.

Gdzie wyrzucać opakowania styropianowe?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ w zależności od tego, z jakim styropianem mamy do czynienia, należy wybrać odpowiedni pojemnik. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów. Wskazuje on kolory pojemników i worków na śmieci: papier – niebieski, szkło – zielony, odpady bio – brązowy, metale i tworzywa sztuczne – żółty, zmieszane – czarny.

Styropian opakowaniowy może być klasyfikowany jako czysty, jeżeli służył do transportu cennych przedmiotów czy jako tacki lub pojemniki na jedzenie, jednak tylko, gdy nie ma nich śladów pożywienia. Wyrzucamy go wówczas do pojemników oznaczonych kolorem żółtym. Styropian brudny, z pozostałościami po jedzeniu, musi zostać umieszczony w odpadach zmieszanych, czyli pojemnikach oznaczonych kolorem czarnym.

Styropian opakowaniowy jest jednak w tej kwestii mniej kłopotliwy niż budowlany.

Styropian budowlany – gdzie go wyrzucić?

Każdy właściciel domu docenia wartość styropianu, jako stosunkowo taniego materiału izolacyjnego. Odporny na wilgoć czy działanie roztworów soli, kwasów i zasad jest łatwy w obróbce, jednak niewykorzystane płyty czy kawałki nie mogą trafić do śmietnika.

Styropian budowlany


Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Może on znaleźć się kontenerze firmy wyspecjalizowanej w gromadzeniu odpadów budowlanych lub trafić do tzw. PSZOK-ów (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Gminy mają obowiązek odbierania odpadów, których nie można umieścić w zwykłych pojemnikach na śmieci, np. ceramika, meble, elektronika, a także styropian i inne pozostałości budowlane.

Warto jednak już w trakcie budowy pomyśleć o tym, aby zmniejszyć ilość odrzutów poprzez odpowiednie cięcie płyt styropianowych, a tym samym zminimalizować niekorzystny wpływ na środowisko. Pozostałe kawałki styropianu można przechować w celu dalszego wykorzystania, np. ocieplenia budy dla psa czy szopy.

Styropianowe opakowania po jedzeniu na wynos

Opakowania wykonane ze styropianu i przeznaczone dla branży gastronomicznej idealnie izolują ciepło, są estetyczne, trwałe i solidne. Dzięki nim każdy posiłek dotrze do odbiorcy w odpowiedniej temperaturze, a prosty mechanizm otwierania i zamykania sprawia, że ich używanie nie jest problemem nawet w mocno obłożonej kuchni restauracji. Pojemniki z kilkoma komorami pozwalają zapakować różne składniki lub dania bez ryzyka wymieszania, a jednocześnie wyróżniają się także wyjątkową lekkością i są bardzo tanie.

Jak już wspominaliśmy, konieczność segregacji śmieci nakazuje wyrzucać odpady styropianowe do odpowiednich pojemników. W przypadku zamawianej żywności mamy zazwyczaj do czynienia ze styropianem brudnym, który nie jest odzyskiwany i należy go wrzucić do czarnych pojemników i worków na odpady zmieszane. Jeżeli do jedzenia dołączone są jednorazowe tacki lub pojemniki na podgrzane lub schłodzone artykuły spożywcze, te zazwyczaj możemy umieścić w śmietniku na tworzywa sztuczne, czyli żółtym. Warto jednak sprawdzić, czy nie ma na nich śladów żywności.

Opakowania styropianoweStyropianowe opakowania dla AGD i ogrodnictwa

Styropian opakowaniowy czysty to powszechnie stosowany sposób na zabezpieczenie sprzętu AGD, mebli, elektroniki czy innych produktów wymagających dodatkowej ochrony podczas transportu. Są to zarówno wypełniacze, jak i pudła podlegające recyklingowi, dlatego należy wyrzucać je do żółtych worków lub pojemników.

Styropian po recyklingu doskonale nadaje się dla ogrodnictwa, ponieważ lekkie doniczki mogą być wykorzystane do uprawy roślin ozdobnych, a następnie zutylizowane. Dla lepszego rozwoju roślin należy zrobić otwory w dnie doniczek i zastosować drenaż, a w ciepłe dni w takich pojemnikach będą potrzebowały one więcej wody.

Opakowania styropianowe a recykling

Segregacja i recykling styropianu są niezwykle ważne dla środowiska oraz przyszłości człowieka, ponieważ czas jego rozkładu wynosi od kilku do nawet miliona lat! Dobrą informacją jest fakt, że styropian niemal w 100% można odzyskać i wykorzystać na kolejne opakowania.

Styropian poddawany jest recyklingowi w kilku etapach. Gdy trafi do specjalistycznej firmy, dzielony jest na poszczególne kolory oraz klasy. Następnie spuszcza się z niego powietrze, a sprasowany zostaje przetopiony na granulat, z którego wytwarzane są między innymi doniczki, wieszaki oraz różnego rodzaju opakowania.

Należy pamiętać, że styropian powleczony różnymi tworzywami nie jest czysty, chroni lepiej, jednak trudniej poddać go recyklingowi i odzyskać.

Segregacja i recykling styropianu, podobnie jak innych materiałów, jest jednym z najważniejszych sposobów na wspieranie środowiska naturalnego. Proces ten nie jest łatwy, jednak podjęcie odpowiednich działań pozwala na ponowne wykorzystanie, a tym samym zmniejszenie ilości śmieci.