Nowe centrum projektowania opakowań zostało otwarte w Sosnowcu i będzie obsługiwać klientów z krajów Europy Wschodniej. Magazyn powstał w odpowiedzi na dynamicznie rozwijający się rynek opakowań i rosnące oczekiwania klientów, dla których ważne jest by dobrze zaprojektowane opakowanie zabezpieczało produkt, ale także by było przyjazne dla środowiska. Packaging Design Center to szósta tego typu inwestycja Antalis International w Europie.

Packaging Design Center - nowa inwestycja Antalis w Polsce już otwarta!


Uroczyste otwarcie Centrum odbyło się na początku czerwca br. Udział w wydarzeniu wzięli klienci z Polski oraz Czech i Słowacji, przedstawiciele mediów i środowiska akademickiego, managerowie firmy Antalis oraz zespół ekspertów związanych z rozwojem projektu.

Spotkanie rozpoczął Christophe Hunaut, Dyrektor Zarządzający Antalis Poland oraz regionu CSEE, witając uczestników i wyrażając swoje zadowolenie z otwarcia szóstego już centrum projektowania opakowań. Po jego wystąpieniu - poprzez przecięcie wstęgi - nastąpiło symboliczne otwarcie magazynu.


Packaging Design Center - nowa inwestycja Antalis w Polsce już otwarta!


Sektor opakowań dynamicznie rozwija się w Polsce od kilku lat, przede wszystkim w branży logistycznej, motoryzacyjnej i e-commerce. Antalis dokładnie analizuje rynek, bada potrzeby klientów i stara się na nie odpowiadać. W swoim wystąpieniu podczas otwarcia Packaging Design Center, Aleksander Gwizdała, Dyrektor Sektora Packaging w Antalis Poland, przedstawił wyniki badania, które firma przeprowadziła wśród obecnych i potencjalnych zleceniodawców, dotyczące ich działalności operacyjnej, łańcucha dostaw, a także trendów i preferencji w opakowaniach. Dla respondentów kluczowe były takie zagadnienia jak: prototypy opakowań – szybko tworzonych, przy jednocześnie wysokiej jakości; kompleksowość oferty centrum projektowania opakowań; specjalistyczne podejście do każdego projektu – współpraca ekspertów z klientem oraz wiedza na temat opakowań wielomateriałowych. Wszystkie te elementy zostaną uwzględnione przy współpracy z nowymi klientami Packaging Design Center w Sosnowcu. 

- Podczas otwarcia centrum pokazaliśmy także rozwiązania optymalizacyjne w zakresie logistyki wewnętrznej i procesów pakowania. Zaprezentowaliśmy też opakowania „szyte na miarę”, jedno- i wielokrotnego użytku, wykonane m.in. z tektury falistej, tektury typu plaster miodu czy tworzyw sztucznych litych i strukturalnych. Nowością były wypełnienia przeznaczone dla najbardziej wrażliwych produktów – mówi Aleksander Gwizdała, Dyrektor Sektora Packaging w Antalis Poland. 

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję prześledzić cykl produkcji opakowań. Zapoznali się z maszynami tworzącymi wypełnienia papierowe i poduszki powietrzne do zabezpieczania towaru oraz ich wytworami. Sprawdzili, jak działa automatyczna zaklejarka do kartonów i transportery rolkowe. Na kolejnych stanowiskach zobaczyli efekty pracy owijarki stretch i wiązarki. Ostatnim elementem pokazu był samochód dostawczy z zabezpieczonym pasami mocującymi i workami sztauerskimi ładunkiem.

Spotkaniu towarzyszyła miła, kameralna atmosferze, sprzyjająca rozmowom i wymianie doświadczeń. Otwarcie magazynu zostało uświetnione występem orkiestry górniczej. 


Packaging Design Center - nowa inwestycja Antalis w Polsce już otwarta!


Packaging Design Center – szóste centrum projektowania opakowań

W sosnowieckim centrum projektowym będą powstawały głównie projekty dla logistyki i branży motoryzacyjnej, na zlecenie klientów z Europy Wschodniej. Będą to rozwiązania współtworzone razem z klientami. Będą one miały na celu zabezpieczanie jego produktów i redukowanie liczby uszkodzeń transportowych. W centrum będą też opracowywane koncepcje optymalizacji produkcji opakowań i usprawniania logistyki zwrotów. To kolejne centrum Antalis, które będzie umacniać ekspercką pozycję firmy w dziedzinie rozwiązań opakowaniowych projektowanych na zamówienie.

– Projektanci naszego nowego ośrodka ściśle współpracują z ekspertami z innych centrów, którzy obsługują klientów międzynarodowych, wymieniają się wiedzą i rozwiązaniami – podkreśla Christophe Hunaut, Dyrektor Zarządzający Antalis Poland oraz regionu CSEE. – Korzystamy z wieloletniego doświadczenia Antalis International, zdobytego na innych rynkach i w różnych sektorach: motoryzacyjnym, logistycznym, e-commerce, maszynowym czy metalowym.


Packaging Design Center - nowa inwestycja Antalis w Polsce już otwarta!


Przyszli klienci sosnowieckiego centrum projektowego będą mogli przedstawić swój pomysł na opakowanie, następnie przetestować prototyp z dobranych materiałów w realnych warunkach, a potem ewentualnie przeprojektować opakowanie razem ze specjalistami, by jeszcze bardziej zoptymalizować finalny projekt. 

Nowo otwarte centrum realizuje także strategię zrównoważonego rozwoju Antalis International, która zakłada m.in. redukcję negatywnego wpływu na środowisko dzięki projektowaniu i wdrażaniu inteligentnych rozwiązań opakowaniowych, zgodnie z zasadą 3R (Reduce, Reuse, Recycle – ang. redukcja, ponowne użycie, recykling).

- Będziemy projektować opakowania z poszanowaniem używanych materiałów i możliwością ich ponownego wykorzystania. Stale doskonalimy zespół ekspertów w tym zakresie, pamiętając, że jesteśmy częścią zrównoważonego łańcucha dostaw naszych klientów i w trosce o środowisko musimy opakowania optymalizować – dodaje Grzegorz Jarek, Manager Packaging Design Center w Sosnowcu.

Prace nad realizacją pierwszych zamówień w centrum projektowania w Sosnowcu już się rozpoczęły. 


Packaging Design Center - nowa inwestycja Antalis w Polsce już otwarta!


O Antalis

Antalis (Euronext Paris: ANTA) jest liderem w branży dystrybucji papieru (numer 1 na świecie poza Stanami Zjednoczonymi) i opakowań przemysłowych w sektorze B2B. Na rynku dystrybucji materiałów do komunikacji wizualnej Antalis zajmuje trzecie miejsce w Europie. W roku 2018 Grupa odnotowała sprzedaż w wysokości 2,3 mld euro. Antalis zatrudnia 5200 pracowników, którzy zajmują się obsługą około 126 tysięcy klientów (w tym drukarni) w 41 krajach. Za pośrednictwem swoich 115 centrów dystrybucyjnych Antalis realizuje około 12 tysięcy dostaw dziennie na całym świecie. W 2018 roku ilość sprzedanego papieru sięgnęła 1,3 mln ton.

 

Dowiedz się więcej o Antalis Poland

 

Źródło: Antalis Poland