Grupa LOTOS SA sfinalizowała sprzedaż swojej spółki zależnej. Transakcja, zakończona 10.01.2012r., polegała na sprzedaży 100% udziałów przez Grupę LOTOS S.A. spółce Krokus Chem Sp. z o.o., w której swoje udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska LOTOS Parafiny.

- To kolejny etap rozwoju. Chcemy rozwijać produkcje i rozbudowywać rynek. Umacniać się tam, gdzie już jesteśmy znani, ale i poszukiwać nowych zastosowań dla oferowanych produktów – zapewnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki Krokus Chem. - Z uwagi na specyfikę najszybciej rozwijającą się grupą asortymentową Polwax-u będą produkty przeznaczone do zastosowań przemysłowych – zapewnia prezes.

Przede wszystkim przemysł

Do najważniejszych produktów oferowanych przez spółkę należą antyzbrylacze do nawozów, oferowane pod markami Salwax i Agrowax. To środki zabezpieczające granule nawozów mineralnych przed zbryleniem oraz przeciwdziałające pyleniu nawozów w trakcie procesów technologicznych oraz podczas transportu i aplikacji. W ofercie Polwax-u znajdują się antyzbrylacze przeznaczone do różnych rodzajów nawozów, zarówno dla saletry amonowej i nawozów otrzymywanych na jej bazie jak i nawozów fosforowych.

Drugi segment tej grupy produktów stanowią produkty parafinowe przeznaczone do impregnacji drewna. Woski P4 wysokozaolejony, P niskozaolejony, Impregnacyjny do drewna oraz Emulsje parafinowe LTP E-60 A,B,C,D i LTP E-50 stosowane są głównie, jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza emulsje parafinowe, które z uwagi na swoja strukturę umożliwiają impregnację powierzchni o nieregularnych kształtach, dzięki czemu mogą być stosowane do zabezpieczania płyt MDF i HDF.

Woski specjalne

Istotną grupą w asortymencie spółki Polwax są woski specjalne, dedykowane konkretnym gałęziom przemysłu.

Należą do niej między innymi produkty opracowane dla przemysłu gumowego takie jak Wosk do gumy oraz przeznaczony szczególnie dla przemysłu oponiarskiego Woskop. Woski te są stosowane w przemyśle gumowym, jako środki stabilizujące - zapewniając odporność na efekty degradacji spowodowane przez różnorodne czynniki środowiskowe a zwłaszcza ozon.

Ta grupa produktowa obejmuje także szereg wosków o specjalnych zastosowaniach takich jak wosk DROMA do odpierzania, wosk zielony do zabezpieczania sadzonek, wosk do past czy też wosk do plasteliny.

Szczególne miejsce w ofercie Polwax-u zajmują produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz do produkcji kosmetyków.

Wosk Z stosowany jest w przemyśle papierniczym do powlekania papieru, który nadaje jego powierzchni właściwości hydrofobowe.

Woski Plastyczny S i Plastyczny czerwony są używane do pokrywania serów podpuszczkowych i dojrzewających.

Cerezyna biała ze względu na swój stopień czystości znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jako składnik kremów i kosmetyków.

Produkty tej grupy przechodzą regularne badania kontrolne sprawdzające zawartość metali ciężkich oraz badania zawartości WWA i substancji kancerogennych. Dodatkowo produkty są badane pod kątem zgodności z normami jakościowymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA (ang. Food and Drug Administration).

Surowce do produkcji świec i zniczy

Najstarszą grupą asortymentową w ofercie handlowej Polwax-u są parafiny i masy parafinowe przeznaczone do produkcji wyrobów świecarskich. Jest to szeroka gama produktów stanowiących podstawowe surowce do produkcji świec i zniczy, obejmująca Parafiny niskozaolejone, Parafiny standard, masy zniczowe o różnej zawartości oleju i masy parafinowo-stearynowe. Dodatkowo w portfolio skierowanym do producentów świec znajdują się woski „pomocnicze”, opracowane do konkretnych zastosowań, takie jak: Wosk do knotów, Wosk do aplikacji czy Wosk kąpiący.

Czas na innowacje

Inną gałęzią przemysłu, w której znajdują zastosowanie produkty Polwax jest odlewnictwo precyzyjne. Miękka masa modelowa Formowax stosowana jest przy wykonywaniu odlewów metodą wosku traconego; może być wykorzystana zarówno do wykonywania modeli jak i układów wlewowych. Produkt ten został opracowany w wyniku projektu realizowanego w ścisłej współpracy z Instytutem Odlewnictwa w Krakowie, a jego właściwości użytkowe zostały potwierdzone w trakcie prób przemysłowych wykonanych w Odlewniach.

Nową, rozwijaną obecnie grupą produktów w ofercie Polwax-u są kleje typu Hot-melt. Pierwszym klejem tego typu wprowadzonym do oferty Spółki jest wosk topliwy, który jest stosowany do łączenia powierzchni drewnianych.

Obecnie prowadzone są prace badawcze mające na celu opracowanie formuły i wdrożenie do produkcji kleju termotopliwego przeznaczonego do łączenia warstw opakowań wielowarstwowych.


polwax.pl
Źródło: ''