W związku z nieustannie rosnącymi wymaganiami, dotyczącymi zarówno jakości, jak i bezpieczeństwa nakrętek, niezbędne jest ogromne doświadczenie, wiedza i know-how w procesie ich produkcji. W przypadku rozlewu i pakowania substancji chemicznych niezwykle istotna jest również kwestia ogromnej odpowiedzialności, którą należy rozpatrywać dwupłaszczyznowo. Przede wszystkim pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom, jak również gwarancji zachowania oryginalnych parametrów rozlewanego produktu.

Każde zamknięcie musi spełniać dwa ważne kryteria związane, po pierwsze, z aspektem technologicznym gwarancja szczelności, bezpieczeństwa, łatwości użycia, odporności na bodźce chemiczne i mechaniczne) oraz designem (wygoda, trwałość, estetyka, ciekawe rozwiązanie przyciągające wzrok). Aby sprostać wszystkim wymogom stosuje się szereg technologicznych rozwiązań. Najbardziej znanym są nakrętki tzw. bezpieczne, czyli uniemożliwiające niepożądane otwarcie przez dzieci. Warto podkreślić, że na rynku znajduje się wiele zamknięć, które oferowane są pod szyldem „bezpieczne” i sygnowane specjalnymi oznaczeniami. Większość z nich można jednak otworzyć w normalny sposób. Ponadto nie każdy użytkownik czy nabywca wie, iż nakrętka typu "child resistant" powinna mieć certyfikat kwalifikujący ją jako zamknięcie bezpieczne.
A uzyskanie takiego certyfikatu to, przede wszystkim, koszt około 10 tysięcy USD oraz bardzo drobiazgowe i dokładne badania, jakim poddawana jest testowana nakrętka. Testy obejmują np. grupę kilkuset dzieci w wieku kilku lat, które otrzymują do zabawy opakowania z poddawaną certyfikacji nakrętką. Jeśli któreś dziecko otworzy opakowanie – nakrętka nie otrzymuje certyfikatu. Dodatkowo uwzględniany jest również aspekt "senior friendly" – co oznacza, że osoby w podeszłym wieku nie mogą mieć problemu z otwarciem produktu.
Procesy zabezpieczające

Bericap, jako firma specjalizująca się w produkcji profesjonalnych nakrętek, towarzyszy swoim klientom w całym procesie powstawania produktu – od projektu lub dobrania nakrętki, poprzez uzgodnienie jej kompatybilności chemicznej z rozlewaną substancją aż do właściwej aplikacji i zapewnienia szczelności. "To po naszej stronie leży niezwykle dokładna kontrola opakowania obejmująca właściwą kalibrację szyjki, wykonanie gwintu zgodnie ze specyfikacjami i uwzględnieniem tolerancji, zbadanie siły aplikacji na linii technologicznej u klienta oraz użycie właściwych "chucków", czyli końcówek zakręcających – informuje Małgorzta Nowożyńska, Dyrektor Marketingu - jeśli wszystkie te parametry są zgodne z wymaganiami, poziom nieszczelnych nakrętek to 0,0001% przypadków!". Innym sposobem zabezpieczania produktów agresywnych jest stosowanie platynek aluminiowych, przeznaczonych do zgrzewu indukcyjnego. Znajdują one zastosowanie przy artykułach, takich jak płyn hamulcowy lub substancje na bazie rozpuszczalników i rozcieńczalników np. zmywacze powłok lakierowych, czy impregnaty.
Ten sposób zamykania produktów charakteryzuje się między innymi zapewnieniem braku dopływu tlenu, brakiem możliwości niezauważonego dostępu do produktu przez osoby niepowołane oraz, przede wszystkim, dużą szczelnością. Przy zamykaniu indukcyjnym należy dopasować rodzaj folii do rodzaju materiału, z jakiego zostało wykonane opakowanie. Zasada działania jest niezwykle prosta. W nakrętce dostarczanej przez producenta znajduje się wkładka. Pozornie bardzo cienka składa się ona z wielu warstw: cienkiej tektury, parafiny, papieru, warstwy aluminium oraz - na spodzie - materiału kompatybilnego z materiałem opakowania. Nakrętka poddawana jest działaniu pola elektromagnetycznego, na skutek którego metalowa powierzchnia folii pod zamknięciem jest grzana, lecz prąd indukowany jest jedynie w miejscu styku z brzegiem opakowania. W ten sposób unika się wytwarzania ciepła wewnątrz pojemnika jak również ogrzewania samego produktu. Ilość przekazywanego ciepła zmniejsza się w zależności od odległości od cewki indukcyjnej.
Ciepło wytwarza się na zewnętrznym pierścieniu folii i przesuwa do centrum. W miarę jak rozszerza się pierścień ciepła częstotliwość generatora jest zmniejszana. Większość indukcyjnych układów grzewczych pracuje w zakresie wysokich częstotliwości, których zakresy regulacji są dobierane tak, aby uzyskać najlepsze efekty. Mając na uwadze powyższe informacje ważne jest, aby podczas regulacji zgrzewarek dobrać odpowiednio czas cyklu oraz używaną moc. Im większa średnica nakrętki tym dłuższy czas i mniejsza moc powinny być użyte. Najtańsze i najprostsze w użyciu urządzenia do zgrzewu indukcyjnego, to ręczne zgrzewarki o wydajności około 15 opakowań na minutę. Z kolei półautomatyczne urządzenia są w stanie zamknąć w tym samym czasie 25 opakowań. Przy otwieraniu nakrętki przez użytkownika końcowego warstwa aluminium pozostaje na szyjce opakowania. Istnieje możliwość stosowania rozmaitych zrywek na platynkach ułatwiających ich usuwanie. Są to tak zwane pull-taby lub tri – taby etc. Ponadto, platynki mogą być nośnikiem reklamy.
Opakowanie z ceryfikatem

