jako przykład kopoliestru (kopolimeru estrowego) – doskonały wybór do produkcji opakowań i nie tylko...


PETG jest amorficzną termoplastyczną żywicą poliestrową z rodziny PET, który ze względu na modyfikację drugorzędowym glikolem nadaje się doskonale do produkcji przezroczystych opakowań i innych wyrobów techniką wytłaczania oraz wytłaczania z rozdmuchem. Ze względu na doskonałe właściwości odblaskowe, dużą przezroczystość i połysk znajduje zastosowanie w produkcji folii sztywnych i giętkich, rur, profili oraz butelek. Nie jest on zalecany do produkcji butelek ciśnieniowych np.: do napojów gazowanych. Może być barwiony na dowolny kolor przy użyciu koncentratów barwiących (transparentnych lub krytych), doskonale nadaje się do bezpośredniego nadruku na gotowych opakowaniach.

Jest surowcem, który z powodzeniem można poddawać metalizacji (np.: do wyrobu ozdób choinkowych). Ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w produkcji m.in.:

- Butelek, słoików, flakonów do kosmetyków
- Pojemników dla farmaceutyków
- Ozdób choinkowych
- Opakowań blistrowych
- Elementów reklamowych dla P.O.P i P.O.S.

PETG do wytłaczania i wytłaczania z rozdmuchem nie wymaga specjalnego przygotowania maszyn. Nadają się do tego celu takie same wytłaczarki jak do PVC czy do poliwęglanów. Przed przystąpieniem do wytłaczania konieczne jest wysuszenie surowca przez ok. 4 godziny w temperaturze 65°C.

Najbardziej rozpowszechnionym surowcem w Polsce i na świecie jest produkowany przez Eastman Chemicals Company Eastar® 6763. Produkowane przez Eastman Chemicals Company przezroczyste polimery doskonale nadają się do produkcji całej gamy wyrobów wytwarzanych również metodą wtrysku o czym będziemy pisać w następnych publikacjach poświęconych surowcom z "najwyższej półki".
www.ekochem.tworzywa.com.pl

Źródło: ''