Pod koniec 2005 roku zakład w Lidzbarku podjął decyzję o zainwestowaniu w nowy system pakujący, aby obniżyć koszty działalności i zwiększyć produkcję. Dążąc do utrzymania stałego wzrostu, firma stara się szybko reagować na wciąż zmieniające się potrzeby klientów poprzez oferowanie im sprawdzonych, tradycyjnych produktów oraz stosowanie najwyższej klasy technologii.

ROZWIĄZANIE

Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że opakowania termokurczliwe są trafionym wyborem, dlatego też zarząd firmy Polmlek skoncentrował się na unowocześnieniu procesu pakowania, wdrażając w pełni zautomatyzowaną linię do pakowania próżniowego, po której spodziewał się znacznych korzyści. Wybrano innowacyjną ładowarkę Cryovac® Ulma Flow-Vac® 55 ze względu na jej parametry techniczne, elastyczność oraz wydajność.

Maszyna pracująca w oparciu o technologię poziomą form-fill-seal pracuje przy bardzo dużych szybkościach. Wraz z wprowadzeniem nowej maszyny, Polmlek zastąpił worki termokurczliwe folią rolową Cryovac® RS1000 z kontrolowaną przepuszczalnością gazów, umożliwiającą dojrzewanie serów w opakowaniach przemysłowych o wadze 1 kg, 3 kg oraz w Euroblokach 15 kg.

KORZYŚCI

Oprócz korzyści podobnych, jak w przypadku worków termokurczliwych (takich jak długi okres trwałości produktu, doskonały wygląd i bezpieczeństwo żywności), wprowadzenie maszyny Cryovac® Ulma Flow-Vac® przyniosło firmie Polmlek wymierne oszczędności. “Pod względem inwestycji, kosztów pracy i ogólnych kosztów w przeliczeniu na opakowanie, nowy system Flow-Vac® okazał się najbardziej korzystny” – wyjaśnił Andrzej Syrwid, prezes firmy Polmlek.

Faktycznie, firma była w stanie zaoszczędzić na kosztach pracy. Dzięki dojrzewaniu serów w workach, nowy proces pozwala na pakowanie mokrego sera, bez uprzedniego suszenia. W ciągu jednej zmiany linię obsługuje zaledwie dwóch pracowników, pakując do 40 ton sera dziennie. Uzyskano także oszczędność powierzchni produkcyjnej, wymaganej do suszenia sera oraz magazynowej, potrzebnej do przechowywania folii Cryovac® RS, która występuje w rolach, w przeciwieństwie do worków termokurczliwych, które są przechowywane w kartonach.

Zmiana procesu pakowania przyniosła także bardzo potrzebną elastyczność produkcji, która miała kluczowe znaczenie ze względu na fakt, że w momencie zakupu firma nie wiedziała jeszcze jakich dokładnie rozmiarów sery będą pakowane na tej maszynie. Nowy system jest wydajny kosztowo, a Sealed Air zapewnia kompleksowe wsparcie techniczne i szkolenie w zakresie obsługi.

Oprócz wydajnej produkcji, nowe opakowanie nadaje także gotowym wyrobom atrakcyjny wygląd dzięki ścisłemu przyleganiu folii do sera niczym „druga skóra” oraz doskonałym właściwościom optycznym uzyskanym poprzez dokładne obkurczanie. “Aby wyróżnić nasze produkty, wybraliśmy folię z nadrukiem i zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kampanii reklamowej” – wyjaśnił Andrzej Syrwid. Sery sprzedawane są w największych sieciach handlowych pod marką “Warmia”, która staje się w Polsce coraz bardziej popularna.

Ponadto, dzięki automatyzacji nowy system zapewnia lepsze standardy higieny, gdyż ani maszyna, ani jej operator nie ma kontaktu z serem. Polmlek uzyskał wszystkie te korzyści wynikające ze zautomatyzowanego systemu pakowania metodą próżniową, jednocześnie zachowując tradycyjny wygląd swoich wyrobów i metody produkcji. Inną istotną zaletą była oferta kompleksowych rozwiązań, w ramach której firma Sealed Air dostarcza wszystkie materiały, maszyny, sprzęt i usługi potrzebne do wdrożenia wysokiej jakości systemu pakowania.

WYNIKI

Ku zadowoleniu zarządu, produkcja serów wytwarzanych w zakładzie w Lidzbarku w pierwszej połowie 2006 roku była o 60% wyższa w porównaniu z całym rokiem ubiegłym.

