Styczeń br. to dla firmy Plexitech okres uruchomienia wielkoformatowego plotera Agfa Anapurna H2050i LED, wyposażonego w energooszczędny system suszenia wydruków. To jedno z pierwszych w Polsce wdrożeń tego innowacyjnego rozwiązania, bazującego na technologii UV LED, a zarazem pierwsza cyfrowa maszyna drukująca w parku sprzętowym Plexitech – prężnie rozwijającej się firmy na rynku reklamy wizualnej. Obie firmy, zarówno Plexitech, jak i producenta maszyn Agfa Graphics można odwiedzić na trwających obecnie targach RemaDays Warsaw 2017, gdzie na stoisku Agfa Graphics demonstrowany jest właśnie model Anapurna H2050i LED.

Ploter Anapurna H2050i LED w firmie Plexitech

Od lewej: Damian Mądry, Jacek Wasiela (właściciele Plexitech) oraz Przemysław Arabski (Agfa Graphics)

 

Plexitech działa na rynku form przestrzennych i systemów komunikacji wizualnej od 2000 roku. Firma specjalizuje się w realizacji różnorodnych projektów, wykonywanych z materiałów takich jak tworzywa sztuczne, metal czy drewno. Wśród nich są np. szyldy reklamowe i informacyjne, meble sklepowe, ekspozytory POS czy listwy cenowe. 

Przy realizacji różnego rodzaju prac, zlecanych zarówno przez agencje reklamowe jak i klientów bezpośrednich pomocny jest bogato wyposażony park sprzętowy, wieloletnie doświadczenie i wykwalifikowana, ponad 20-osobowa kadra firmy Plexitech. 

W ostatnim czasie portfolio firmy Plexitech rozszerzyło się o zakup wielkoformatowego plotera Anapurna H2050i LED. Jest on elementem większego planu inwestycyjnego, obejmującego m.in. ploter tnący, który został zrealizowany przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

- "Od początku działalności jedyną wykorzystywaną przez nas techniką drukowania był sitodruk. Jednak z biegiem lat i pojawiających się na rynku możliwości zaczęliśmy dostrzegać potencjał drzemiący w technologii cyfrowej, przede wszystkim w kontekście realizowania zleceń niskonakładowych. W naszym przypadku drukowanie stanowi część całego procesu produkcyjnego, nie traktujemy go jako osobnej usługi, więc nabywane rozwiązanie musiało odpowiednio wpasować się w nasze potrzeby i wkomponować w istniejącą infrastrukturę" - mówi Jacek Wasiela, jeden z właścicieli Plexitech.

Zakup plotera bazującego na technologii UV był rozpatrywany przez Plexitech już od dłuższego czasu. Decyzje zostały przyspieszone poprzez uzyskanie dotacji unijnej na rozbudowę parku sprzętowego i oprogramowania oraz coraz częstsze sygnały płynące ze strony klientów. W realizacji inwestycji pomogła również zmiana siedziby firmy. Od października 2016 roku Plexitech działa w nowej, przestronnej siedzibie, zlokalizowanej w Komornikach k. Poznania.

- "Nie da się ukryć, że część zamówień po prostu nas omijała – dodaje Damian Mądry, właściciel Plexitech. – Część zaś siłą rzeczy musieliśmy zlecać innym wykonawcom. Nie była to sytuacja komfortowa ani dla nas, ani dla klientów, więc decyzja o zakupie plotera UV była w pewien sposób naturalna. Po przeprowadzonej analizie rynkowej wytypowaliśmy dwóch dostawców, zaś finalnie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie zaproponowane przez Agfa Graphics. Uznaliśmy je za optymalne z punktu widzenia jakości i wydajności. Duży udział w tym aby przekonać nas do tej maszyny miał również pan Przemysław Arabski z polskiego oddziału Agfa Graphics. Ploter jest obecnie w fazie rozruchu, więc dopiero się go uczymy, ale wiążemy z nim jednocześnie bardzo duże nadzieje”.

Anapurna H2050i LED to przedstawiciel nowej generacji energooszczędnych urządzeń, jakie sukcesywnie pojawiały się w ofercie Agfa Graphics w minionym roku. Począwszy od targów drupa 2016 belgijski producent w kolejnych modelach ze swojego portfolio zaczął wprowadzać technologię LED UV, w której tradycyjne lampy rtęciowe zastąpiono promiennikami LED. Jednym z nich jest Anapurna H2050i LED, będąca udoskonaloną wersją bardzo dobrze znanego – także na polskim rynku – modelu Anapurna M2050i. Ploter zadrukowuje podłoża sztywne o maksymalnej szerokości 2,05 m i długości 3,2 m; w przypadku mediów giętkich ograniczeniem jest szerokość zwoju (2,05 m), zaś długość zależy od masy i średnicy roli z podłożem drukowym. Anapurna H2050i LED drukuje w sześciu kolorach z opcjonalną bielą, jest wyposażony w system automatycznego podawania podłoży sztywnych (ABF), który dodatkowo zwiększa wydajność systemu (w trybie draft sięgającą 104 m2/h). O wysoką jakość i precyzję aplikowanego atramentu dbają innowacyjne głowice Konica Minolta, nanoszące krople o wielkości 12 pikolitrów (30 pl w przypadku bieli).

- "Dużą zaletą plotera jest suszenie wydruków w technologii UV LED, co z jednej strony ogranicza do minimum ilość zużywanej energii, z drugiej zaś – pozwala na stosowanie podłoży wrażliwych na wysokie temperatury, co było pewnym ograniczeniem wcześniejszych wersji tego urządzenia – mówi Przemysław Arabski, kierujący działem inkjetowym Agfa Graphics. – Co więcej, zastosowane tu promienniki LED o mocy 16 W/cm2 oferują żywotność wyższą niż lampy rtęciowe, zaś maszyna jest gotowa do pracy natychmiast po jej uruchomieniu".

Szefowie firmy Plexitech przyznają, że zakup nowego plotera został zrealizowany zarówno z myślą o zadrukowywaniu dotychczas wykorzystywanych materiałów, jak też zupełnie nowych podłoży, m.in. biorąc tu pod uwagę tekstylia.

 

Więcej o Plexitech

 

Źródło: Agfa Graphics