Polska jest jednym z największych w Europie producentów opakowań szklanych. Szacuje się, że w naszym regionie popyt na te artykuły będzie rósł. Cały polski rynek opakowań (szkło, plastik, tektura, papier pakowy, aluminium i ceramika) to prawie 4 miliony ton wagi wyrobów – w tym niecały milion (960.000 ton) przypada na opakowania szklane.

Mieszkaniec Europy Zachodniej zużywa rocznie 150 kg opakowań ze szkła, papieru, kartonu, tworzyw sztucznych i metali. W Polsce – 100 kg, z czego 25 kg to opakowania szklane. Tymczasem roczne zużycie opakowań szklanych we Francji i Włoszech przekracza 60 kg, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii 50 kg.

W Europie Zachodniej rynek ten jest ustabilizowany, w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej popyt będzie rósł. Dzieje się tak dlatego, ponieważ producenci rezygnują z opakowań z tworzyw sztucznych i metalu i wracają do tradycyjnych – szklanych. Przykładowo produkcja butelek ze szkła wzrosła od 2000 roku o 18,5 proc. Rośnie sprzedaż opakowań szklanych – w 2002 o 4,5 proc, w 2003 o 6,6 proc., a w 2004 o 13 proc., natomiast w 2005 o 14 proc.

Produkcja opakowań szklanych od lat jest na podobnym poziomie, choć powoli i regularnie rośnie. W 2003 roku wyprodukowano 4 miliardy 535 milionów sztuk opakowań szklanych. Butelki stanowią 50 % całej produkcji, potem słoje – 30%. Na pozostałe rodzaje opakowań – słoiczki do musztardy, czy odżywek, kosmetyczne, farmaceutyczne i chemiczne przypada około 20 %. Najwięcej, bo aż 80% wytwarza się opakowań ze szkła bezbarwnego, reszta przypada na kolorowe. Takie są przyzwyczajenia polskiego klienta.

Na Zachodzie dużo więcej produkuje się szkła kolorowego. Przyjęło się, że szkło w które rozlewa się u nas alkohole musi być krystalicznie przejrzyste, czystsze od swojego odpowiednika z hut Europy Zachodniej. Po przemyśle piwowarskim i spirytusowym największymi odbiorcami opakowań szklanych jest branża owocowo-warzywna, przemysł chemiczny i farmaceutyczny. Polskie huty szkła są jednymi z najnowocześniejszych w świecie i dostosowane już do zachodnich standardów. Produkują butelki lżejsze, o cienkich ściankach. Ten przemysł już dawno się zrestrukturyzował i w dużej części należy do kapitału zagranicznego.

Potentaci branży to: Owens - Illinois Polska SA, do którego należą huty Jarosław i Antoninek, koncern Rexam mający huty w Gostyniu i Wyszkowie oraz krajowy holding Warta Glass czyli Huta Szkła „Warta” i „Jedlice”. Mniejsze firmy opakowań szklanych to: Heinz Glass Działdowo i huty - „Ujście”, Stolzle SA, Vitrosilicon, „Czechy”, „Sława”, „Feniks”. Huty te dużo eksportują. Najwięcej do Rosji bo aż 34,4 %, potem do Niemiec – 12,1% i Wielkiej Brytanii – 8,5%.

Problemem tej branży nie jest ochrona środowiska (pracują na naturalnych produktach) ale recykling czyli odzyskiwanie swoich wyrobów po użyciu. Unia stawia z roku na rok coraz to bardziej restrykcyjne wymagania, co do ilości odzyskiwanych opakowań szklanych. W 2003 roku bez problemu odzyskano wymagane i przetopiono 16 %, w 2004 roku 22%, ale w 2007 roku trzeba będzie poddać recyklingowi już 40% opakowań. Problem polega na tym, że szkło musi być zbierane do dwóch pojemników – na produkty bezbarwne i kolorowe. Nie wolno również wyrzucać do tych specjalnych pojemników szkła z domieszkami ceramicznymi i innymi śmieciami.

Huty mogą przerobić dowolną ilość stłuczki (w 80% to szkło bezbarwne). Jeśli będą jej dużo dostawały to mniej będzie powstawało dwutlenku węgla – bo prostu mniej się go wytwarza przy przerobie stłuczki. Prawdą jest, że nic lepszego nie wymyślono od opakowań szklanych, które są coraz chętniej przyjmowane przez klientów. Szczególnie ci z świadomością ekologiczną stronią od opakowań plastikowych. Szkło co prawda jest cięższe ale ładne, obojętne chemicznie, higieniczne i bezpieczne. Potwierdzono badaniami, że produkty spożywcze najlepiej czują się w szkle.


Źródło: ''

Komentarze

  • Jest zupełnie odwrotnie

    Cały świat traktuje opakowanie ekologiczne jako takie do produkcji i utylizacji którego zuzyto najmniej energii i ktorego przerób nie ma negatywnego wpływu na środowisko. U nas jak widać jest odwrotnie ;) Lobby hut szkła nie ustaje w wysiłkach by się przebrać w ekologiczne ciuszki...

  • Mała uwaga.

    Widać, że ci chyba obrót w plastikach spada... dlatego tyle bezpodstwnego sarkazmu w twoim poscie... Otwórz sie!

  • lobby

    przecież wiadomo, że nasze lobby opakowań z tworzyw sztucznych jest bardziej aktywne a nic z tego nie wychodzi. Niestety szkło broni się samo ale myślę, że kiedyś...