Sealed Air Cryovac oferuje innowacyjne rozwiązania opakowaniowe, dzięki którym producenci żywności mogą skutecznie konkurować z innymi graczami na rynku i osiągać wymierne zyski.

Konsumenci w coraz większym stopniu oczekują od żywności wygody, bezpieczeństwa, różnorodności i przystępnej ceny. Troszczą się także o środowisko. Sealed Air Cryovac nie tylko zauważa te zmiany i reaguje na nie, ale też wyprzedza je, tworząc nowe, niepowtarzalne rozwiązania dla branży spożywczej. Od ponad 50 lat rozwiązania opakowaniowe Cryovac® spełniają szybko zmieniające się potrzeby rynkowe. A producentom żywności i detalistom oferują elastyczność i efektywniejsze zarządzanie kosztami, dzięki czemu mogą oni z powodzeniem konkurować z innymi graczami w branży. Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Przemysłu Spożywczego Polagra-Food w Poznaniu, firma Sealed Air Cryovac, specjalista w dziedzinie pakowania świeżej żywości, przedstawiła bogatą ofertę najnowszych rozwiązań opakowaniowych dla branży spożywczej.

Na stoisku firmy, w otoczeniu wzorowanym na supermarkecie, wyeksponowano produkty spożywcze sprowadzone z całej Europy, zapakowane według różnych koncepcji i systemów, odzwierciedlających nieskończony wybór rozwiązań Cryovac®. Ekspozycję podzielono na grupy odpowiadające segmentom rynkowym tak, aby każdy gość odwiedzający stoisko, bez względu na to, czy jego firma produkuje świeże, chłodzone czy mrożone mięso, drób, ryby, wędliny, sery, wyroby piekarskie, owoce i warzywa, pizzę, bądź dania gotowe, czy też może reprezentuje handel detaliczny lub gastronomię, mógł poznać pełną ofertę rozwiązań dostępnych dla jego produktów i znaleźć inspirację dla swojego biznesu.

Wśród rynkowych nowości w opakowaniach detalicznych przedstawiono m.in.: „oddychające” folie Darfresh® do serów gazujących, opakowanie DarfreshBloom™ do czerwonego mięsa oraz worki Cryovac® ze specjalnym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Przepuszczalne folie Darfresh® umożliwiają pakowanie serów emitujących CO2 metodą próżniową, przedłużając ich okres trwałości. DarfreshBloom™ natomiast, to prawdziwy przełom w pakowaniu świeżego mięsa w porcjach detalicznych, łączący zalety technologii pakowania próżniowego oraz w atmosferze ochronnej MAP, dzięki czemu zapakowane mięso utrzymuje swoją atrakcyjną, jaskrawoczerwoną barwę, jednocześnie zachowując dłuższy okres trwałości.

Ponadto system ten umożliwia ciągły proces dojrzewania świeżego mięsa w opakowaniu, dzięki czemu staje się ono bardziej kruche i delikatne w smaku. Specjalne, nowe worki Cryovac® z zabezpieczeniem przed kradzieżą pozwalają ograniczyć straty w sklepie w przypadku drogich, świeżych artykułów spożywczych, takich jak np. wysokogatunkowe sery. Szacuje się, że straty na skradzionych produktach w Europie sięgają rocznie 1,24% obrotów w handlu detalicznym brutto, a w 2006 roku wyniosły 32 867 euro.

Zwiedzający mieli też możliwość zapoznania się z zaletami automatyzacji pakowania w produkcji żywności. “Firmy spożywcze pragnące odnieść sukces na rynku muszą zapewnić konsumentom wyroby najwyższej jakości, a jednocześnie wciąż zwiększać opłacalność produkcji. Kluczem do sukcesu okazuje się automatyzacja procesu produkcji” – powiedział Krzysztof Zając, Dyrektor ds. Sprzedaży działu Cryovac Packaging w firmie Sealed Air. Automatyzacja linii pakujących pomaga firmom spożywczym poprawić wyniki finansowe.

