W ubiegłą sobotę 5 listopada piłkarze Bayern Monachium wystąpili w meczu ligowym z Hoffenheim w nietypowych koszulkach. Tradycyjne stroje zastąpiły stroje wykonane w stu procentach z plastikowych odpadów, pozyskanych u wybrzeży Malediwów na Oceanie Indyjskim.

Piłkarze Bayern Monachium w koszulkach... z odpadów!

Wykorzystywanie śmieci znalezionych w oceanie jest od pewnego czasu jednym z trendów w branży odzieżowej na świecie.

Działacze Bayern'u Monachium również postanowili włączyć się do akcji i w porozumieniu z dostawcą sprzętu sportowego - firmą Adidas - przygotowali koszulki, w których zespół aktualnego mistrza Niemiec zaprezentował się w sobotnim spotkaniu z TSG 1899 Hoffenheim.
Nowe koszulki wykonano w całości z przędzy, którą uzyskano z recyklingu tworzyw sztucznych, głównie plastikowych butelek znalezionych u wybrzeży Malediwów.

Ambasadorem wyjątkowej akcji został Xabi Alonso.

- Urodziłem i wychowałem się nad morzem, w Hiszpanii. Dlatego tym bardziej się cieszę, że zagram w koszulce, która powstała w stu procentach z recyklingu odpadów oceanicznych. To wspaniała okazja, żeby zwrócić uwagę na potrzebę ochrony mórz i oceanów - powiedział Xabi Alonso na konferencji prasowej.

Koszulki z odpadów nie okazały się jednak szczęśliwe dla Bawarczyków. Mistrzowie Niemiec zremisowali na własnym stadionie 1:1.

Taką samą akcję podczas jednego ze spotkań rozgrywanych na własnym stadionie planuje Real Madryt. Królewscy zaprezentują się w specjalnych koszulkach 26 listopada podczas spotkania ze Sportingiem Gijon.