Wchodząca w skład Technopol Group drukarnia offsetowa RD Sp. z o.o. z Krotoszyna jest pierwszym polskim użytkownikiem w pełni zautomatyzowanego urządzenia sztancującego Optima-K 106 marki Koenig & Bauer Iberica. Maszyna, pracująca tu od kilkunastu miesięcy, znacząco przyczyniła się do zwiększenia jego potencjału produkcyjnego w zakresie wykrawania opakowań kartonowych wykonanych z tektury litej. Zastąpiła przy tym urządzenie innego dostawcy i stała się kolejnym rozwiązaniem marki Koenig & Bauer, wykorzystywanym przez ten zakład poligraficzny.

Pierwsze w Polsce rozwiązanie marki Koenig & Bauer Iberica w firmie RD

Od lewej: Jan Korenc (Koenig & Bauer), Rafał Czwojdziński (RD Sp. z o.o.) i Michał Drożdż (Koenig & Bauer)

 

Specjalizacja: opakowania z tektury litej i falistej oraz materiały POS

Technopol Group, w skład której wchodzą obecnie trzy zakłady produkcyjne (w Ostrowie Wielkopolskim, Żyrardowie i Krotoszynie) działa na rynku usług poligraficznych od niemal 20 lat. Natomiast jej właściciel – Rafał Czwojdziński – jest związany z branżą opakowań od połowy lat 90. ubiegłego stulecia. Drukarnie, które należą do grupy, specjalizują się w produkcji opakowań z tektury litej i falistej oraz materiałów POS (stendów, displejów itd.), wykonywanych w technikach offsetowej, fleksograficznej i cyfrowej. Zakłady obsługują klientów z Polski i zagranicy w zakresie opakowań kartonowych, a są to m.in. takie branże jak farmaceutyczna, spożywcza czy chemiczna. Firma RD systematycznie unowocześnia i wymienia park maszyn, tak by sprostać obecnym, stale rosnącym wymaganiom rynkowym względem jakości i wydajności. W ten proces inwestycyjny wpisały się także urządzenia z działu postpress, m.in. urządzenie do sztancowania.

 

Iberica: kolejny członek „rodziny” Koenig & Bauer

Iberica weszła w skład koncernu Koenig & Bauer w połowie 2016 roku, zaś kilka miesięcy później wytwarzane przez nią rozwiązania znalazły się w portfolio działającej w Polsce, Czechach i na Słowacji firmy KBA CEE (obecnie Koenig & Bauer CEE). Rafał Czwojdziński przyznaje, że maszyny produkowane w jej fabryce, zlokalizowanej niedaleko Barcelony, już wówczas były mu znane:

- Miałem okazję odwiedzić zakład produkcyjny Iberica jeszcze przed przejęciem tej firmy przez Koenig & Bauer i według mnie pod względem zaawansowania technologicznego reprezentuje ona, podobnie jak wytwarzane tam urządzenia, najwyższy światowy poziom. Co więcej, maszyny są tam w 100% produkowane na miejscu, co nie jest powszechne w przypadku innych, także globalnych graczy. Z kolei pojawienie się jej w „rodzinie” Koenig & Bauer jedynie utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to dostawca z najwyższej światowej półki, za którym – dzięki fuzji – stoi obecnie potężny koncern. M.in. z tych względów decydując się na zakup nowego urządzenia do sztancowania, a przy tym chcąc zwiększyć wydajność, jakość, a także automatyzację tej części procesu produkcyjnego, zdecydowałem się na maszynę Optima-K 106.

 

Pierwsza w Polsce płaska sztanca marki Koenig & Bauer Iberica

Jak podkreśla Rafał Czwojdziński, konfiguracja dostarczonej do RD maszyny Optima-K 106, w porównaniu z wcześniej użytkowanym rozwiązaniem, jest bardzo bogata:

- Mam tu na myśli w pełni automatyczny proces obróbczy, a także ważne funkcje czyszczenia oraz separacji.

