Cezex wprowadził do swojej oferty niezwykłą kolekcję tajlandzkich papierów ręcznie czerpanych Pergaminus, łączących w sobie tradycję, piękno natury i wysokie walory użytkowe.


Tradycja czerpania papieru w Azji przekazywana z pokolenia na pokolenie sięga ponad 600 lat i została zapoczątkowana przez plemię Karen zamieszkujące rejony północno-wschodniej Birmy. Podstawą do wyrobu papieru czerpanego stała się kora z drzewa morwy, która pod koniec każdej pory deszczowej samoistnie odpadała, stanowiąc naturalny i w 100% odnawialny surowiec.

Obecnie potomkowie plemienia Karen zamieszkują rejony północnej Tajlandii i nadal wykonują papier według prastarej metody. Niezwykła kolekcja ręcznie czerpanych papierów z Tajlandii jest aktualnie dostępna w ofercie Cezeksu.
Technologia produkcji papieru czerpanego to długi, wymagający czasu i precyzji proces składający się z wielu etapów. Każdy pojedynczy arkusz papieru czerpanego jest ręcznie dekorowany co decyduje o niepowtarzalności wyrobów. Do dekorowania papierów używana jest lokalna roślinność Tajlandii - liście drzew i krzewów, płatki kwiatów, kawałki traw i gałązek. W niektórych papierach używane są specjalnie preparowane liście gumowca, które charakteryzują się oryginalną, szkieletowa budową. W końcowym etapie całego procesu arkusze papieru suszone są w specjalnych ramach na słońcu i wietrze.
Papiery ręcznie czerpane posiadają swój indywidualny urok, którego nie potrzeba niczym wzbogacać. Są idealne do produkcji luksusowych toreb papierowych, pudełek i opakowań - przede wszystkim na prezenty, kartek okolicznościowych, zaproszeń, papeterii. Można je z powodzeniem stosować do wyrobu oryginalnych teczek, broszur, wizytówek, kalendarzy, albumów, dyplomów, map, rycin oraz wszelkich prac artystycznych i innych wyrobów dekoracyjno-reklamowych.
W ofercie Cezeksu dostępne są dwie grupy papierów ręcznie czerpanych Pergaminus, w skład których wchodzi w sumie 21 rodzajów papieru:

- Papiery o gramaturze 30 g/m2 i formacie 55x76 cm, sprasowane między dwoma sitami, z odbiciem reliefu sit po obu stronach, z zatopionymi w masie papierniczej listkami, kwiatkami i gałązkami; w miejscach zatopionych roślin jest wyraźnie większa grubość.

- Papiery o gramaturze 90 g/m2 i formacie 55x78 cm, nie sprasowane, suszone w warunkach naturalnych bez nacisku. Dzięki dużej pulchności i objętości właściwej oraz bardzo dużej i nierównomiernej grubości sprawiają wrażenie wyrobu miękkiego o znacznie większej gramaturze niż jest w rzeczywistości, upodabniając się do tektury.
W tej grupie wyróżniamy papiery:
- białe, ze stroną wierzchnią wygładzoną ręcznie na sicie, bez dodatków, nadające się do drukarek atramentowych;
- białe lub barwione, bez dodatków;
- białe lub barwione, z zatopionymi w masie papierniczej (blisko wierzchu) różnymi częściami roślin.
Papiery ręcznie czerpane Pergaminus można zadrukować sitowo, tłoczyć bezbarwnie i z folią. Nadają się do ręcznego pisania i rysowania długopisem, cienkopisem, ołówkiem, kredkami. Dobrze zachowują się w operacjach introligatorskich takich jak: krojenie, wykrawanie, złamywanie, zszywanie.