Dzięki zautomatyzowanemu procesowi pakowania producenci mogą zwiększyć wydajność produkcji bez rezygnacji z elastyczności procesu pakowania. „W pełni zautomatyzowana obsługa gwarantuje najwyższe standardy higieny, ale też redukuje nakłady pracy, co wpływa na niższy koszt pakowania i produkcji i wyższe zyski. Jednocześnie pozwala uzyskać bezpieczne produkty o lepszej jakości i o optymalnym okresie trwałości, usprawniając dystrybucję” – wyjaśnił Krzysztof Zając. Wszystko to sprawia, że producenci żywności mogą z powodzeniem konkurować z innymi firmami, a detaliści mogą zaoferować konsumentom bezpieczne produkty po przystępnej cenie. „Jesteśmy szczególnie dumni z naszej unikalnej technologii Cryovac Flow-Vac®, którą doceniło wielu naszych klientów, zarówno zakładów mięsnych, jak i mleczarskich. Ten innowacyjny, w pełni zautomatyzowany system pakowania próżniowego staje się nowym standardem dla branży” – powiedział Krzysztof Zając.

Sealed Air Cryovac przygotował także imponującą ekspozycję dań gotowych. „Dania gotowe stanowią obecnie jedno z najbardziej interesujących zjawisk w przemyśle spożywczym i z pewnością najbardziej dynamiczny segment w tej branży, o rocznym wzroście w Polsce rzędu 20%” – powiedział Maciej Gierszewski, Dyrektor ds. Sprzedaży działu Cryovac Food Solutions w Sealed Air. „Oprócz zapewnienia konsumentom produktów najwyższej jakości, w szerokim wyborze, świeżych, smacznych i wygodnych w użyciu, producenci żywności adresujący swoją ofertę zarówno do handlu detalicznego, jak i do gastronomii, muszą odnaleźć sposoby stworzenia dodatkowej wartości w dystrybucji.

Temu wielkiemu wyzwaniu mogą stawić czoła dzięki innowacyjnym opakowaniom – wyjaśnił Maciej Gierszewski. W krajach zachodnich doceniono wygodę korzystania z kuchenek mikrofalowych, do których opracowano specjalne opakowania, które nie tylko chronią danie podczas transportu i ekspozycji w sklepie, ale też umożliwiają odgrzanie posiłku bez potrzeby wyjmowania go z opakowania czy przekładania do nowego naczynia, a także podanie jego na stół, w bezpieczny i wygodny sposób.

Tacki do mikrofali Simple Steps™, zamykane od góry folią, która ściśle przylega do produktu, posiadają system samoistnego uwalniania pary wodnej, który pozwala na nieusuwanie folii z tacki. Dlatego też nie potrzeba żadnych ostrych narzędzi i nie ma zagrożenia skaleczeniem czy oparzeniem. Nie ma też nieprzyjemnej sytuacji, kiedy sos z dania pryska na ścianki kuchenki. Specjalne uchwyty tacki nie nagrzewają się, co pozwala na bezpieczne i wygodne wyjęcie tacki z kuchenki i podanie na stół.

Wśród prezentowanych produktów, znaczną cześć stanowiły wyroby pakowane w technologii Cryovac BDF®, najbardziej wszechstronnym i elastycznym systemie pakowania świeżej żywności w MAP (czyli w atmosferze ochronnej) na maszynach typu „flow-pack”. Zastosowanie systemu Cryovac BDF® polegającego na hermetycznym pakowaniu produktów poprzez owijanie folią barierową, jest praktycznie nieograniczone i obejmuje: mięso i wędliny, sery, drób, ryby, pizzę, zapiekanki, dania z makaronu, pierogi, naleśniki, sałatki, kanapki, dania mięsno-warzywne i wiele innych.

„Byliśmy bardzo zadowoleni z naszego udziału w targach w ubiegłym roku, dlatego nasz udział w Polagrze w tym roku był dla nas sprawą oczywistą” – powiedział Krzysztof Zając. „Nawiązaliśmy wtedy wiele cennych kontaktów handlowych, które w ciągu kolejnych miesięcy zaowocowały wspólnymi projektami. Mamy nadzieję, że tym razem odniesiemy jeszcze większy sukces” - podsumował.

Cryovac®, Cryovac BDF®, Darfresh®, DarfreshBloom™ oraz Simple Steps™ to zarejestrowane znaki handlowe firmy Cryovac Inc., należącej do Sealed Air Corporation. Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności. W 2006 roku w światowym rankingu Fortune 1,000 firma Sealed Air została uznana przez liderów przemysłu za Najlepszą Firmę Produkującą Opakowania.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com
Źródło: ''