Z racji objęcia przez vortal www.opakowania.com.pl internetowego patronatu nad Konkursem Pakstar 2002 mamy przyjemność zaprezentować nagrodzone prace laureatów:

Opakowania jednostkowe i grupowe
Nagrody dla:
» Jokey Plastik Blachownia Sp. z o.o., Kędzierzyn Koźle
Wiaderka z PP z zatrzaskową pokrywą oraz uchwytem, o pojemności 1,1 do 33 l., przeznaczone m.in. dla potrzeb przemysłu farb i lakierów oraz dla przemysłu spożywczego
Nagrodę przyznano za:
• innowacyjność: wykonanie korpusu wiaderka łącznie z uchwytem w tym samym cyklu wtrysku. Etykietowanie etykietą z folii polipropylenowej techniką IML (In Mould Labelling) to jest przez połączenie etykiety z korpusem wiaderka w procesie wtrysku, co zabezpiecza przed wtórnym skażeniem zawartości.
• korzystne rozwiązanie z punktu widzenia recyklingu (wszystkie elementy opakowania (wiaderko, pokrywa, uchwyt, etykieta) wykonane z tego samego tworzywa to jest polipropylenu.
» Huta Szkła "Jedlice" S.A., Ozimek
Słoiki szklane z rodziny "Rustica lux" do konserw owocowo-warzywnych
Nagrodę przyznano za oryginalne rozwiązanie konstrukcyjne słoików wykonanych w technologii blow-blow, wyróżniające się w elegancji kształtu słoika podkreślającej piękno kompozycji samo-reklamującej się zawartości.
Argumentem przemawiającym za przyznaniem nagrody stały się również względy ochrony środowiska wyrażające się w dobrze funkcjonującym w kraju recyklingu opakowań szklanych, jak też w systematycznie realizowanych przez Hutę Szkła "Jedlice" inwestycjach zmniejszających obciążenie środowiska naturalnego.
» Pol-Am-Pack S.A. Brzesko
Zestaw dwóch puszek blaszanych do produktów dwuskładnikowych.
Nagrodę przyznano za rozwiązanie konstrukcyjne wygodne dla użytkownika, polegające na możliwości szczelnego zamykania puszki dolnej puszka górną, przy wielokrotnym wykorzystywaniu zawartości. Konstrukcja ta pozwala również na wysokie oszczędności materiałowe.
oraz wyróżnienie dla:
» Zakład Produkcji Opakowań Max-Box, Zakład Pracy Chronionej, Warszawa
Opakowanie do detalicznej sprzedaży i prezentacji kosmetyków w komplecie:
perfumy + dezodorant.
Wyróżnienie przyznane za pomysłowość rozwiązania wyrażającą się w uzyskaniu sztywnej konstrukcji, przy zastosowaniu materiału o względnie niskiej gramaturze. Opakowanie formowane jest z jednego wykroju bez użycia kleju.
Walory promocyjno-reklamowe opakowania to: umożliwienie jednoczesnej prezentacji zestawu kosmetyków poprzez rozwarcie dwu połówek opakowania i ukazanie wnętrza oraz zróżnicowanie kolorystyczne, tworzące podobieństwo rodzinne serii kosmetyków.
Opakowania zbiorcze i transportowe
Nagrody dla:
» Georg UTZ Sp. z o.o. Kąty Wrocławskie
Pojemnik z PP w kształcie trapezu, z pokrywą o wym. 600x400x320mm z grupy pojemników "Poolbox", do transportu i składowania produktów.
Zastosowanie: przemysł spożywczy, farmaceutyczny, elektroniczny, firmy kurierskie, poczta, sieć handlowa.
Opakowanie nagrodzone zostało z uwagi na:
• kształt umożliwiający transport zwrotny w stanie złożonym, co pozwala na zmniejszenie powierzchni załadunku i obniżkę kosztów transportu
• nowoczesną konstrukcję zapewniającą doskonałą stabilność pojemnika i ochronę jego zawartości podczas transportu i składowania
• zastosowanie wkładki izotermicznej, mającej szczególne znaczenie podczas transportu wyrobów farmaceutycznych i spożywczych
Nagrodzony pojemnik jest opakowaniem wielokrotnego użytku, które podlega całkowitemu recyklingowi, a produkcja jego jest bezodpadowa.
» Wytwórnia Opakowań Blaszanych "Beczkopol" Sp. z o.o. Łasin
Bęben metalowy z wiekiem niezdejmowanym o poj. 30 l do płynnych substancji chemicznych.
Nagroda przyznana została za:
• nowoczesne rozwiązanie systemu zamknięć
• walory promocyjno – reklamowe
• walory ekologiczne – bęben wykonany jest całkowicie z blachy stalowej zimnowalcowanej; do lakierowania powierzchni używana jest bezrozpuszczalnikowa farba proszkowa, co zapewnia bezproblemowy recykling.
» Conteyor Poland Sp. z o.o., Czechowice-Dziedzice
Pojemnik typu „Multibag” ze stali, z wkładem tekstylnym, do pakowania części dla przemysłu samochodowego.
Nagroda przyznana została za:
• nowoczesną konstrukcję, umożliwiającą przewóz i przechowywanie wyrobów o różnych gabarytach oraz duże zagęszczenie przewożonych elementów przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich przed wstrząsami i innymi narażeniami (np. w jednym pojemniku można dostarczyć całe komplety montowanych podzespołów samochodowych od producenta bezpośrednio na linię produkcyjną).
• możliwość zastosowania w systemie "Multibag" pojemników, które po opróżnieniu można złożyć zyskując 2/3 przestrzeni zajmowanej przez pojemnik wypełniony komponentami.

