Folie sztywne oraz butelki z PET (po napojach) stanowią wartościowy surowiec wtórny. Odpady pochodzące z selektywnej zbiórki są sortowane w celu oddzielenia wszelkich zanieczyszczeń, takich jak nakrętki, etykiety, pozostałości kleju i produktu. Jednorodne tworzywo jest myte, suszone a następnie rozdrabniane na małe „płatki". Do formowania wtryskowego PET po rozdrobnieniu przetwarzany jest na granulat, następnie poddany krystalizacji i suszeniu (uzyskany surowiec nieznacznie odbiega właściwościami od tworzywa pierwotnego). Tworzywo wtórne jest wykorzystywane do produkcji:
- sztywnych folii poliestrowych przeznaczonych do termoformowania;
- włókien poliestrowych stosowanych do produkcji dywanów, ubrań, tkanin obiciowych mebli;
- specjalnej włókniny stosowanej do wypełnienia kurtek, śpiworów, poduszek itp.;
- wyrobów formowanych wtryskowo np.: części samochodowych, drobnych przedmiotów domowego użytku itp.;
- butelek stosowanych do pakowania detergentów itd.

Komentarze

  • Jakość recyklatu PET

    Wydaje mi się, że autorka pominęła w publikacji bardzo ważny element - jakość regranulatu PET jest porównywalna z oryginałem tylko wtedy, gdy odpad jest DOSKONALE umyty i posortowany. Uzyskanie regranulatu, który nie tylko lepkością ale i barwą odpowiada oryginalnemu polimerowi PET jest niezmiernie trudne. Raz tylko widziałem regranulat PET podobny do oryginału (Szwajcaria). Stosowane w Polsce kleje i etykiety są trudne do usunięcia nawet przy stosowaniu detergentów i podgrzanej wody. "Bottle to bottle recycling" to na razie marzenie, a włókna i folie nie potrzbują tak wygórowanych parametrów. Jednakże zrobienie dobrago regranulatu PET to: droga wytłaczarka z L/D>32 i suszarką, filtr (50 - 80 mikronów) z pompą stopu i cały ciąg cięcia i odpylania. Przy wydajności 250 kg/h (min. ekonomiki) to bagatela 2 mln zł.

  • Selektywna zbiórka PET

    Jako przedstawiciel firmy zajmującej się między innymi selektywna zbiórką odpadów mogę podzielić się problememi z prowadzenia tej działalności. Grudziądzkie Przdsiębiorstwo Usług Miejskich "PUM" sp. z o.o. zbiera PETy od 1995 roku. Obecnie na terenie miasta (100.000 mieszkańców) mamy rozstawionych 380 zestawów (w grudniu będzie 430) pojemników do selekcji. Zebrane PETy od ubiegłego roku sortujemy na prowizorycznej linni sortowniczej. Ostatnio sieć REAL uradował nas nowym produktem: PET żółty. Teraz sortujemy biały, zielony, niebieski, żółty, opakowania po "chemii", opakowania po olejach i odpady inne. Jak tak dalej pódzie będzie więcej kolorów PETa niż mam miejsc na linii. A i sortują tylko ludzie - pomyłki nie są do wykluczenia. Sprzedajemy 120 ton PETa rocznie.