Optima 106 obsługuje arkusze w formacie od 35 x 40 cm do 75 x 106 cm i grubości do 1,5 mm w przypadku kartonu oraz 3 mm przy tekturze. W zależności od materiału oraz typu zlecenia, jej wydajność wynosi maksymalnie 8,5 tys. ark./h. Została wyposażona w najnowszej generacji system Varioplan, gwarantujący stały nacisk 300 ton. 

- Warto zwrócić uwagę na jej funkcjonalność – mówi Michał Drożdż, regionalny szef sprzedaży w firmie Koenig & Bauer (CEE). – Szybkie ustawianie docisku i narzędzi czyszczących wspiera dedykowany system centrowania. Podobnie jak wszystkie maszyny serii Optima 106, jest wyposażona w system Quick-lock, pozwalający na redukcję czasu narządzania. Kolejnym wartym podkreślenia elementem jest system automatycznego wykrywania i zapamiętywania długości arkusza. Poziom automatyzacji podnoszą niezwykle istotne – co podkreśla także pierwszy polski użytkownik tej maszyny – sekcje czyszczenia i separacji użytków. To czyni ją niezwykle ekonomicznym i ergonomicznym rozwiązaniem na miarę 21. wieku. 

 

Kilkanaście miesięcy owocnej współpracy z Koenig & Bauer (CEE)

Po kilkunastu miesiącach od wdrożenia nowego urządzenia do sztancowania, Rafał Czwojdziński chwali sobie zarówno jego jakość i wydajność, jak też poziom współpracy z Koenig & Bauer (CEE), także w kontekście wsparcia posprzedażowego i serwisowego:

- Maszyna jest w zasadzie bezawaryjna, więc jesteśmy z niej zadowoleni – przyznaje właściciel firmy RD. – Jednak z uwagi na fakt, że mamy do czynienia z pierwszym jej wdrożeniem w Polsce, w dodatku w wariancie bardzo rozbudowanym, pozostajemy w stałym kontakcie z działem serwisu lokalnych struktur Koenig & Bauer. Czas reakcji zapewniany przez dostawcę jest bardzo krótki, co daje nam komfort i bezpieczeństwo pracy.

Jan Korenc – prezes Koenig & Bauer (CEE) komentuje:

- Cieszymy się, że pierwsze w Polsce, zrealizowane przez nas wdrożenie urządzenia do sztancowania Koenig & Bauer Iberica zakończyło się sukcesem, o czym świadczy zadowolenie klienta z użytkowanej maszyny. Optima-K 106 reprezentuje najwyższy światowy poziom jakości i wydajności, co znalazło swoje odzwierciedlenie w znaczącym ich wzroście odnotowanym przez firmę RD. Zalety maszyn wykrawających, wytwarzanych przez należące obecnie do Koenig & Bauer zakłady produkcyjne Iberica w Barcelonie, doceniło już wcześniej dość liczne grono polskich drukarń specjalizujących się w produkcji opakowań. W wielu przypadkach pracują one po kilkanaście lat, co świadczy o ich trwałości i niezawodności. RD to pierwszy polski użytkownik maszyny wdrożonej przez nasz oddział, już po przejęciu firmy Iberica przez Koenig & Bauer. Jesteśmy przekonani, że także w przypadku tej dynamicznie rozwijającej się drukarni opakowaniowej, wdrożona przez nas sztanca będzie stabilnym wsparciem realizowanej tu produkcji, przyczyniając się do jej dalszego rozwoju i dalszych sukcesów rynkowych. 

 

Pierwsze w Polsce rozwiązanie marki Koenig & Bauer Iberica w firmie RD

Firma RD z Krotoszyna stała się pierwszym polskim użytkownikiem w pełni zautomatyzowanego urządzenia sztancującego Optima-K 106 marki Koenig & Bauer Iberica

 

Pierwsze w Polsce rozwiązanie marki Koenig & Bauer Iberica w firmie RD

Optima-K 106 dostarczona do firmy RD posiada bardzo bogate wyposażenie, m.in. sekcje czyszczenia i separacji użytków

 

Źródło: Koenig & Bauer CEE