oraz wyróżnienie dla:
» Zakład Tworzyw Sztucznych "Erg-Łaziska" Sp. z o.o., Łaziska Górne
Typoszereg skrzynek bezprzegrodowych z HDPE do transportu i magazynowania pieczywa i wyrobów cukierniczych. Typoszereg skrzynek bezprzegrodowych z HDPE do transportu i magazynowania pieczywa i wyrobów cukierniczych.
Opakowania zostały wyróżnione za jakość wykonania i walory promocyjno reklamowe, logistyczne i ekologiczne. Konstrukcja ażurowa, wzmocniona dodatkowym użebrowaniem, zmniejsza materiałochłonność opakowania, zapewniając mu równocześnie odpowiednią wytrzymałość. Jednakowa dla wszystkich skrzynek wielkość dna o wymiarach dostosowanych do paletyzacji oraz zróżnicowana wysokość pozwalają na dostosowanie ich do indywidualnych wymogów transportu i magazynowania. Zastosowany materiał (HDPE) umożliwia pełny recykling tych opakowań.
Nagroda specjalna:
Niezależnie od powyższych nagród i wyróżnień Bank Ochrony Środowiska, jako Główny Sponsor Konkursu przyznał nagrodę specjalną, ufundowaną dla opakowania o najwyższych walorach ekologicznych . Nagrodę tę otrzymały słoiki szklane z rodziny „Rustica Lux” do konserw owocowo-warzywnych, zgłoszone przez Hutę Szkła "Jedlice" w Ozimku.

Uroczyste wręczenie trofeów odbędzie się podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Salonu Opakowań i Logistyki "TAROPAK" we wrześniu br. w Poznaniu, na którą organizatorzy zaproszą laureatów.
Organizatorzy:
Krajowa Izba Opakowań
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Główny Sponsor Konkursu:
Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
Patroni Medialni:
Vortal www.OPAKOWANIA.com.pl
Magazyn PACKAGING POLSKA
Miesięcznik Techniczno-Ekonomiczny OPAKOWANIE

Odwiedzających Międzynarodowy Salon Opakowań i Logistyki TAROPAK 2002 zapraszamy do odwiedzenia stoiska nr 27 w pawilonie 2, na którym będą prezentowane nagrodzone opakowania. Laureaci konkursu będą również prezentowali swoje firmy w specjalnie przygotowanej części seminaryjnej tego stoiska. >>Program prezentacji 10 i 11 września 2002
Źródło: ''

Komentarze

 • Ignorancja

  Kompletnie pominięty przemysl meblarski , jaby w ogóle nie były tam potrzebne opakowania

 • Polskie opakowani ;-)

  Bardzo ciekawe polskie opakowania! Szczególnie polscy producenci Georg UTZ i Conteyor zaprezentowali osiagnięcia polskich inzynierów.

 • Za co

  Naprawde nie mamy zaawansowanych technologicznie opakowan i dajemy nagrody byle komu za byle co. Przykre.

 • butelki za kaucja

  zgadzam sie z ekspertem. w polsce w koncu powinno zaczac sie cos dziac. jak dla mnie powinni zaczac produkowac butelki na kaucje. przeciez do umycia takiej butelki zuzywa sie o wiele mniej wody niz do produkcji i o wiele ekologiczniejsze to jest.