Doświadczenie RPC Barrier Containers France pomogło wiodącemu francuskiemu producentowi żywności, firmie William Saurin, wprowadzić na rynek serie pasztetów niechłodzonych pod znaną marką tej firmy.

Seria pasztetów do smarowania Portions to produkt, który zapewnia większą wygodę niż świeże pasztety ze względu na długi okres przydatności do spożycia i praktyczne opakowanie w postaci czterech jednoporcjowych miseczek pakowanych w cylindryczny karton zewnętrzny. Firma William Saurin opracowała specjalny proces dokładnej sterylizacji miseczek, aby produkty smakowały równie dobrze jak świeży pasztet.

Istotne jest, aby jednoporcjowe miseczki były w stanie wytrzymać proces sterylizacji, a także zachować wysoka jakość produktu na półce. William Saurin zlecił zakładom RPC Barrier Containers France zadanie zrealizowania koncepcji Portions.

Miseczki o pojemności 60 cm3 są termoformowane z białego PP/EVOH/PP w RPC Bouxwiller na automatycznej linii produkcyjnej. Po napełnieniu miseczki są zamykane folia aluminiowa i pakowane w zewnętrzny karton z nadrukiem.

Produkowana przez William Saurin seria Portions w czteroporcjowych opakowaniach kartonowych została z powodzeniem wprowadzona do sprzedaży w największych francuskich supermarketach, takich jak Carrefour, Casino, Leclerc i Auchan. Seria obejmuje cztery smaki: drobiowy z oliwkami, drobiowy z pomidorami, pasztet z wątróbek i wiejski.

Źródło: Źródło: ''