Trudno sobie wyobrazić współczesne życie bez opakowań. Wymogi, które się im stawia, są coraz większe. Mają nie tylko chronić zawarty w nich towar, ale również zachęcać do zakupu estetyką i funkcjonalnością. Różnorodność towarów oraz sposób ich prezentacji i sprzedaży wpływają na stale rosnące wymagania, które stawia się nowoczesnym opakowaniom.

Opakowanie musi spełniać wiele różnych wymogów. Czasami jest to sztywność, a innym razem elastyczność, łatwość obróbki, odporność na działanie różnych czynników zewnętrznych, jak i na wpływ samego produktu. Nie łatwo jest zatem uzyskać opakowanie, które spełniać musi wiele na pozór sprzecznych wymagań np. mała grubość, niska waga i duża wytrzymałość.

Z tych względów, obok wciąż powszechnie używanych opakowań wytwarzanych ze szkła, czy papieru, powszechnie stosowane są opakowania z tworzyw sztucznych.
Są one tak popularne, że zdecydowana większość konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że często zwykły jednorazowy kubek na napoje przeszedł bardzo skomplikowany i zaawansowany technologicznie proces produkcji, zaczynając od syntetycznego granulatu.
Wśród tworzyw sztucznych, które są najczęściej wykorzystywane w produkcji różnego rodzaju opakowań znajduje się polistyren. Jest to tworzywo znane od dawna i sprawdzone, a w wielu zastosowaniach niezastąpione. Wystarczy odwrócić pojemnik z jogurtem, czy inne opakowanie z tworzywa sztucznego, żeby zobaczyć symbol materiału, z jakiego jest zrobione. Wyjątkowo często można zobaczyć oznaczenie "PS" lub "06", co oznacza, że opakowanie zostało wyprodukowane właśnie z polistyrenu. Jedynym polskim producentem polistyrenu jest Firma Chemiczna Dwory S.A. Polistyreny znajdujące się w ofercie firmy sprzedawane są pod nazwą handlową Owispol®. Już od ponad dwóch lat polistyreny wytwarzane są na nowej linii produkcyjnej pracującej w oparciu o licencję firmy FINA. Z uwagi na zastosowaną technologię produkcji, Owispol® jest idealnym materiałem do produkcji elementów wymagających wyjątkowej czystości chemicznej.

W ofercie Dworów S.A. znajdują się zarówno polistyreny standardowe (GPPS), jak i polistyreny wysokoudarowe (HIPS). Asortyment Owispoli® pozwala na szeroki zakres zastosowań i dopasowanie typu polistyrenu do wymagań większości przetwórców. Wyjątkowo często Owispole® wykorzystywane są do produkcji różnego rodzaju opakowań, od wielokrotnego użytku różnego rodzaju pojemników, poprzez opakowania kosmetyczne, aż po opakowania jednorazowe. Produkt polskiego producenta dostosowany jest również do różnych metod przetwórczych. W ofercie Dworów S.A. znajdują się typy Owispoli® szczególnie polecane do formowania metodą wtrysku, np. Owispol® 525, Owispol® 825, lub typy przeznaczone w głównej mierze do wytłaczania folii i późniejszego jej termoformowania, np. Owispol® 585, Owispol® 535, Owispol® 945E. Poza tym np. Owispol® 585 nadaje się znakomicie do produkcji wyrobów metodą bezpośredniego spieniania polistyrenu (XPS), jak również do wyrobu folii OPS.

Wielu konsumentów, nie zdając sobie z tego sprawy, używa codziennie opakowań wyprodukowanych z polskiego polistyrenu. Ale produkt ten znany jest nie tylko w Polsce.
Owispol® stosowany jest również do produkcji opakowań m.in. w krajach Unii Europejskiej. Wszystkie Owispole® posiadają certyfikaty PZH, dopuszczające stosowanie ich w produkcji wyrobów mających kontakt z żywnością. Wysoka jakość produktu została również potwierdzona przez zagraniczny instytut certyfikujący ISEGA, który potwierdził zgodność parametrów Owispoli® z powszechnie stosowanymi w krajach zachodnich wymaganiami przepisów FDA i BgVV.

Dwory S.A. posiadają również w swojej ofercie polistyren do spieniania (EPS), który jest sprzedawany i znany pod nazwą handlową Owipian®. Jest to surowiec wykorzystywany do produkcji lekkich i wytrzymałych opakowań styropianowych, które skutecznie chronią produkty, np. sprzęt elektroniczny lub AGD, zarówno przed zimnem, ciepłem, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Polistyreny produkowane w Dworach S.A. oferowane są w różnego rodzaju opakowaniach. Typowymi opakowaniami dla Owispoli® są 25-kilogramowe worki z polipropylenu. Produkt dostarczany jest również luzem w autocysternach lub tekturowych opakowaniach typu "oktabin". Owipian® sprzedawany jest w zwrotnych pojemnikach aluminiowych UTA lub jednorazowych tekturowych pojemnikach "oktabin".

Chcesz wiedzieć więcej? - odwiedź stronę www.dwory.pl

Komentarze

  • Trudny wybór

    ... lecz który PS wybrać. Może produkcji firmy: Lukoil, a może Atofiny lub Kaucuk, zdecydować możemy się na Nova Chemicals albo BASF, czy może Polimeri lub DOW i ENI, a może najlepszym wyborem będzie polistyren z BP?