Radiowy kod kreskowy – nowa technologia, budząca już dziś ogromne zainteresowanie potencjalnych użytkowników, niesie za sobą nieograniczone korzyści w procesie zarządzania łańcuchem dostaw.

Radiowy Kod Kreskowy wprowadza zmianę medium z kodu kreskowego na fale radiowe oraz daje nowe, niespotykane dotąd możliwości opisu produktu.
W nowej technologii nie tyle radio jest istotne, ile sposób zapisu danych w mikrochipie. Termin RFID [ang. Radio Frequency Identification] może wprowadzać w błąd, gdyż to nie fala jest identyfikatorem danych, lecz mikrochip. Fala radiowa jest jedynie medium umożliwiającym odczyt i przekazującym informacje do czytnika i dalej do komputera.
Dowolne wykorzystanie potencjału bitowego w mikrochipie niewiele da, jeśli nie zostanie objęte standardami. Na szczęście równolegle z pracami prowadzonymi nad aspektami fizycznymi nowej technologii, realizowane są prace związane z unifikacją podziału pamięci mikrochipa. Ściśle określoną jego część zajmuje 96 bitowy Elektroniczny Kod Produktu [EPC – ang. Electronic Product Code], globalny numer identyfikacyjny, kompatybilny z powszechnie używaną numeracją międzynarodowego Systemu GS1 (wcześniejsza nazwa systemu: EAN.UCC).
W celu zapewnienia dalszego rozwoju utworzona została organizacja EPCglobal Inc., wprowadzająca na rynek i adaptująca w skali globalnej technologię opartą na elektronicznym kodzie produktu. Sieć EPCglobal to połączenie dwóch technologii: identyfikacji poprzez częstotliwość radiową (Radio Frequency Identification - RFID) i Internetu, które umożliwiają widoczność jednostki w całym łańcuchu dostaw w czasie rzeczywistym.
Podczas targów TAROPAK 2005 Instytut Logistyki i Magazynowania wraz z firmami BCS i Jantar przedstawi model funkcjonowania identyfikacji radiowej produktów (pawilon 4, stoisko 6). Z podstawami nowej technologii, ze szczególnym wskazaniem na jej potencjał i możliwości wykorzystania w całym łańcuchu dostaw, będzie się można również zapoznać podczas seminarium "Radiowy Kod Kreskowy - RFID/EPC" 21 września 2005 w pawilonie 15, sala 403 (godz. 11:00 - 12:30).
źródło: Instytut Logistyki i Magazynowania
Źródło: ''