Stora Enso i Sulapac wprowadziły na rynek bazującą na surowcach odnawialnych, biodegradowalną słomkę do picia. Jest to część strategii działania obu firm, która ma na celu walkę z globalnym problemem odpadów plastikowych. Słomka – w ocenie jej producentów – charakteryzuje się wysokim poziomem funkcjonalności, nie odbiegając od tradycyjnych tego typu produktów.

Proekologiczna słomka do picia

Stora Enso i Sulapac poinformowały o podpisaniu umów z pierwszymi klientami na dostawę nowej słomki. Niebawem znajdzie ona zastosowanie w poczekalniach linii Finnair na lotnisku w Helsinkach, gdzie zastąpi słomki papierowe oraz plastikowe. Inni klienci, którzy zdecydowali się na jej wdrożenie to m.in.: Wolt – przedsiębiorstwo zajmujące się dostawami żywności; Altia – producent napojów alkoholowych; hotel St. George oraz wegańska kawiarnia Kippo. Jak widać z powyższego zestawienia, pierwsi użytkownicy nowej słomki reprezentują różne obszary biznesu, jednak – co podkreśla Stora Enso – przy podjęciu decyzji o jej wdrożeniu przyświecał im ten sam cel: bycie wśród liderów polityki zrównoważonego rozwoju. Od stycznia br. słomka jest też dostępna dla konsumentów indywidualnych za pośrednictwem Biofotura.com – sklepu internetowego specjalizującego się w kompostowalnych naczyniach stołowych i opakowaniach oraz w delikatesach internetowych Verkkokauppa.com.

Widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na nasz produkt, który z jednej strony spełnia kryteria proekologiczne, z drugiej zaś – cechuje go bardzo wysoka użyteczność. Podobnie jak wszystkie materiały oferowane przez Sulapac, ze słomki całkowicie wyeliminowano mikroplastik. Zaprojektowano ją w ten sposób, by imitowała elementy przyrody. Np. jeśli przez przypadek trafi do wód oceanicznych, zachowuje się jak liść brzozy, nie zakłócając naturalnego ekosystemu – mówi Suvi Haimi, CEO firmy Sulapac.

Słomka bazuje na stworzonej przez Sulapac i zgłoszonej do opatentowania innowacji materiałowej. Jej głównymi składnikami są surowce odnawialne takie jak drewno i spoiwa roślinne. Sulapac określa ją mianem wolnej od mikroplastiku, co oznacza, że jest w pełni biodegradowalna w różnych środowiskach. Słomka, jak zapewnia producent, jest dostosowana do istniejących systemów utylizacji odpadów. Zaprojektowano ją tak, by mogła być poddana recyklingowi w liniach do przemysłowego kompostowania.

W każdym tygodniu w skali świata produkuje się i wprowadza do użytku miliardy słomek do picia. Tworzy się w ten sposób niezwykle groźne odpady, które często kończą w wodach morskich. Nowo stworzony, odnawialny i biodegradowalny materiał może zastępować surowce kopalne i pomóc w walce z odpadami plastikowymi. Nasza współpraca z Sulapac pozwala na tworzenie zupełnie nowych rodzajów innowacyjnych i skalowalnych materiałów, a finalnie – na rozszerzenie naszej oferty rozwiązań bazujących na surowcach odnawialnych – mówi Marcus Dehlin, szef Business Alliances w Stora Enso.

W pierwszym etapie, słomki będą dostępne w Europie, nieco później – na całym świecie. Wytwarzane są one z zastosowaniem sprzętu, który oryginalnie powstał z myślą o produkcji słomek plastikowych.