Pudełko kartonowe. Po prostu opakowanie. Wydaje się zawsze takie samo. Jeżeli produkt nie wymaga specjalnego traktowania, rzeczywiście tak jest. Jedynie projekt graficzny nadaje opakowaniu jego wyjątkowy charakter. Co się dzieje jednak, gdy potrzeby produktu nie są standardowe? Jak znaleźć rozwiązanie, gdy szukamy unikalnego lub specjalnego opakowania?

Odpowiedzi na te pytania najłatwiej odnaleźć w jednym miejscu - Międzynarodowym Centrum Projektowym. Powstało ono w 1992 roku w należącym do Boxes Group zakładzie w Northampton. Z Centrum tym współpracuje osiem przedsiębiorstw należących do Boxes,
a pracownicy tam zgromadzeni są odpowiedzialni za opracowywanie unikalnych rozwiązań z dziedziny opakowań kartonowych.
Powstawanie projektu: zagadnienia praktyczne

Klienci Boxes Prestige w Anglii i w Polsce decydując się na wprowadzenie nowego produktu lub na zmianę opakowania już istniejącego, wyznaczają pewne konkretne wytyczne, z którymi muszą zmierzyć się projektanci.
Trzeba przyznać, że kształt opakowania nie zawsze jest na pierwszym miejscu listy, choć często może decydować o jego wyjątkowym wyglądzie. Opakowanie przede wszystkim powinno być funkcjonalne. Dlatego też praca nad projektem rozpoczyna się od ustalenia sposobu pakowania produktu. Inaczej projektowane jest pudełko, które ma być składane ręcznie od tego, które złoży maszyna. Znając również rodzaj maszyny pakującej produkty, projektanci opracowują opakowanie na zadaną prędkość urządzenia pakującego. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza przy bardzo krótkim czasie przeznaczonym na produkcję. Innowacyjne a zarazem funkcjonalne opakowanie musi być możliwe do wyprodukowania. W przypadku projektu nowego pudełka ważna jest możliwość jego produkcji na konkretnych maszynach przy użyciu proponowanych materiałów i rozwiązań technicznych. Dlatego też każdy z przedstawianych klientowi do oceny projektów jest sprawdzany pod względem wymogów i możliwości produkcyjnych na wszystkich etapach planowanej produkcji. Takie przygotowanie projektu opakowania sprawia, że bez względu na wybór klienta będzie ono mogło być produkowane bez większych przeszkód na zaproponowanych urządzeniach. Opakowanie kartonowe musi chronić produkt przed uszkodzeniem.
Nie do pomyślenia jest, aby z powodu złego dobrania kartonu lub kształtu pudełka jego zawartość mogła wypaść lub zniszczyć się w inny sposób. Aby temu zapobiec, konieczna jest współpraca z projektantami-technologami, którzy znając wagę i objętość zawartości, pozwalają uniknąć tego typu problemów. Międzynarodowe Centrum Projektowe Boxes Prestige pracuje dla takich klientów jak Avon Cosmetics, Thorntons, Crabtree & Eleven, Virgin Cosmetics czy E’Spa. Co więcej, może pochwalić się nie tylko innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie opakowań z kartonu, ale również z takich materiałów jak polipropylen, Petgag, PVC czy PetG.
Od pomysłu do opakowania

Sposób współpracy z klientem można przedstawić na przykładzie pracy nad opakowaniem dla wiodącego producenta kosmetyków w Wielkiej Brytanii. Klient zlecił opracowanie opakowania, które byłoby przeznaczone zarówno do pakowania większych i droższych butelek z kosmetykami, jak również umożliwiłoby pakowanie prezentów zakupionych w sklepach sieci tego producenta. Podano również dokładne wymiary butelki, jaka miałaby się mieścić w kartoniku, oraz jej orientacyjną wagę. Najpierw powstał projekt w programie komputerowym. Następnie rozpoczęto testy mające na celu ustalenie grubości oraz rodzaju kartonu, jaki powinien być użyty do produkcji zamówionego opakowania.
Na ploterze wykonano próbne wydruki, które zostały dokładnie sprawdzone pod względem potrzeb i możliwości produkcyjnych. Po wzięciu zaprojektowanego pudełka do ręki klient chciał jeszcze sprawdzić, czy planowany projekt graficzny butelki będzie do niego pasował. Wtedy podjęcie decyzji było już tylko kwestią czasu.
Wyróżnienia dla projektantów

Departamenty projektowe są rzadkością.
Koszt utrzymania kilkuosobowego zespołu doskonale wykształconych projektantów przerasta często możliwości nawet dużych firm produkujących opakowania.
Tymczasem, Międzynarodowe Centrum Projektowe współpracuje nie z jednym, lecz kilkoma zakładami Grupy, korzystając zarazem z ich doświadczenia produkcyjnego.
Tak sprawne wykorzystanie możliwości innowacyjnych i produkcyjnych pozwoliło na zdobycie wielu nagród za produkcję i projekt opakowań opracowywanych dla takich firm jak Thorntons, Virgin, producentów whisky (Old St Andrews Whisky).
Packaging Polska nr 05/2005