Podczas Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów odbyło się spotkanie, na którym poruszono tematykę recyklingu szkła oraz kreatywnych sposobów jego ponownego wykorzystania i zmniejszenia ilości odpadów. Przedstawiciele O-I oraz lokalne artystki zorganizowali warsztaty w Poznań Malta House.

Owens-Illinois uczy o szkle i jego cyklu życia

Wydarzenie poruszało temat trwałości szkła oraz jego znaczenie dla ochrony środowiska. Akcję można krótko podsumować – 600 ozdobnych słoików, 8 godzin i kilkuset przeszkolonych pracowników biur. Celem warsztatów była promocja wartości szkła jako materiału opakowaniowego i wielu możliwości jego ponownego wykorzystania. Dzięki tej inicjatywie wiele osób mogło zapoznać się z postępowaniem zgodnym z zasadami recyklingu. Pokazano także jak łatwo i ciekawie można wykorzystywać odpady tego surowca. 

Warsztaty pomogły zrozumieć istotną kwestię, jaką jest przeciwdziałanie powstawaniu odpadów. Poruszono temat jedenego z najbardziej ekologicznych sposobów ograniczenia ilości śmieci – recyklingu. Firma Owens-Illinois właśnie dzięki recyklingowi szkła jest w stanie wyprodukować butelki i słoiki ze stłuczki, co zapobiega nadmiernej emisji CO2. Można wyliczyć, że produkcja jednej butelki pochodzącej z recyklingu pozwala zaoszczędzić ilość energii potrzebną do zasilania żarówki o mocy 100W przez cztery godziny lub zmywarki przez 10 minut.

Ciekawym tematem poruszonym podczas warsztatów był także "upcycling". Pojęcie to oznacza znalezienie nowej funkcji dla zużytego przedmiotu. Wśród przykładów znalazł się szklany słoik wykorzystany do przechowywania drobiazgów, pełniący funkcję dekoracji, służący jako pojemnik na kredki lub świecznik. Artystki pokazały w ten sposób wiele zalet szkła, przez które nie powinno się go wyrzucać. Wartszaty pokazały liczne pomysły na podarowanie drugiego życia słoikom lub szklanym butelkom. Szklane opakowania dla żywności, łączące w sobie bezpieczeństwo i optymalne zabezpieczenie z pięknym i zachęcającym wzornictwem, dostępne są w szerokim asortymencie kształtów, kolorów i dekoracji.