Wszystkie oferowane przez Bericap nakrętki są zgodne z międzynarodowymi normami opakowaniowymi. Warto powiedzieć kilka słów na temat dokumentu, który podpisało wiele krajów w tym Polska. Dokument ten reguluje sposób pakowania, przechowywania, transportu oraz składowania towarów niebezpiecznych. Produkty chemiczne, takie jak farby, lakiery, rozpuszczalniki czy impregnaty pakowane są zwykle w puszki i pojemniki metalowe.
Na wiekach puszek znajdują się symbole – ciąg liter i cyfr oznaczające dopuszczenie opakowania do sprzedaży oraz jego certyfikację. Certyfikowane są jedynie kompletne opakowania, nigdy samodzielnie zamknięcie czy puszka. Produkty klasyfikowane są według stopnia agresywności na trzy grupy: X, Y i Z. Grupa X to tzw. Pierwsza Grupa Opakowaniowa o najwyższym stopniu niebezpieczeństwa. Towary z tej grupy muszą przechodzić szczegółowe testy między innymi drop testy z wysokości 1,8 metra i testy ciśnieniowe.

Kolejna kategoria to produkty średniego niebezpieczeństwa – grupa Y – i drop testy z 1,20 m. Najniższa grupa Z przechodzi testy z wysokości 80 cm.
Na opakowaniach metalowych znajdują się następujące symbole:

UN 3H1/Y1.8/200/96/D/102/M - które należy odczytywać w następujący sposób:
UN
3H1
Y1.8
200
96
D
102
M
– symbol United Nations
– określa parametry i kształt opakowania
– określa grupę, do której należy produkt oraz rodzaj drop testu
– określa rodzaj testu ciśnieniowego
– określa rok produkcji opakowania
– określa kraj, w którym opakowanie otrzymało certyfikację
– określa numer rejestracji
– określa producenta opakowania
Naświetlanie

Opakowania wraz z produktem często poddawane są dodatkowym testom. Przykładem może być składowanie przez kilka tygodni w skrajnych warunkach np. do +40°C. W niektórych przypadkach może się okazać, że produkt lub jego składniki są tak agresywne, że zamknięcie wymaga poddaniu go dodatkowym procesom zabezpieczającym. Bericap stosuje dwie metody mające na celu ulepszenie kompatybilności chemicznej produktu z nakrętką. Pierwsza to naświetlanie, które zapobiega rozwarstwianiu oraz pękaniu materiału wylewki (naświetlaniu poddawane są wyłącznie zamknięcia z wyciąganą wylewką). Naświetlanie powoduje połączenie luźnych przedtem molekuł. Proces ten można porównać do zbierania się opiłków żelaza przy magnesie. Skutkiem tego materiał zamknięcia staje się bardziej odporny na reakcje chemiczne i bodźce mechaniczne.
Fluoryzacja
Druga metoda polega na fluoryzacji zamknięć, co z kolei ogranicza migrację rozpuszczalników przez powierzchnię nakrętki. Dotyczy to utraty zawartości procentowej rozpuszczalnika w produkcie ale tylko w przypadku rozpuszczalników z grupy aromatycznych i węglowodorowych. Przy tym procesie nakrętki umieszczane są w specjalnej komorze, której ściany pokryte są ołowiem. Następnie wewnątrz wytwarzana jest próżnia i nakrętki poddawane są działaniu fluoru. Zachodzi reakcja chemiczna, podczas której fluor łączy się najpierw węglem a następnie z wodorem.
W rezultacie surowiec użyty do produkcji wylewki obkurcza się, zaciska w sobie i niejako "odrzuca" ze swojej powierzchni rozpuszczalniki (efekt podobny do powierzchni patelni teflonowej). Oba te procesy można stosować jednocześnie.
Piercing opakowań metalowych

