Środek klarujący Millad® NX8000 jest używany do produkcji polipropylenowych butelek na ekskluzywne olejki do kąpieli

Pierwsze sukcesy w zastosowaniu środka nowej generacji zwiększającego przejrzystość polipropylenu
Polski producent olejków do kąpieli jako pierwszy użyje Millad® NX8000, najnowocześniejszy środek klarujący, do nadania polipropylenowym opakowaniom swoich produktów nieosiągalnych dotąd cech wizualnych. Producentem środka jest koncern Milliken Chemical.

Produkująca naturalne kosmetyki krakowska firma Bielenda rozpoczęła właśnie kampanię promującą gamę olejków do kąpieli Afrodyzjak, Ekstaza i Euforia. Olejki będą sprzedawane w Europie oraz na innych kontynentach. Przedstawicielom Bielenda zależało na umieszczeniu nowych olejków w butelkach o idealnej przejrzystości oddających również najlepiej kolory kosmetyków. Opakowania miały podkreślać również prestiżowy charakter linii produktów.

Po rozważeniu różnych technologii produkcji opakowań oraz alternatywnych materiałów wśród których znalazły się m.in. PVC oraz PETG zarząd Bielendy zdecydował się na butelki formowane metodą wytłaczania z rozdmuchem produkowane z najczystszego polipropylenu zawierającego Millad NX8000, środek znacząco zwiększający przeźroczystość materiału, oferowany przez Milliken.

Polimer, dzięki swojej niskiej gęstości oraz wysokim właściwościom mechanicznym, pozwala Bielendzie na zmniejszenie zużycia materiału służącego do produkcji polipropylenowych opakowań, które mogą ważyć o około 20 proc. mniej niż ich odpowiedniki z PVC i o 10 proc. mniej niż butelki wykonane z PETG. W dodatku są łatwiejsze w produkcji - nie wymagają wstępnego osuszania, a podczas ich produkcji nie występują problemy z korozją sprzętu używanego do ich wytworzenia.

Wytłaczanie z rozdmuchem pozwala ponadto na znaczne ograniczenie kosztów produkcji oraz dużą dowolność projektową.

- Stopień przejrzystości opakowań uzyskiwany dzięki zastosowaniu środka Millad NX8000 pozwala nam wyróżnić nasze produkty na sklepowych półkach - mówi Magdalena Koćwin, Marketing Manager w Bielenda. - Inwestujemy znaczne środki w rozwój oferowanych przez nas naturalnych kosmetyków, a opakowania powinny właściwie podkreślać to zaangażowanie. Spodziewamy się, że kombinacja wysokiej jakości produktu w wyjątkowym opakowaniu pozwoli nam przyciągnąć uwagę klientów szukających czegoś specjalnego - dodaje Magdalena Koćwin.

Chociaż wytłaczanie z rozdmuchem dotyczy tylko małej części wykorzystania polipropylenu, materiał ten ma istotny udział w rynku opakowań plastikowych i jest drugim po HDPE, najpopularniejszym materiałem w kategorii produktów wytłaczanych z rozdmuchem.

- Millad 3988, środek zwiększający przeźroczystość polipropylenu produkowany przez Milliken wyznaczał branżowe standardy od wczesnych lat 90-tych - mówi Bernard Vermeersch, Senior Development Engineer w Milliken. - Millad NX8000 przenosi działania zwiększające przejrzystość opakowań z polipropylenu na całkiem nowy, nieosiągalny wcześniej poziom. Wystarczy tylko spojrzeć na opakowania formowane wtryskowo i metodą wtrysku z rozdmuchem, do produkcji których został zastosowany, a w których widać uzyskane dzięki niemu zwiększenie przejrzystości opakowania o połowę w stosunku do dotychczasowych standardów. Dzięki niemu przeźroczystość polipropylenu stała się rzeczywistością nawet w opakowaniach o stosunkowo grubych ściankach - dodaje Bernard Vermeersch.

W opakowaniach produkowanych metodą wytłaczania z rozdmuchem do niedawna trudniej było zauważyć tego typu korzyści niż w innych rodzajach opakowań ponieważ klarowność w pewnym stopniu zależy od powierzchni ściany. Zwykle niskie ciśnienia oraz rodzaj wykończenia powierzchni formy stosowane w wytłaczaniu z rozdmuchem nie dają najlepszych powierzchni ścian.

- Teraz najnowsze żywice pomagają skutecznie wyeliminować ten problem - zauważa Vermeersch. - Nowe gatunki żywic zawierające Millad NX8000 pozwalają uzyskać butelki wytłaczane z rozdmuchem, których właściwości optyczne dorównują PVC. Producenci mogą osiągnąć poziom połysku 120 pod kątem 60 stopni, poziom przejrzystości 95 proc. i tylko 6 proc. zamglenia. Takie wartości dotychczas były nieosiągalne w przypadku polipropylenu wytłaczanego z rozdmuchem - dodaje Vermeersch.

Przy stosunkowo niskich ilościach, polipropylen klarowany środkiem Millad NX8000 wytłaczany z rozdmuchem jest dużo bardziej opłacalny niż politereftalan etylenu (PET) wytwarzany metodą wtrysku z rozdmuchem i rozciąganiem.

W najbliższych miesiącach przedstawiciele Milliken spodziewają się wielu więcej zastosowań środka Millad NX8000 w opakowaniach z polipropylenu formowanego w procesie wytłaczania z rozdmuchem.


Źródło: ''