W płockich zakładach Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) w minioną niedzielę wielkość dotychczasowej produkcji polipropylenu wytwarzanego w oparciu o technologię Spheripol na licencji firmy Basell, przekroczyła 500 tysięcy ton. Stało się to po niespełna 600 dniach od uruchomiania fabryki, które miało miejsce 30 września 2005 roku, wliczając w to fazę rozruchu oraz jeden postój związany z planowanym przeglądem instalacji.

„Pierwsze pół miliona ton polipropylenu w BOP to dla nas kolejny krok milowy i dowód na to, że fabryka działa doskonale” – powiedział Karol Marek Sep, Wiceprezes, Dyrektor ds. Produkcji BOP. „Tak wydajna produkcja polipropylenu o nazwie handlowej Moplen jest efektem zastosowania w BOP zaawansowanej technologii Spheripol. Natomiast sprawne funkcjonowanie tej instalacji zawdzięczamy zaangażowaniu, wiedzy i doświadczeniu inżynierów oraz techników BOP pracujących przy obsłudze zakładu. W BOP wysoka wydajność idzie w parze z najwyższą jakością produktu, który dostarczamy na polski rynek.

Zapewnienie surowca do produkcji polipropylenu Moplen z PKN ORLEN S.A. oraz know-how technologiczny ze strony firmy Basell, to solidne podstawy, dzięki którym mogliśmy osiągnąć taki sukces” – dodał Karol Marek Sęp. Gatunki polipropylenu wytwarzane w BOP charakteryzują się bardzo wysoką czystością polimeru oraz powtarzalnością właściwości, a także zapewniają stabilne przetwórstwo. Tworzywo Moplen stosowane jest do produkcji artykułów użytkowych gospodarstwa domowego, zakrętek i zamknięć, pojemników i opakowań, folii, mebli, zabawek, detali technicznych dla przemysłu motoryzacyjnego, wyrobów tekstylnych, takich jak tasiemki, sznurki i osnowy do dywanów oraz do produkcji rur.

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. wprowadza wysokie standardy w przemyśle i przetwórstwie tworzyw sztucznych w Polsce poprzez dwie fabryki w Płocku. BOP jest spółką joint venture, utworzoną przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN ORLEN S.A., w której każdy z partnerów ma 50% udziałów. Spółka posiada w Płocku światowej skali bliźniacze zakłady do produkcji polipropylenu i polietylenu. Basell jest producentem i dystrybutorem polipropylenu i polietylenu oraz zaawansowanych produktów poliolefinowych. Stale udoskonala technologie produkcji. Jest liderem w ich opracowywaniu i rozwijaniu. PKN ORLEN S.A. to jeden z liderów przemysłu naftowego w Europie Centralnej, największy polski producent wyrobów petrochemicznych, przetwórca ropy naftowej oraz dystrybutor światowej klasy paliw i produktów ropopochodnych.


Źródło: ''