“System pakowania Flow-Vac® spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Opakowania wykazują właściwości podobne do worków termokurczliwych, ale uzyskaliśmy większe korzyści po stronie produkcji” – powiedział Andrzej Syrwid. Polmlek jest pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która wprowadziła opakowania Flow-Vac® do serów w Euroblokach.

“Nasze przyszłe plany zakładają dalszy rozwój produkcji i z pewnością zaangażujemy do tego firmę Sealed Air” – powiedział Bogdan Chodnicki, dyrektor operacyjny. “Planujemy zwiekszyć wydajność produkcji o 100% w 2007 roku, wprowadzając kolejną linię produkcyjną o zwiększonej wydajności pakowania. Dojrzewamy sery w blokach o wadze 15kg i 3kg, a także w porcjach detalicznych. Następny etap będzie stanowiło pakowanie mniejszych porcji, w tym serów w wiórkach i plastrowanych” – podsumował.

WIĘCEJ INFORMACJI O FIRMIE POLMLEK SP. Z O.O.

Polmlek Sp. z o.o. to firma należąca do znanej polskiej mleczarskiej grupy holdingowej Polmlek z kapitałem prywatnym, obejmującej pięć niezależnych zakładów mleczarskich zatrudniających około 1000 pracowników.

Zakład mleczarski firmy Polmlek Sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim, położony 300 km na północny-wschód od Warszawy w pobliżu granicy z Rosją, zatrudnia 360 osób. Ten nowy zakład specjalizuje się w produkcji masła, mieszanek tłuszczowych, serów żółtych typu szwajcarskiego i holenderskiego, takich jak: Gouda, Morski i Edamski, serów miękkich typu Mozarella, a także mleka odtłuszczonego w proszku. Obrót zakładu w 2005 roku wyniósł blisko 75 milionów Euro. Produkcja mleka w 2005 roku wyniosła 189 milionów litrów, a w pierwszej połowie 2006 roku – 105 milionów litrów, podczas gdy produkcja serów w ubiegłym roku wyniosła 3,9 ton, a w pierwszej połowie 2006 roku osiągnęła 6,12 ton – oba wyniki ilustrują niewiarygodny wzrost uzyskany po wprowadzeniu ładowarki Flow-Vac®.

POLMLEK Sp. z o.o. to firma należąca do szybko rozwijającej się polskiej grupy mleczarskiej Polmlek, w skład której wchodzi pięć zakładów mleczarskich. Siedziba firmy Polmlek Sp. z o.o., specjalizującej się w produkcji serów żółtych, masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku, znajduje się w Lidzbarku Warmińskim na północy Polski. Od kilku lat firma osiąga stały wzrost produkcji, rzędu 10 - 30% rocznie.

Wyroby mleczarskie są dostarczane do największych sieci detalicznych, takich jak: Real, Tesco i Carrefour. Są również dostępne w sieciach: Auchan, Biedronka (Jeronimo Martins), Géant, Leader Price, Lidl, Makro Cash & Carry, Selgros, a także w lokalnych sklepach detalicznych.

WIĘCEJ INFORMACJI O ŁADOWARCE CRYOVAC® ULMA FLOW-VAC®

CRYOVAC® ULMA FLOW-VAC® to unikalna w branży, a zarazem wydajna ładowarka, łącząca technologię poziomą form-fill-seal z systemem pakowania próżniowego. Została zaprojektowana do pracy na nowych barierowych foliach termokurczliwych Cryovac® RS, charakteryzujących się doskonałymi parametrami zgrzewu poprzez zakładki, jak również bardzo dobrymi właściwościami optycznymi i obkurczania.

Maszyna sama dopasowuje długość opakowania do produktu. Dzięki temu produkt nigdy nie ma bezpośredniego kontaktu z powierzchnią zgrzewu, co zapobiega jej skażeniu i gwarantuje opakowanie o doskonałej szczelności. Maszyna ta pozwala uzyskać także znaczne oszczędności: nakładów pracy dzięki latwemu przepływowi produktów oraz ograniczonej obsłudze ręcznej na etapie załadunku, a także materiałów dzięki ich optymalnemu zużyciu.

WIĘCEJ INFORMACJI O FIRMIE SEALED AIR

Cryovac® jest zarejestrowanym znakiem handlowym firmy Sealed Air Corporation. Flow-Vac® jest zarejestrowanym znakiem handlowym firmy Ulma CyE S. Coop.

Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności. W 2006 roku, w światowym rankingu Fortune 1000, firma Sealed Air została uznana przez liderów przemysłu za Najlepszą Firmę Produkującą Opakowania.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com
Źródło: ''