Zespół naukowców na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Yale opublikował wyniki badań dotyczące szkodliwości bisfenolu A wykorzystywanego do produkcji opakowań.

Bisfenol A to substancja chemiczna wykorzystywana do produkcji plastikowych opakowań z poliwęglanów. Ze względu na to, że opakowania te są przezroczyste i mają dużą wytrzymałość, wykorzystywane są do przechowywania żywności.

Zespół Tibora Hajszana eksperymentował na małpach. Jego zdaniem nawet niewielkie dawki bisfenolu A mogą upośledzać działanie mózgu. - Nasz model zwierzęcy wskazuje, że bisfenol negatywnie wpływa na funkcjonowanie komórek mózgu również u ludzi - napisał Hajszan.

Nawet uznawana za bezpieczną dawka 50 mikrogramów na kilogram masy ciała powodowała znaczne zaburzenia pracy mózgu małp. - Na podstawie wyników tych eksperymentów sądzimy, że Agencja Ochrony Środowiska powinna obniżyć bezpieczny dzienny limit bisfenolu A - uważa Hajszan.

Przenikanie bisfenolu A do żywności jest przedmiotem licznych kontrowersji - zarówno amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), jak i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zajmują się badaniem materiałów z tą substancją.

Źródło: Rzeczpospolita, HBN food & drinks
Źródło: ''