W Płocku od zeszłego roku Basell Orlen Polyolefins prowadzi prace nad budową bliźniaczych instalacji, produkujących poliolefiny według technologii firmy Basell. Inwestycja ta jest największym projektem w polskim przemyśle petrochemicznym.

Podobna budowa nie miała jeszcze miejsca w historii tej branży w całej Europie Wschodniej. Unikalność projektu tkwi w fakcie, że obydwa zakłady wznoszone są od podstaw i w tym samym czasie. Fabryki wraz z platformą logistyczną będą po ukończeniu zajmowały ogromny obszar 145.000 m2. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 500 mln euro. Według rządowych statystyk, jest to jedna z największych inwestycji w Polsce, jak również jedna z najbardziej znaczących w rodzimym przemyśle petrochemicznym.

Obecnie na placu budowy spółki Basell Orlen Polyolefins pracuje ponad 400 robotników i specjalistów. Za kilka tygodni liczba zatrudnionych może wzrosnąć do 2000. Na placu budowy robotnicy zakończyli właśnie palowanie terenu i budowę fundamentów pod instalacje polipropylenu. Najwyższa konstrukcja, tzw. pochodnia, będzie miała ponad 120 m wysokości, a reaktory - po 70 m. Przygotowywana jest też platforma logistyczna. Rocznie będzie z niej wysyłanych ponad 700 tys. ton polietylenu i polipropylenu. Platforma ruszy w połowie 2005 r. Zajmie 9,5 ha. Znajdą się tam 63 ogromne silosy, każdy o pojemności 400 t. Część platformy przeznaczona będzie na kontenery i palety z zapakowanymi w worki tworzywami sztucznymi. W ciągu godziny będzie obsługiwanych ok. 10 ciężarówek, w ciągu dnia - do 200.
Oczekuje się, że lokalizacja tej nowoczesnej fabryki w Płocku pozytywnie wpłynie na rozwój rynku poliolefin w Polsce oraz rozszerzy ekonomiczne możliwości polskich przetwórców tworzyw sztucznych, jak również powiązanego biznesu. "Nowe fabryki znacznie zwiększą produkcję tworzyw sztucznych, jak również wpłyną na rozwój tego sektora w Polsce", powiedział Hartmut Lueker, prezes i dyrektor generalny Basell Orlen Polyolefins.Produkowany surowiec posłuży do produkcji folii opakowaniowej, farb, misek, beczek, wanienek, opakowań do chemii gospodarczej i częściowo kosmetycznej, pojemników do przechowywania chemikaliów nieagresywnych i przetworów owocowo-warzywnych.
Źródło: ''