Tektura to najgrubszy materiał papierniczy powstający przez sklejenie kilku warstw masy papierniczej. Do jej produkcji wykorzystuje się grube włókna ścieru drzewnego, szmat, makulatury. Tektura nadaje się do druku offsetowego oraz fleksograficznego.

Proces produkcji tektury falistej

Wyróżniamy kilka gatunków tektury:  białą, brązową (szarą), techniczną, powlekaną. Produkcja tego materiału odbywa się w tzw. tekturnicy. Trwale falisty kształt nadaje się na tzw. wałach ryflowanych, cylindrach ze strukturą pofalowanej, w wysokiej temperaturze. Tektura może posiadać wiele warstw. Tekturnica to rozbudowany ciąg produkcyjny o długości średnio 100-140m, składający się z wielu współpracujących za sobą podzespołów i instalacji. Wśród nich wyróżniamy: sklejarkę pojedynczą, sklejarkę podwójną, stół grzewczo-suszący, przekrawacz wzdłużny, przekrawacz poprzeczny, zespoły układające arkusze tektury w stosy. 

W procesie klejenia niezbędne jest dostarczenie odpowiedniego ciepła. Dlatego wykorzystano do tego kotły – wytwornice pary opalane gazem lub olejem opałowym. Do tego procesu niezbędny jest także klej skrobiowy. Odpowiednie zwoje papierów na warstwę pofalowaną i płaską wprowadzane są do sklejarki pojedynczej, gdzie następuje pierwszy moment klejenia. Materiał poddany zostaje podgrzaniu i przechodzi pod naciskiem między wałami ryflowymi, by zostać ukształtowany w charakterystyczną falę. O rodzaju wytwarzanej tektury i jej cechach użytkowych decyduje dobór zastosowanych wałów. Na grzbiety tektury falistej nakładana jest niewielka ilość kleju skrobiowego, by w kolejnej fazie podgrzać liner łączony – klejony z fultingiem. Odpowiednie połączenie papierów następuje pod wpływem temperatury, po przepuszczeniu ich między wałami dociskowymi a ryflowanym. W ten sposób powstaje elastyczna, dwuwarstwowa tektura.

Werner Kenkel Sp. z o.o. - producent tektury falistej

Kolejnym etapem produkcji jest doklejanie kolejnej zewnętrznej warstwy płaskiej. Tektura dwuwarstwowa transportowana jest specjalnym mostem do sklejarki podwójnej. Tam ponownie na odkryte grzbiety fal flutingu nakładany jest klej. Tak przygotowana wstęga tektury jest wprowadzana na stół grzewczo-suszący, a pod wstęgę tektury wprowadzany jest papier na warstwę płaską zewnętrzną. Ostateczne klejenie tektury odbywa się właśnie na stole grzewczo-suszącym. Pomiędzy powierzchnią podgrzanego stołu, a ruchomym dociskowym pasem przeprowadzona jest wstęga tektury. Pozwala to na odpowiednie utrwalenie się spoin klejowych. Dla tektury wielowarstwowej, tekturnica musi być wyposażona w większą liczbę warstw.

Tak przygotowana tektura przekazywana jest do sekcji sztancowania, gdzie następuje wykrawanie za pomocą wykrojnika, którego częścią roboczą jest nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza. Dzięki temu procesowi możliwe jest odpowiednie nadawanie wyrobom kształtu zewnętrznego i wykonywanie w nich otworów. Przy produkcji tektury przekazywanej do wytwarzania pudeł klapowych ważną rolę odgrywa też technologia bigowania. Polega to na nagniataniu miejsc późniejszego zginania. Kolejnym etapem jest kaszerowanie, czyli uszlachetnianie tektury poprzez oklejanie cienkim, zadrukowanym papierem. Proces ten zwiększa wytrzymałość tektury na czynniki zewnętrzne oraz pozwala zastosować druk metodą offsetową na jej powierzchni. Pozwoli to na pełne pokrycie tektury kolorem oraz nadruk na już pomalowanym kartonie.

Zamów tekturę w Mondi Corrugated Packaging Polska