Formika to kolejna polska drukarnia, która zdecydowała się na wdrożenie najnowszej wersji systemu PrintManager.JDF. Ten innowacyjny system nie tylko uporządkował przedsiębiorstwo, poprawił organizację jego pracy, skrócił czas realizacji zleceń, ale również znacząco wpłynął na wydajność maszyn, łatwy dostęp do informacji oraz sprawny ich przepływ. Dostawcą systemu była firma Infosystems SA.

Formika to jedna z najbardziej liczących się drukarń fleksograficznych zarówno w naszym kraju, jak i coraz poważniejszy gracz na międzynarodowym rynku zleceń. Drukarnia specjalizuje się w produkcji wieczek aluminiowych dla przemysłu spożywczego oraz saszetek kosmetycznych z wykorzystaniem technologii UV. Jej udział w krajowym rynku – jeśli chodzi o pierwszy z produktów – szacuje się na 30-40%, na rynku europejskim kształtuje się on na poziomie 3% i z roku na rok wzrasta. Formika powstała w 1978 roku, a jej początki wiążą się z produkcją artykułów motoryzacyjnych. Wkrótce, jako pierwsza firma w Polsce, rozpoczęła produkcję opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu spożywczego – pojemników na jogurty, serki, śmietany itp., które wykonywane były metodą ciśnieniową i wtryskową, a następnie drukowane metodą suchego offsetu. W bardzo krótkim czasie firma zdobyła zaufanie wielu klientów, by w ciągu 5 lat osiągnąć pozycję lidera w tym segmencie na polskim rynku. W 1997 roku nastąpiła sprzedaż wszystkich udziałów Formiki austriackiej firmie Greiner. W kolejnym roku powstała zupełnie nowa firma o tej samej nazwie ze 100 % polskim kapitałem, która – wykorzystując swoje niemal 20 letnie doświadczenie - rozpoczęła nadruk na opakowaniach z aluminium, papieru i innych laminatów przy wykorzystaniu technologii flekso UV. W 2006 roku umarł pomysłodawca, założyciel i prezes Formiki – Jerzy Przywuski. Obecnie pozostaje ona w rękach rodziny i jest zarządzana przez jej członków: Barbarę Przywuską – żonę Jerzego, Joannę Dębicką – jego córkę, Piotra Dębickiego – zięcia. Udziały w firmie mają również pozostałe córki Jerzego Przywuskiego: Sylvia i Aleksandra.

Ostatnie trzy lata były dla Formiki okresem intensywnego rozwoju. Szybko wzrastały obroty w firmie (około 20-30% rocznie), powiększyła się liczba zatrudnionych tu osób (z 44 do niemal 100). Wszystko to sprawiło, że dotąd istniejące w naszej firmie trzy mniejsze systemy do zarządzania przestały się sprawdzać – mówi Piotr Dębicki, współwłaściciel firmy. – Potrzebowaliśmy kompleksowego systemu zarządzania, który jednocześnie można było dostosować do naszych konkretnych potrzeb. Tu z pomocą przyszedł nam Infosystems SA – lider na rynku polskim, jeśli chodzi o wdrożenia w drukarniach fleksograficznych, firma z dużym doświadczeniem w tym zakresie. Zaproponowała nam swój najnowszy system PrintManager.JDF, który – spośród innych dostępnych na rynku – wydał nam się najbardziej odpowiedni. Niemałe znaczenie, oprócz samego produktu, miał dla nas również partner tej inwestycji. Firma Infosystems SA to rzetelny dostawca tego rodzaju rozwiązań, który z sukcesami wdraża systemy w polskich drukarniach już ponad 10 lat. Dodatkowo jest to spółka giełdowa, więc bezpieczeństwo współpracy z tą właśnie firmą wydawało nam się większe niż z innymi dostawcami podobnych rozwiązań, którzy nie wzbudzali naszego zaufania.

Wdrożenie systemu rozpoczęło się w Formice w sierpniu ubiegłego roku i z sukcesem zakończone zostało we wrześniu br. Zostały tu wdrożone wszystkie moduły rozwiązania PrintManager.JDF, a cały system został dostosowany do konkretnych potrzeb drukarni. Niezmiernie ważnym był dla nas fakt, że PrintManager.JDF to bardzo elastyczny system i w sposób elastyczny podchodzi do wdrożenia jego dostawca – firma Infosystems SA. To było dla nas cennym argumentem przy jego wyborze, ale również sprawdziło się przez miesiące wdrożenia w naszej firmie. Należy przy tej okazji podkreślić, że bardzo pozytywną rolę w całym tym procesie odegrał szef wdrożenia ze strony Infosystemu – pan Jakub Parol. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom wdrożyliśmy system niemal „szyty dla nas na miarę”, co jest naszym wspólnym ogromnym sukcesem, a nas – jako właścicieli drukarni – niezwykle cieszy i utwierdza w przekonaniu, że wybraliśmy dobrego partnera dla tej inwestycji.Obecnie firma pracuje od kilku tygodni wykorzystując system PrintManager.JDF na każdym etapie odbywającej się w zakładzie produkcji - od momentu nawiązania kontaktu z klientem, poprzez realizację zamówienia, aż po magazynowanie i logistykę gotowych wyrobów. PrintManager.JDF umożliwia komunikację z urządzeniami parku maszynowego drukarni (Formika posiada cztery linie produkcyjne) przy użyciu modułu SCADA. Pozwala na monitorowanie stanu maszyn, ich wydajności oraz dokładną kontrolę czasu pracy operatorów, zapewniając najnowocześniejsze standardy zarządzania przedsiębiorstwem. Standard JDF zapewnia zgodność operacyjną systemów i urządzeń różnych producentów oraz łączność między działami firmy, jej partnerami i klientami. W obszarze finansowym PrintManager.JDF wykorzystuje zintegrowane rozwiązania Symfonii Forte firmy Sage.

PrintManager.JDF pozwala nam nie tylko na kontrolę nad całym procesem produkcyjnym, ale również na przeprowadzanie konkretnych analiz, które zwiększają naszą wydajność. Szacujemy, że dzięki systemowi wzrośnie ona w najbliższym czasie o około 20%. Rzetelna informacja zarządcza, jaka możliwa jest przy wykorzystaniu tego rozwiązania, pozwala nam również lepiej planować, by w końcowym efekcie jeszcze bardziej zaspakajać potrzeby naszych klientów, zmniejszać czas realizacji zleceń i oferować im jak najwyższą jakość naszych usług – podsumowuje Piotr Dębicki.

Dodatkowe informacje na temat firmy Infosystems SA: www.infosystems.pl

Opracowanie informacji: PAI
Źródło: ''