Kilka słów warto powiedzieć na temat piercingu opakowań metalowych. Standardowe i najczęściej występujące średnice otworów to: 24 mm, 32 mm, 42 mm oraz 57 mm. Najbardziej znany i szeroko używany typ piercingu obok REL i ECO to standard DIN. Po wykonaniu otworów należy jeszcze zwrócić uwagę na siłę aplikacji zamknięcia, gdyż zbyt duża powoduje deformację wieczka i w rezultacie opakowanie cieknie. Niezwykle rzadko w Polsce używane są puszki aerozolowe, które mogłyby stanowić alternatywne rozwiązanie ze względu na niską cenę.
Do puszek aerozolowych nie muszą być stosowane powszechne rozwiązania typu spray, lecz np. zwykłe nakrętki, po otwarciu których produkt może być bezpośrednio wylewany (dodatki do paliw, oleju itp.) Ze względu na to, że podczas opróżniania opakowania pozostaje pewna ilość produktu wewnątrz, firma Bericap opracowała wersję zamknięcia z nacięciami, co pozwala na dokładniejsze opróżnienie. Piercing typ REL również ułatwia wydostawanie się produktu na zewnątrz. Zamknięcia przeznaczone do opakowań metalowych oferowane są z rozmaitymi akcesoriami, ułatwiającymi aplikację produktu lub jego transport i składowanie, zaczynając od specjalnych szczoteczek o różnej grubości, wkładek dozujących i systemów ułatwiających wylewanie i aplikację produktu, poprzez rączki plastikowe aż do zamknięć umożliwiających nakładanie pistoletów rozpryskowych. (przydatne zwłaszcza przy antykorozyjnych zabezpieczeniach samochodów). Ważnym tematem, o którym należy wspomnieć są produkty chemiczne rozlewane na gorąco. Podczas procesu stygnięcia tworzy się próżnia, która zasysa opakowanie do środka. Efektem tego są zdeformowane wiadra plastikowe lub kanistry, po które niechętnie sięgają klienci – bo jak wiemy głównie kupują oczy. Rozwiązaniem tego problemu są zamknięcia wentylujące wykonane z silikonu lub z gumy, które umieszcza się w górnej części opakowania (powyżej tafli produktu).
Te małe wentylki w sprytny sposób, zależnie od wersji regulują ciśnienie wewnątrz opakowania i wpuszczają powietrze z zewnątrz, bądź jedynie uwalniają zbędne ciśnienie. Innym rozwiązaniem mogą być gotowe nakrętki z wbudowanymi systemami wentylacji, wykonanymi z goratexu.

Do produkcji zamknięć czy opakowań niezbędna jest wiedza, doświadczenie, prowadzenie nieustannych badań i rozwoju oraz rzecz jasna odpowiednie zaplecze produkcyjne i techniczne.
Na rynku nadal można spotkać opakowania, które nie spełniają podstawowych wręcz norm bezpieczeństwa. Jednak w obliczu wejścia Polski do Unii Europejskiej, kwestią bliskiej przyszłości jest egzystencja wyłącznie firm respektujących przepisy, posiadających certyfikaty ISO i przestrzegających prawa.
Źródło: ''

Komentarze

 • Co to jest goratex?

  Co to za materiał o nazwie goratex - przytoczony w artykule. Nie spotkałem się z takim. Czy jest to może jakaś odmiana goretexu?

 • odpowiedź dla "WLAD"

  Szanowny Panie Wladyslawie, W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczace materialu z jakiego wykonywane sa membrany wentylujace do naszych zamkniec, przystosowanych do produktów rozlewanych na goraco uprzejmie informuje, iz jest to porowaty dysk PTFE (politetrafluoroetylen), który umozliwia przenikanie gazu i powietrza ale nie cieczy. Chętnie prześlę specyfikacje techniczna produktu, która moze okazac sie pomocna. Pozdrawiam serdecznie Malgorzata Nowozynska Dyrektor Marketingu Bericap Polska Sp. z o.o.

 • Polipropylen J400 T20

  Witam serdecznie, Jestem inżynierem w Dziale Badań i Rozwoju firmy Danfoss Sp. z o.o. i opracowuję model wtyczki na zamówienie naszego klienta. Znalazłem w Waszej ofercie ogromną gamę zastosowań tworzyw sztucznych do nakrętek wszelkiego rodzaju i zastosowania i mam w związku z tym pytanie. Czy Polipropylen J400 T20 posiada zatwierdzenie typu nadane przez UL? Interesowałyby mnie też inne dane, opisy, przykłady zastosowań, coś o palności itd. itp.. Przoszę o pomoc w odpowiedzi na moje pytania. Może mogłaby Pani polecić osobę/organizację, która również mogła by mi pomóc w udzieleniu takich informacji. Dziekuję za ewentualną pomoc lub jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam Pawel Durka R&D Engineer Danfoss Sp. z o.o. Industrial & Appliance Controls Division Office P154, Grodzisk Mazowiecki, Poland Tel.: +48227550833 Fax: +48227550852

 • HELP PLIZ

  Szukam odpowiedzi na pytanie nauczyciela "...sposób pakowania rozpuszczalnika, który rozpuszcza wszystko...".Proszę o pomoc o ile istnieje odpowiedź na to pytanie.