Dobrze znane są problemy dotyczące użytkowania palet EUR, takie jak :drzazgi i wystające gwoździe, uszkodzone płozy zagrażające bezpieczeństwu pracy w magazynach wysokiego składowania, fałszowane certyfikaty i wynikające z tego konsekwencje prawne dotykające niestety także nieświadomych fałszerstwa użytkowników

Paleta plastikowa P19


Mimo tych wad palety drewniane są używane powszechnie ze względu na znacznie korzystniejszą relację ich ceny do trwałości w porównaniu z podobnymi wskaźnikami kosztów eksploatacji dla palet plastikowych. Wyzwaniem dla producentów palet plastikowych było więc takie obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie trwałości palet, żeby koszty ich eksploatacji osiągnęły poziom wyznaczony przez palety EUR. Powiodło się to małopolskiej firmie, Becker sp. z o.o., zajmującej się recyklingiem opakowaniowych odpadów z tworzyw sztucznych, która opatentowała wytworzoną z nich paletę transportową, zwaną p19.

P19 jest pierwszą na rynku paletą plastikową bez płóz nadającą się na regały wysokiego składowania - ma samonośny, skrzynkowy, zamknięty blat o grubości 5 cm, zbrojony prętami stalowymi fi 10 mm, który przenosi obciążenia do 1200 kg na regałach wysokiego składowania. Polietylen, z którego wykonana jest paleta, ma dużą odporność na uderzenia i starzenie, jest chemoodporny i dziesięciokrotnie bardziej wytrzymały na deszcz, słońce i mróz niż drewno. Najbardziej istotną innowacją zwiększającą trwałość palet p19 jest brak płóz, które w paletach EUR i w tradycyjnych paletach plastikowych są uszkadzane przez paleciaki, co jest najczęstszym powodem do wycofania ich z obrotu.

Paleta P19 waży 20 kg, czyli mniej niż paleta drewniana, co ma znaczenie przy układaniu i w transporcie pustych palet, a brak płóz ułatwia operacje paleciakiem i wózkiem widłowym. P19 posiada atest higieniczny do stosowania w przemyśle spożywczym i jest łatwa do umycia dzięki konstrukcji zamkniętego blatu, który zakrywa żebra. Gumowe paski na górnej powierzchni palety zabezpieczają ładunek przed przesunięciem a ukosowane krawędzie płyty górnej ułatwiają pracę wózka widłowego i chronią paletę przed uszkodzeniem.

Palety są oznaczone RFID – radiowymi identyfikatorami ułatwiającymi administrację i magazynowanie. Ceny dzierżawy p19, oferowane przez system obrotu paletami plastikowymi – SOPP, są porównywalne do ceny dzierżawy palet drewnianych, ale w ostatecznym rozrachunku zysków i strat należy również uwzględnić koszty środowiskowe. Do wyprodukowania 8 palet drewnianych trzeba ściąć jedno drzewo. Paleta plastikowa P19, produkowana z odpadów plastikowych opakowań jednorazowych, jest co najmniej ośmiokrotnie bardziej trwała niż paleta drewniana co oznacza, że wprowadzenie do obrotu jednej palety P19 ratuje życie jednemu drzewu i równocześnie zmniejsza ilość odpadów opakowaniowych. Palety P19 uszkodzone w obrocie są mielone do powtórnego przetworzenia.

Instytut Mechaniki Stosowanej Politechnika Krakowska
Źródło: ''