Z końcem 2016 roku miejsce miała pierwsza w Polsce instalacja falcerki GUK - model FA 21/4 CARTONAC 2000-2 SP - na maszynie pakującej polskiego producenta – firmy Radpak z Włocławka. Odbiorcą tej konfiguracji maszyn jest firma Target S.A. z Kartoszyna.

Pierwsza w Polsce instalacja falcerki GUK na maszynie pakującej RADPAK!

GUK Falzmaschinen Griesser & Kunzmann GmbH & Co. to firma, której przedstawicielem w Polsce od wielu lat jest Avargraf. Jest to światowy lider w produkcji falcerek dedykowanych do produkcji ulotek farmaceutycznych i kosmetycznych, jak i falcerek montowanych na maszynach lub liniach pakujących renomowanych producentów, czego przykładem jest instalacja na maszynie wykonanej przez Radpak.

Firma Target S.A. istnieje od 1991 roku. W jej ofercie znajdują się m.in. środki ochrony roślin, nawozy, ziemia, podłoża, trawy, gama produktów „Dla domu” oraz linia „Natural”.

Radpak to firma z 25 letnim stażem, produkująca maszyny począwszy od ich projektowania, poprzez marketing, sprzedaż, na serwisie kończąc.

Firma Target, aby unowocześnić i zautomatyzować swoją produkcję, poszukiwała linii pakującej do wyrabianych przez nią produktów. Wcześniej były one pakowane ręcznie i proces ten był czasochłonny, angażując przy tym wiele osób.

- „Przy sezonowości, jaka charakteryzuje branżę ochrony roślin – mówi Marcin Osada, dyrektor zarządzania projektami w firmie Target - bywało to dla nas bardzo trudne. Dlatego postanowiliśmy zainwestować w linię, która zwiększyłaby naszą wydajność i byłaby jednocześnie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż dotychczasowe. Nie było to jednak proste, bo nasze opakowania mają nieregularne kształty, a dodatkowo zależało nam na tym, aby jednocześnie pakowana była butelka z produktem, miarka i instrukcja. Zadaniu sprostała firma Radpak, konfigurując rozwiązanie pod nasze potrzeby przy pomocy firmy Avargraf, która jest dostawcą falcerki, będącej częścią całej linii”. 

Falcerka do ulotek firmy GUK - model FA 21/4 CARTONAC 2000-2 SP, wykorzystana we wspomnianej konfiguracji, jest montowana na maszynach do pakowania w opakowania kartonowe oraz liniach pakujących. Stanowi ona połączenie sprawdzonej techniki z nową mechaniką pobierania arkusza i ustawiania wałków. Jak podaje producent - znakomicie nadaje się do zabudowy na liniach pakujących o wydajności wynoszącej nawet 500 użytków na minutę. Dzięki małym wymiarom i kompaktowej budowie daje się zintegrować z każdą linią pakującą. Napęd może następować z maszyny pakującej, lub bezpośrednio z falcerki wyposażonej we własny napęd w postaci silnika serwo bądź asynchronicznego. Jak zapewnia producent, czas narządu jest tu krótki a zmiana formatu prosta. Urządzenie jest łatwe w serwisowaniu dzięki napędom umieszczonym na zewnątrz korpusu. Falcerka zainstalowana na kartoniarce Radpak posiada własny napęd silnikiem asynchronicznym o wstępnie zaprogramowanej, stałej szybkości obrotowej. Ze względu na taktową, a nie ciągłą pracę kartoniarki odwoływanie sfalcowanych użytków jest automatyczne z użyciem czujników, fotokomórek i zaworów elektromagnetycznych sterujących dopływem powietrza na ssanie/podmuch.

- „Nowa linia znacząco zwiększyła naszą wydajność – mówi Marcin Osada. - Dzięki niej możemy teraz wykonywać jedno opakowanie na sekundę. Jednocześnie mogliśmy ograniczyć liczbę osób zaangażowanych przy tych procesach. Jeszcze jedną korzyścią z tej inwestycji jest fakt, że mogliśmy zaoferować usługi pakowania firmom zewnętrznym na atrakcyjniejszych warunkach niż dotychczas. Dlatego jesteśmy z niej bardzo zadowoleni”.

- „Stworzenie rozwiązania, jakiego potrzebowała firma Target nie było prostym zadaniem – mówi Dariusz Gniadzik z firmy Radpak. - Jednak zawsze staramy się sprostać indywidualnym oczekiwaniom naszych klientów, oferując im dedykowane rozwiązanie, dostosowane do konkretnego produktu. Komponenty naszych maszyn to światowa czołówka, a wszystko to w trosce o jak najwyższą jakość całego rozwiązania oraz bezproblemową obsługę w trakcie użytkowania. Tak było również w tym wypadku. Po raz pierwszy korzystaliśmy z oferty firmy Avargraf - dostawcy falcerki GUK - konfigurując kartoniarkę.  Urządzenia firmy GUK to światowa czołówka, a jakość serwisu podczas konfiguracji utwierdziła nas jedynie w słuszności wyboru. Dla Radpak ważne jest, aby wszystkie komponenty montowane w naszych maszynach były komponentami doskonałej jakości, pozwalającymi optymalnie pracować naszym rozwiązaniom. W wypadku zlecenia dla firmy Target niełatwym było również to, że kartoniarka ta obsługiwać miała dwa rodzaje kartoników, ale nasi konstruktorzy również z tym sobie poradzili. Naszym priorytetem jest sprostanie oczekiwaniom klienta, a jego zadowolenie – jak w przypadku firmy Target – jest dla nas najlepszą rekomendacją”.  

 

Zobacz pełną ofertę Radpak

 

Źródło: Avargraf