Folia stretch jest najbardziej znanym i powszechnie używanym materiałem do pakowania. Istnieją dwa sposoby jej wytwarzania – metoda rozdmuchu oraz metoda wlewu maszynowego. Dowiedz się więcej o produkcji folii stretch.

Produkcja folii stretch – na czym polega?

Co to jest folia stretch?
Folia stretch to potoczna nazwa folii polietylenowej. Jest to materiał opakowaniowy, który prawie w 100% produkuje się z surowca zwanego liniowym polietylenem o niskiej gęstości – LDPE. Najważniejsze cechy folii stretch to elastyczność, termoplastyczność, woskowatość i transparentność. Proces wytwarzania folii polietylenowej jest bardzo skomplikowany i kosztowny. Do jej produkcji używane są specjalne i bardzo drogie maszyny. Ten materiał opakowaniowy wytwarzany jest z tworzyw sztucznych, takich jak: polietylen, kopolimer, polipropylen oraz fluoropolimery. Wyróżniamy folię stretch ręczną, folię stretch maszynową oraz folię stretch Jumbo.


Produkcja metodą rozdmuchu "blown"
Metoda ta jest bardziej czasochłonna, ale w zamian za to folia uzyskana podczas rozdmuchu charakteryzuje się lepszą jakością i odpornością na przebicia, a także posiada lepsze warunki klejenia. Co za tym idzie – materiał lepszy jakościowo posiada także wyższą cenę. Technologia rozdmuchu polega na roztopieniu żywicy, którą następnie się rozdmuchuje w dwóch kierunkach - maszynowym i poprzecznym. Następnie materiał ochładza się powietrzem. Folia wytworzona w ten sposób jest bardzo rozciagliwa, lecz posiada moment krytyczny, po przekroczeniu którego zrywa się. Materiał ten sprawdza się dobrze w rolnictwie, a także przy produkcji folii wykorzystywanych w przemyśle spożywczym.


Produkcja metodą wylewu maszynowego "cast"
Druga metoda polega na wylaniu surowca ze specjalnej głowicy. Następnie jest ona szybko rozciągana i schładzana za pomocą specjalnych wytłaczarek. Folia powstająca podczas tego procesu jest bardzo elastyczna oraz wytrzymała na rozewrawnia i przebicia. Jest to znacznie bardziej wdajna metoda w porównaniu z technologią rozdmuchu. Jednak obniżone koszty produkcji oraz możliwość większego naciągu odbijają się na cenie gotowego materiału. Folia wytworzona w technologii wylewu maszynowego "cast" wykorzystywana jest głównie do owijania palet.

Zamów folię stretch

Rodzaje folii
Folie stretch różnią się poszczególnymi właściwościami. Wśród najistotniejszych cech, które wyróżniają konkretne rodzaje znajdziemy: rozciągliwość, rozmiar, grubość oraz barwę. Ze względu na potrzeby i sposoby pakowania wyróżniamy:


Folię stretch ręczną
Folia ta posiada najmniejszą grubość i służy do aplikacji ręcznej. Jej grubość można określić w przybliżeniu w zakresie 10-40 mikrometrów. Folie stretch ręczne najlepiej sprawdzają się przy ręcznym pakowaniu produktów o okrągłych kształtach, takich jak na przykład butelki. W przypadku materiału o większej grubości pakowane są zazwyczaj większe towary, np. cegły czy elementy metalowe.

Folia stretch maszynowa
Jest to specjalny rodzaj folii przeznaczony do paletyzacji za pomocą maszyn. Do takiej pracy wykorzystywane są owijarki automatyczne lub półautomatyczne. Przeznaczone są one do pakowania ciężkich towarów odpornych na odkształcenia. Ten rodzaj folii można podzeilić według stopnia rozciągliwości:

  • Standard: 120% – 150%,
  • Power: 200% – 250%
  • Super Power: 300% -350%.


Folia stretch Jumbo
Jest to folia wysokiej jakości, wielowarstwowa. Materiał przeznaczony jest do konfekcjonowania, czyli przetwarzania jej na folię ręczną i maszynową. Folia Jumbo również posiada stopnie rozciągliwości:

  • Standard: 150%, 
  • Power: 250%,
  • Super power: 350%.