W przyszłym roku w Europie ruszy masowa produkcja elektronicznego papieru, czyli elastycznych, ultracienkich wyświetlaczy, które - zastępując tradycyjny papier, mogą zrewolucjonizować nasze życie. Rocznie ma być produkowanych na cały świat ponad milion wyświetlaczy - informuje na swojej stronie internetowej firma Plastic Logic.

W przyszłym roku w Europie ruszy masowa produkcja elektronicznego papieru, czyli elastycznych, ultracienkich wyświetlaczy, które - zastępując tradycyjny papier, mogą zrewolucjonizować nasze życie. Rocznie ma być produkowanych na cały świat ponad milion wyświetlaczy - informuje na swojej stronie internetowej firma Plastic Logic.

"Plastikowy papier" to elektroniczny, elastyczny wyświetlacz o grubości zbliżonej do karty kredytowej, który ze względu na niską wagę i poręczność można zabrać wszędzie tam, dokąd idziemy.

Dzięki wewnętrznej pamięci oraz wykorzystaniu możliwości łączy bezprzewodowych, urządzenie pozwala na bezproblemowy dostęp do prywatnych plików tekstowych, elektronicznych książek oraz dzienników, tygodników czy magazynów.

Firma Plastic Logic wraz z pionierem technologii elektronicznego papieru amerykańską firmą E Ink, opracowała technologię aktywnej matrycy, która wykorzystuje lokalne zmiany pola elektrycznego do stabilizacji pożądanego obrazu (tekstu) na wyświetlaczu.
„Plastikowy papier” to elektroniczny, elastyczny wyświetlacz o grubości zbliżonej do karty kredytowej (fot. Plastic Logic)

Naładowane elektrycznie cząsteczki elektronicznego tuszu, pozostają w niezmienionym układzie (utrzymują wyświetlany obraz) do momentu kolejnego odświeżenia obrazu. Dzięki takiej technologii, inżynierom udało się znacznie zredukować ilość pobieranej przez "elektroniczny papier" energii elektrycznej, przez co baterie urządzenia ładuje się niezwykle rzadko.

Według przedstawiciela Plastic Logic, doktora Johna Millsa, zastosowana bateria powinna pozwolić na przejrzenie tysięcy stron elektronicznych publikacji. Postęp, jaki nastąpił w dziedzinie alternatywnych do papieru przenośnych technologii prezentacji tekstów, jest oszałamiający. W 2004 roku po raz pierwszy naukowcy zaprezentowali 2-calową, plastikową kartkę o bardzo słabej rozdzielczości (50 ppi), na której można było wyświetlać tekst. Prezentowany obecnie, gotowy do masowej produkcji elektroniczny papier, ma wielkość normalnej kartki i trzykrotnie większą rozdzielczość.


Elektroniczny papier, ma wielkość normalnej kartki i trzykrotnie większą rozdzielczość (fot. Plastic Logic)

Dr Mills przewiduje, iż do roku 2010 opracowane zostaną technologie pozwalające na konstrukcję kolorowych supercienkich przenośnych wyświetlaczy o wielkości odpowiadającej kartce A5. Dwa lata później zaprezentowane zostaną giętkie wideowyświetlacze o przekątnej dochodzącej do 10 cali!

Plastic Logic z Cambridge wybuduje w 2008 roku pierwszą w Świecie fabrykę plastikowych obwodów elektronicznych. Fabryka bedzie wybudowana w Niemczech w Dreznie, przy udziałach amerykańskich investorów Oak Investment Partners i Tudor Investment Corporation. Technologia plastikowych mikroprocesorów i pamięci polimerowych wchodzi na rynek juz niebawem. Prace nad układami elektronicznymi z tworzyw sztucznych trwają od lat, póki co najbardziej spektakularnym ich przejawem były plastikowe, elastyczne wyświetlacze.

Wizja elektronicznego papieru i gazety na plastikowym arkuszu jest bardzo bliska Jeśli arkusz będzie miał łącze Wi-Fi, to gazeta będzie mogła się na bieżąco aktualizować. Pozostaje czekać, aż plastikowe układy zrewolucjonizują branżę IT. Fabryka bedzie wybudowana w Niemczech w Dreznie, przy udziałach amerykańskich investorów Oak Investment Partners i Tudor Investment Corporation.

Technologia plastikowych mikroprocesorów i pamięci polimerowych wchodzi na rynek juz niebawem. Prace nad układami elektronicznymi z tworzyw sztucznych trwają od lat, póki co najbardziej spektakularnym ich przejawem były plastikowe, elastyczne wyświetlacze. Wizja elektronicznego papieru i gazety na plastikowym arkuszu jest bardzo bliska Jeśli arkusz będzie miał łącze Wi-Fi, to gazeta będzie mogła się na bieżąco aktualizować.

Wiadomo już że pamięci polimerowe potencjalnie dają szanse na przynajmniej dziesięciokrotnie szybszy dostęp do danych, niż ma to miejsce w wypadku układów typu Flash. Pamięci nowego typu mają być również tanie (zaledwie 5% kosztów produkcji pamięci Flash) i - co nie mniej ważne - mniejsze oraz bardziej energooszczędne. Wiąże się to z tym, że do zapisania informacji w układach polimerowych wymaganych jest znacznie mniejsza liczba tranzystorów, niż w chipach zbudowanych z krzemu. Dla porównania: 1Gb pamięci w układach krzemowych to 1,5-6,5 miliarda tranzystorów. W układzie polimerowym wystarczy zaledwie 0,5 miliona! Szybkość transferu jest więc limitowana bardziej przez wymianę informacji z innymi podzespołami, niż przez możliwości samej technologii. W rezultacie architektura systemów może być w przyszłości skalowana z aktualnego poziomu 64 i 128 bitów a nawet milionów bitów.

Nowe możliwości "polimerowej elektroniki" wynikają z łatwej technologii wytwarzania elementów płaskich, analogicznej do drukowania (używa się określenia "elektroniczny papier") oraz giętkości elementów. Przewiduje się, że już za kilka lat w powszechnym użytku będą elektroniczne metki zawierające informacje o cechach towarów oraz elastyczne, elektroniczne karty (bankowe, tożsamości, zdrowia itp.) z mikroprocesorami i elementami pamięci o bardzo dużej pojemności. Scenariusze zakładają produkcje ubrań wyposażonych w osobiste komputery i systemy łączności za około 10 lat.

Źródło: , www.plasticlogic.com
Źródło: ''

Komentarze

  • No i pieknie, lapy precz od drzew

    Swietnie, koniec problemow z masowym produkowaniem i wyrzucaniem papieru, wreszcie moze postep zrobi tez cos pozyteczniego w tym kierunku!