12 września odbyło się oficjalne otwarcie nowej, zbudowanej od podstaw fabryki firmy Walki we Wrocławiu. Jako że rynek opakowań konsumenckich oraz opakowań przemysłowych w Europie Wschodniej rośnie, Polska jest idealną lokalizacją dla firmy Walki do stworzenia bazy umożliwiającej przyszły rozwój.

Otwarcie fabryki firmy Walki we Wrocławiu
Nowa fabryka we Wrocławiu ma możliwości produkcyjne na poziomie około 50 000 ton rocznie i zatrudnia 50 osób. Początkowo fabryka zajmie się obsługą segmentów opakowań konsumenckich oraz przemysłu leśnego.

Mówimy tu o najnowocześniejszym, specjalnie zbudowanym zakładzie, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania techniczne z zakresu automatyzacji” – powiedział Timo Finnström, wiceprezes wykonawczy odpowiedzialny za działania operacyjne.

Krótszy czas realizacji zleceń i niższa emisja gazów cieplarnianych

Nowy zakład został ukończony w ciągu mniej niż siedmiu miesięcy od rozpoczęcia budowy. Główną stosowaną technologią jest ekstruzja, a pierwsze produkty komercyjne zostały dostarczone w lipcu. Doświadczenia z nowego zakładu są jak dotąd bardzo pozytywne.

Dostępność surowców w pobliżu umożliwia skrócenie czasu realizacji zamówień klientów do minimum bez ryzyka pogorszenia jakości.

Nasze główne rynki zbytu znajdują się w Europie Środkowej. Fabryka we Wrocławiu znacznie skraca czas realizacji zleceń. Klienci mogą oczekiwać dostarczenia zrealizowanych zamówień w ciągu dwóch tygodni” – powiedział Leif Frilund, prezes i dyrektor generalny.

Wrocław jest atrakcyjną lokalizacją ze względu na niedawne inwestycje w infrastrukturę drogową w regionie. Mieszczący jedną z najwyżej notowanych uczelni technicznych w Polsce Wrocław jest również idealnym miejscem do rekrutowania wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jego centralne położenie w południowej Polsce, blisko rozwijających się rynków za granicami Niemiec, Czech i Słowacji, pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych przez firmę Walki dzięki znacznemu skróceniu odległości transportowych.

Przyjazna dla środowiska maszyna drukarska

Firma Walki zainwestowała również niedawno w drukarkę fleksograficzną w zakładzie w Jatnem do produkcji opakowań ryz, głównie do pakowania ryz papieru do kopiarek w formacie A3 i A4.

Jako że wymogi w zakresie jakości druku rosną, uważaliśmy, że nadszedł właściwy moment na modernizację” – powiedział Frilund.10-kolorowa maszyna drukarska jest w pełni zautomatyzowana i wykorzystuje w 100 procentach farby rozcieńczane wodą, co minimalizuje wpływ na środowisko.

Właściciele marek coraz silniej stawiają na częste kampanie adresowane do określonych segmentów klientów. Wymaga to elastyczności i krótkiego czasu realizacji zleceń. Firma Walki może teraz realizować zamówienia w ciągu tygodnia od ich złożenia.

Klienci mogą oczekiwać wyższej jakości, większej elastyczności, krótszego czasu realizacji zleceń oraz bardziej przyjaznych dla środowiska opakowań” – powiedział Frilund.

Razem z zakładem w Kwidzynie niedaleko Gdańska, firma Walki posiada obecnie trzy fabryki w Polsce.

Nasza uwaga zdecydowanie skupiła się na Europie Środkowej. Polska oferuje optymalną lokalizację dzięki bliskości Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy oraz krajów bałtyckich. Usytuowanie blisko rynków rosnących to również wybór proekologiczny” – skonkludował Leif Frilund.

Firma Walki — krótki opis
Grupa Walki jest jednym z największych producentów laminatów technicznych i materiałów do opakowań ochronnych. Specjalizuje się w produkcji inteligentnych produktów wielolaminatowych opartych na różnych rodzajach włókien, przeznaczonych do różnych zastosowań — od energooszczędnych okładzin i membran budowlanych po opakowania barierowe. Grupa Walki posiada zakłady w Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Chinach i zatrudnia około 900 pracowników. Roczna sprzedaż netto Grupy wynosi ponad 300 milionów euro.