Po hasłem SEGREGUJ SZKŁO Owens-Illinois Polska S.A. podjął się w kraju pionierskiego zadania - promocji odzysku zużytych opakowań szklanych i ich segregacji na dwa kolory.

SEGREGUJ SZKŁO jest akcją o charakterze społecznym. Promocja prowadzona jest w różnych miastach Polski od 15 listopad 2002. Aktualnie w marcu 2003 trwa akcja sygnalizowana bilboardami w Warszawie

Celem całego projektu jest:
uzyskanie wzrostu ilości zbieranego szkła w pojemnikach z koniecznym podziałem na kolory (szkło bezbarwne i szkło kolorowe). Tylko takie szkło może być zagospodarowane przez recykling.
zachęcenie masowego odbiorcy do selektywnej zbiórki szkła opakowaniowego.
Wzmocnienie wizerunku szkła jako materiału najbardziej właściwego dla ochrony środowiska.
wsparcie budowanych przez samorządy systemów selektywnej zbiórki szkła opakowaniowego gdzie promocja może stanowić uzupełnienie modernizowanych i rozbudowywanych lokalnych systemów selektywnej zbiórki.

***

Huty szkła opakowaniowego posiadają potencjał techniczno – technologiczny do produkcji opakowań z zwiększonej ilości stłuczki jako wsadu do pieców. Aktualnie bieżący popyt na uzdatnioną stłuczkę szacowany jest na około 500 tysięcy ton. Na wprowadzone na rynek w 2001 roku ok. 850 tys. ton opakowań szklanych ponownie przetworzono tylko 140 tys. ton w hutach. Pozostałe szkło (ok. 700 tys. ton) pozostało do zagospodarowania. Z powyższego wynika, że potencjał przetwórczy tak recyklerów jak i hut opakowań szklanych jest zdecydowanie większy niż podaż surowca. Nie ma obaw by prawidłowo zebrane szkło opakowaniowe nie zostało zagospodarowane
Koncern OWENS-ILLINOIS z siedzibą w Toledo, specjalizuje się z produkcji opakowań szklanych i plastikowych oraz technologii maszyn i urządzeń dla branży opakowaniowej. Polska spółka OWENS-ILLINOIS powstała z połączenia Huty Szkła Jarosław oraz Huty Szkła Antoninek.
Źródło: ''

Komentarze

  • bardzo dobry pomysł na odzyskanie produktu wtórnego.popieram takie akcje

  • Skupy szkła

    Huty szkła oczekują na szkło stłuczkowe, a dlaczego nie ma skupów szkła? Mieszkam około 50 km od Warszawy ale ani w Warszawie ani w okolicach nie skupów szkła, najbliższa huta szkła w Wyszkowie też nie prowadzi skupu szkła bydź może jakbym miała kontener to może ale ja mam około 100 może 150 kg. Uważam że powinno się otwierać skupy szkła bo jest możliwość dorobienia do skromnych dochodów.