W dniach 25-28 maja 2004 roku, w pawilonach wystawienniczych Targów Kielce odbyły się VIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL - czołowa w środkowo-wschodniej Europie impreza targowa tego sektora. Na targach prezentowane były najnowsze maszyny, technologie i surowce stosowane w branży. W tegorocznej, rekordowej wystawie udział wzięło 604 firmy z całego świata.Wystawę organizują Targi Kielce, przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Instytutu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych METALCHEM Toruń. Patronat medialny nad targami sprawował ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita”, branżowy kwartalnik “Tworzywa”. Partnerem internetowym targów był Serwis branżowy www.tworzywa.com.pl.
Statystyka
Tegoroczna wystawa pobiła kolejny rekord popularności. Udział w targach wzięło 604 firmy z 23 krajów: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Korei Pd, Luksemburg, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Ponad połowę wystawców stanowiły firmy z zagranicy. Firmy zaprezentowały swoje wyroby na powierzchni ponad 18.000 m2 (8.200 m2 netto). W porównaniu z poprzednią edycją liczba wystawców oraz powierzchnia wystawiennicza wzrosły o ponad 20%. PLASTPOL umacnia z roku na rok pozycję jednej z najważniejszych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z czynników większego w tym roku zainteresowania wystawą koncernów zagranicznych był majowa data przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Również rozwój kieleckiego ośrodka targowego, zwiększające się możliwości prezentacyjne oraz coraz większe zainteresowanie wystawą zwiedzających zza wschodniej granicy Polski nie pozostały bez wpływu na sukces tegorocznej wystawy.

Wystawcy i produkty
Kieleckie targi stały się miejscem spotkań wiodących firm z branży, prezentujących nowości w dziedzinie techniki przetwórstwa tworzyw sztucznych: maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw. Swoje rozwiązania technologiczne oraz gotowe produkty oferowały również firmy z branży opakowań z tworzyw sztucznych. Przekrój ofert mógł zadowolić nawet najbardziej wymagających gości kieleckich targów. Na targach PLASTPOL 2004 wystawcy zaprezentowali ponad 200 maszyn: wtryskarek, wytłaczarek i innych urządzeń przetwórczych, które pracowały na stoiskach targowych w normalnym technologicznym cyklu produkcji.

Zwiedzający
PLASTPOL odwiedza, co roku kilkanaście tysięcy specjalistów z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych z całego świata. Tegoroczne targi odwiedziło ponad 13 tysięcy osób. Z tego około 8% to zwiedzający z zagranicy. Spośród zwiedzających zagranicznych najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, liczna była również reprezentacja gości z Ukrainy, Rosji, Litwy i Estonii.

Wydarzenia i dodatkowe atrakcje
W programie tegorocznej edycji Targów PLASTPOL rozbudowany został blok konferencji i seminariów towarzyszących wystawie. O nowych technologiach, nowościach wśród maszyn, można było dowiedzieć się podczas seminarium technicznego PLASTECH-INFO, organizowanego przez Instytut PLASTECH – H.Zawistowski. Formuła seminarium – spotkania i prezentacje na stoiskach targowych, które przyciągały szeroką publiczność, zarówno spośród zwiedzających, jak i wystawców. W niektórych prezentacjach udział wzięło około 50 osób. Z kolei Instytut Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych METALCHEM - Toruń zorganizował międzynarodową konferencję naukowo – techniczną na temat „Postęp w wybranych technologiach wytwórstwa i przetwórstwa tworzyw polimerowych”. Większa niż w latach ubiegłych była również liczba prezentacji i seminariów technicznych dla specjalistów z branży, organizowana przez uczestniczące w targach firmy. W tym roku były to m.in. BRENNTAG POLSKA, TECHNICOAT, KOMPRESS, GABRIEL CHEMIE. Z kolei Firma Thermoplay podczas targów rozstrzygnęła konkurs dla swoich odbiorców, zapoczątkowany na poprzedniej edycji PLASTPOL-u, w którym główną nagrodą był samochód osobowy. Firma BASELL ORLEN POLYOLEFINS zorganizowała konferencję nt. „Możliwości inwestycji zagranicznych dla przemysłu tworzyw sztucznych” oraz „Rozszerzenie Unii Europejskiej oraz perspektywy rozwoju polskich przedsiębiorstw sektora tworzyw sztucznych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej”. Podczas targów odbyło się również spotkanie z wystawcami przedstawicieli British Plastics Federation z Wielkiej Brytanii oraz przedstawicieli, European Plastics z Niemiec.

Najciekawsze produkty
Wyróżniające się wyroby prezentowane na targach zostały nagrodzone medalami Targów Kielce oraz wyróżnieniami targowymi. W tym roku komisja konkursowa przyznała medale w 2 kategoriach wystawienniczych. W kategorii „Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych” przyznano medale: za wtryskarkę z napędem elektrycznym nowej generacji (dla DEMAG PLASTICS GROUP z Niemiec), za automat do rozdmuchiwania butelek PET F – 2000, w którym zastosowano wiele rozwiązań własnych, chronionych patentami (dla Firmy FERENC S.C. ze Starych Babic), za wytłaczarkę jednoślimakową ES 90/30, w której zastosowano nowoczesny układ napędowy i sterowania (dla Firmy HFB Sp. z o.o. ze Skoszewa) oraz za urządzenie do termoformowania próżniowego z programowanym systemem ogrzewania płyt i chłodzenia wyrobów (dla Firmy DOPAK Sp. z o.o. przedstawiciela GEISS A.G. z Niemiec). W kategorii: „Tworzywa i środki pomocnicze w przetwórstwie tworzyw sztucznych” przyznano medal dla Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A. za poliamid o zmniejszonej palności ze środkami uniepalniającymi o niskiej szkodliwości. Targi Kielce przyznały również medal za stoisko najefektowniej prezentujące ofertę, który za wspólną ekspozycję otrzymały firmy: TISZAI VEGYI KOMBINAT Rt. z Węgier i SLOVNAFT a.s. ze Słowacji (członkowie Grupy MOL).

PLASTUKRAINA
Podczas niedawno zakończonej edycji targów był promowany projekt organizowanych na Ukrainie Targów PLASTUKRAINA, będących wschodnio – europejską edycją Targów PLASTPOL. Targi te odbędą się w Kijowie w dniach 23 – 25 listopada 2004 r. Organizatorem są Targi Kielce.
Internetowy Serwis Branżowy WWW.OPAKOWANIA.COM.PL dziękuje wszystkim klientom, którzy odwiedzili stoisko naszej firmy podczas VIII Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL 2004
Zapraszamy do galerii fotografii.


Zobacz więcej:
PLASTPOL 2004 - lista wystawców
Otwarte Seminarium Techniczne PLASTECH-INFO 2004
Konferencja Metalchem 2004 - Kielce

Źródło: ''