Na targach drupa 2004 Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) zaprezentował maszynę Speedmaster SM 52 w konfiguracji ośmiokolorowej z rozszerzonym zakresem funkcji, gdzie w jednym przelocie można wykonać produkcję 4/4 jak również 8/0. Dzięki krótkim czasom narządu, mniejszej ilości makulatury oraz szybszym przelotom, użytkownik otrzymuje wysoką produktywność, elastyczność i pewność produkcji oszczędzając czas oraz redukując koszty.

Speedmaster SM 52-8-P-H polecany jest do drukarni, które chciałaby podwyższyć swoją wydajność w formacie A3 lub drukować w formacie 70 x 100, zwiększając tym samym rentowność w drukowaniu 4/4 w formacie B3. Warto dodać, iż już przy udziale 50% zleceń 4/4 w formacie A3, maszyna ta jest wysoce opłacalna. Dostawy pierwszych maszyn serii SM 52-8-P-H zaplanowane są na maj 2005.

Speedmaster SM 52 w wersji ośmiokolorowej wyposażony jest w ulepszony i zmodernizowany system transportu arkuszy, który zawiera oleofobowe płaszcze na cylindrach przekazujących TransferJacket Plus i PerfectJacket Plus dla cylindrów drukujących po odwracaniu. Dodatkowo bęben odwracający,
o zredukowanej średnicy, został wyposażony w TransferJacket Plus, który pozwala na bezpieczny i pozbawiony zarysowań transport arkuszy.
Optymalizacja blach prowadzących arkuszy dotyczy nie tylko wykładania lecz również blach pod cylindrami przekazującymi. Dzięki temu nie ma konieczności przeprowadzania ustawień pod kątem podłoża drukowego i drukowanego motywu. W obszarze wykładania zostały zastosowane hamulce z wymiennymi taśmami. Arkusz transportowany jest na poduszce powietrznej, co pozwala na zadruk całej powierzchni na pierwszej stronie. Maksymalna prędkość drukowania w drukowaniu na prosto jak również w drukowaniu z odwracaniem wynosi 13.000 ark./h.

Wszystkie maszyny serii SM 52 wyposażone zostaną w nowe rozwiązania w zakresie transportu papieru zastosowane w zaprezentowanym na drupa 2004 modelu SM 52-8. Dzięki temu będą mogły przetwarzać podłoża drukowe do grubości 0,6 mm. Nowo opracowany cylinder przekazujący, którego średnica jest zmienna, pozwala na dokładne ustawienie odległości pomiędzy cylindrem drukującym a przekazującym, gwarantując przy tym łagodne przejście arkusza.

Wszystkie wymienione nowe rozwiązania będą dostępne od października 2004.

Na podstawie informacji prasowej firmy Heidelberg Polska.
Źródło: ''