Firma RPC Cobelplast osiągnęła znaczący przełom w technologii produkcji folii, współwytłaczając dwubarwną folię ochronną w paski do porcjowanego opakowania kremu czekoladowego Nutella Ferrero.

Wygląd porcjowanego opakowania, które naśladuje kształt słoików kremu Nutella uzyskano uprzednio, wykorzystując technologię termoformowania z folii ochronnej z dwubarwnym nadrukiem i tworząc efekt białego "wieczka" i brązowego spodu. Producent kremu Ferrero postanowił uatrakcyjnić wygląd opakowania poprzez zaostrzenie kontrastu między kolorami, zachowując przy tym dotychczasowy kształt przypominający słoik.

Rozwiązaniem było połączenie dwóch kolorów folii barierowej na etapie współwytłaczania, eliminując w ten sposób potrzebę późniejszego drukowania. W tym wypadku zespół RPC staną przed dużym wyzwaniem, ponieważ folia musiała być współwytłaczana we wzór w paski.
Chociaż jednowarstwowa folia w paski jest już znana od dziesiątków lat, techniki tej nie udało się dotąd zastosować do produkcji folii barierowej.

Trudność techniczna polegała na połączeniu technologii wytłaczania folii w paski z technologią produkcji folii barierowych za pomocą bloku zasilającego w taki sposób, aby konfiguracja kanałów przepływu w bloku zasilającym minimalizowała liczbę używanych wytłaczarek.

"Aby osiągnąć pożądany rezultat, musieliśmy włożyć w ten projekt wiele twórczej pracy i umiejętności technicznych, ale opakowanie, jakie udało się nam stworzyć, stanowi znaczący przełom w naszych możliwościach" – powiedział Tino Van Iseghem - dyrektor techniczny RPC Cobelplast.
Źródło: ''