Od 1 maja producenci wyrobów spirytusowych nie mogą nalewać alkoholu do butelek o pojemności 0,25, 0,375 i 0,75 litra. 1 maja uległy zmianie przepisy dostosowujące pojemności tych opakowań do norm unijnych.

Aktualnie wyroby spirystusowe powinny być rozlewane do butelek o pojemnościach: 0,2, 0,35 i 0,7 litra. - Wielkości te wynikają z dyrektyw prawa unijnego - wyjaśnia Gazecie.pl Janina Popowska, zastępca dyrektora departamentu regulacji wewnętrznego obrotu gospodarczego w Ministerstwie Gospodarki. - Obowiązują od 1 maja i nie ma w tym przypadku żadnego okresu przejściowego. Urząd Komitetu Europejskiego zabrania stosowania po tym terminie opakowań o starych pojemnościach.

Przepisy ustanowiono już dwa lata temu. We wrześniu 2001 r. Sejm uchwalił ustawę o towarach paczkowanych, a w styczniu następnego roku rozporządzenie wykonawcze o nowych rozmiarach butelek. Mimo to w sklepach nadal można kupić wódki w butelkach o starych pojemnościach - komentuje Gazeta.pl. "Wszystko, co legalnie trafiło do handlu, czyli opuściło teren producenta przed majem, może być sprzedawanie - informuje dalej Popowska. - Nowe przepisy mają dyscyplinować producentów, by od maja produkowali już tylko w nowych opakowaniach.

Na europejskim rynku nie ma już miejsca dla na butelki w rozmiarze 0,75 przeznaczonej dla "czystej" czy "wyborowej" - tą pojemność zarezerwowano dla win (najczęściej 0,75 l). Nie oznacza to jednak, że "stare" opakowania nie mogą polecieć na eksport na przykład za ocean.
Źródło: ''