Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że żywność dostępna w sklepach w dużej mierze zawdzięcza swoją świeżość warunkom, w jakich została zapakowana. MAP, czyli Pakowanie w Atmosferze Modyfikowanej chroni produkty spożywcze w sposób bezpieczny i zdrowy dla człowieka, bez konieczności modyfikowania składu samego produktu, a jedynie w wyniku zmiany składu atmosfery, która go otacza.

Opakowanie jest ważne
Z opakowania usuwane jest powietrze, które następnie zastępuje się mieszaniną gazów obojętnych, np. dwutlenku węgla z azotem, dwutlenku węgla z tlenem lub dwutlenku węgla z azotem i tlenem, które powstrzymują rozwój bakterii tlenowych. Najczęściej technologię tą wykorzystuje się w przemyśle mięsnym, który zresztą był prekursorem stosowania MAP. Oprócz surowego i przetworzonego mięsa i drobiu coraz częściej spotykamy zapakowane w atmosferze ochronnej sery, ryby, dania gotowe, wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, kawę, przekąski oraz kanapki.

Technologia MAP polega nie tylko na wykorzystywaniu do pakowania produktów spożywczych odpowiedniego gazu lub mieszaniny gazów, ale również na użyciu specjalnie dobranych urządzeń pakujących oraz wykorzystaniu odpowiedniego rodzaju opakowań o wymaganych właściwościach.