Od 20 lutego 2004 we wrocławskiej galerii BWA można odwiedzać wystawę w całości poświęconą sztuce pakowania. W skład prezentacji weszły trzy równolegle pokazywane w galerii ekspozycje: "Nowe Opakowania 2002", "Jan Cincera – opakowania" i "Young Packaging Stars"

Ekspozycja "Nowe Opakowania 2002" to pokłosie VII edycji międzynarodowego konkursu organizowanego przez Design Centrum Republiki Czeskiej w Brnie, firmę Model Obaly a.s. przy współpracy m.in. Design Centrum Republiki Słowackiej w Bratysławie, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie/. Przypominamy, że konkurs odbywa się pod patronatem ICOGRADY /International Council of Organizations for Graphic Design/. Wrocławianie mieli już okazję obejrzeć jego III, IV i V edycję. Biorą w nim udział młodzi projektanci, studenci akademii sztuk pięknych, uczniowie średnich szkół plastycznych. Celem konkursu jest poszukiwanie przez młodych projektantów nowatorskich rozwiązań w dziedzinie opakowań, zalecany materiał to tektura odznaczjąca się wyjątkowymi walorami ekologicznymi i plastycznymi.

Jan Cincera
Ur. w Pradze 7.03.1961 r. W latach 1976-1980 uczęszczał do Średniej Szkoły Plastycznej w Pradze. Pracował w praskich papierniach jako konstruktor. W latach 1989 - 1994 był asystentem prof. Milosa Sejny w ASP w Pradze. W 1994 r. był zatrudniony w studiu graficznym "Pyramid Atlantic" w USA. Po powrocie założył własne studio projektowania opakowań. Czeską nagrodę "Opakowanie roku" otrzymał w 1995 i 1998r. Od 1985 przygotowuje prezentacje indywidualne /Brno, Praga, Blansk, Waszyngton.../ na których pokazuje opakowania, książki artystyczne wykonane z robionego przez siebie papieru czerpanego, od tegoż roku bierze udział w Triennale Artystycznych Opraw Książek. Członek stowarzyszenia twórców papieru "Papirial", od 1990 r. przewodniczy jury konkursu Mlady obal /Young Package/ Nowe Opakowania.

Young Packaging Stars
Pracownia Projektowania Opakowań kierowana przez Krzysztofa Kwiatkowskiego jest jedną z pracowni Katedry Komunikacji Wizualnej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoje wizje realizują w niej studenci z różnych wydziałów uczelni począwszy od drugiego do piątego roku studiów. W pracowni tej powstał szereg prac dyplomowych. "Staramy się widzieć szeroko zakres zagadnień związanych z opakowaniami – formę, konstrukcję, funkcjonalność, technologię, ekspozycję, identyfikację – pamiętając o ekologii i ekonomii. Projektant w swoim zamyśle widzi człowieka – odbiorcę i adresata swej pracy. Człowiek jest bowiem podmiotem jego działania, a nie tylko przedmiotem handlowej manipulacji". deklaruje prowadzący.

Zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania wystawy do dnia 12 marca 2004 r.

Galeria BWA Design,
Świdnicka 2-4, Wrocław, pon – pt 11.00 – 18.00, sb 11.00 – 15.00
Źródło: ''