Projekt realizacji zamkniętego cyklu recyklingu butelek do mleka został opracowany w Anglii przez The Waste & Resources Action Programme (Londyn/Anglia; www.wrap.org.uk).

Zamknięty cykl recyklingu jest bardzo trudny do realizacji w praktyce. Z materiałów odpadowych konieczne jest wytwarzanie tych samych produktów, np. opakowań z tworzyw, którego podlegały utylizacji. Odzyskane tworzywa sztuczne mają niekiedy mniej widoczne wartości ekologiczne. Odzyskane tworzywa sztuczne to coś w rodzaju gry w kości, zarówno z ekologicznego, jak i inżynierskiego punktu widzenia. Po prostu nie wiadomo, na co w nich można natrafić podczas przetwarzania wtórnego. Wynika to z dużej rozmaitości dodatków, substancji wzmacniających i barwników, które wchodzą w skład typowych części z tworzyw sztucznych.

Niektóre z tych dodatków mogą zmienić cechy w zupełnie nieprzewidywalny sposób, inne zawierają nawet substancje niebezpieczne i bardziej szkodzące środowisku niż używanie czystego tworzywa. Stąd wielu projektantów uważa że dla odpowiedzialnych części maszynowych korzystniejszy jest tzw. otwarty cykl recyklingu, gdzie uzyskany materiał wtórny jest wykorzystywany na mniej odpowiedzialne produkty.

WRAP proponując system recyklingu rozwiązał ten problem na razie dla opakowań-butelek HFPE do mleka. Zbierany materiał wtórny ze zużytych butelek HDPE jest w całości wykorzystywany do produkcji nowych butelek.

Źródło:
Źródło: ''

Komentarze

  • opinia na temat recyklingu butelek hdpe

    Chcialbym wypowiedziec sie na temat powtornej produkcji z materialow wtornych a dokladnie z butelek hdpe,poniewaz jestem pracownikiem takiej firmy w irlandii,ktora zajmuje sie produkcja rur kanalizacyjnych.Robimy wlasnie z odpadow roznego typu tj.butelki,pojemniki,kosze,skrzynki rury,itp.z wszystkiego to co ma symbol hdpe.Sami mielimy na mlynku,bez szczegolnego oczyszczania z papieru,nalepek itp. oraz mycia i powtornie zuzywamy.wada,jezeli to tak mozna ujac,jast jedynie to,ze musimy czesciej zmieniac ekrany tj. siatki filtrujace z zanieczyszczen,ale to jest koszt15 euro na 12 godzin, przy czym zaoszczedza sie 1 euro na 1kilogramie granulatu,gdyz 1kilogram normalnego sprowadzonego z niemiec kosztuje 1 euro a zakup smieci hdpe to 40-50centow,wydajnosc bez zmian tj.1=1.Takze,czy sie oplaca przetwarzac butelki i inne smieci,byc moze na inne produkty jakies specyficzne moze jest potrzebny material lepszej jakosci,ale na produkje rur kanalizacyjnych zapewniam ,ze nie jest potrzebny,poniewaz hdpe jest twardym materialem i praktycznie nie zmienia on swoich parametrow.