Do końca 2014 r. Polska będzie miała czas na wprowadzenie surowszych - niż obowiązujące obecnie - zasad odzyskiwania surowców ze zużytych opakowań - podała Polska Agencja Prasowa (PAP).

Parlament Europejski przyjął poprawki do dyrektywy o utylizacji odpadów, zawierające okresy przejściowe na wprowadzenie surowych norm dla nowych członków Unii Europejskiej.
Kraje starej "piętnastki" już od początku 2009 roku będą musiały odzyskiwać 55 proc. zużytych opakowań (obecnie wskaźnik utylizacji wynosi 25 proc.).

Parlament Europejski zdecydował o okresach przejściowych dla nowych członków, ponieważ uznał, że kraje te miałyby duże trudności w osiągnięciu tak wysokiego wskaźnika w tak krótkim czasie. Dyrektywa o odpadach jest zmieniana w procedurze współdecydowania, co oznacza, że w przypadku rozbieżnych stanowisk Rady Ministrów UE i PE, muszą one uzgodnić wspólne stanowisko.

O dwa lata krótszy okres przejściowy niż Polska mają Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Słowacja i Słowenia, o rok dłuższy - Łotwa.


Źródło: ''