Najpóźniej wiosną przyszłego roku polski oddział stowarzyszenia ECMA (Europejskiej Organizacji Producentów Opakowań Kartonowych) zyska osobowość prawną i rozpocznie statutową działalność. Taki plan przyjęli uczestnicy spotkania założycielskiego ECMA Polska, które odbyło się 28 listopada 2013 r. w Pruszkowie.

Jego organizatorami byli Marek Roszak (Edelmann Poland) oraz Olaf Kacperski (MMP Neupack Polska), koordynujący prace nad polskim oddziałem od inauguracyjnego spotkania z przedstawicielami władz ECMA, które odbyło się w kwietniu 2013 w czasie targów Packaging Innovations w Warszawie.

W listopadowym spotkaniu uczestniczyli zarządzający ponad 30 firm (zarówno o kapitale polskim, jak i oddziałów międzynarodowych koncernów), a także dostawcy działający w branży pudełek składanych. Ustanowiono Komitet Założycielski, który dokona wszelkich niezbędnych działań związanych z rejestracją i przygotowaniem tematów wiosennej sesji ECMA Polska. Wtedy też wybrane zostaną władze nowo utworzonego stowarzyszenia.

ECMA to oficjalna organizacja grupująca producentów opakowań z kartonu, ich krajowe stowarzyszenia oraz dostawców materiałów dla tej branży. Z siedzibą w holenderskiej Hadze i biurami w Brukseli, reprezentuje ok. 500 producentów tektury z niemal wszystkich krajów wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Członkowie ECMA wytwarzają ok. 70% całości europejskij produkcji opakowań kartonowych i zatrudniają ok. 45 tys. ludzi.

Idea współpracy między ECMA i rozmaitymi stowarzyszeniami narodowymi w całej Europie ma na celu wzmocnienie branży. Ma również prowadzić do tego, by partnerzy korzystali z obopólnej pomocy przy prowadzeniu swego biznesu. Narodowe związki mogą korzystać z wiedzy generowanej w innych krajach europejskich, dostosowywać ją do własnych potrzeb i wdrażać na lokalnych rynkach.

Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi informacjami na temat ECMA Polska prosimy o kontakt z Markiem Roszakiem (m.roszak@edelmann.pl) lub Olafem Kacperskim (olaf.kacperski@mm-packaging.com).