Poużytkowe opakowania polietylenowe i polipropylenowe, np. butelki, kanistry, beczki, skrzynki, pojemniki i worki oraz folie przetwarzane są na surowce wtórne w postaci aglomeratu lub regranulatu, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, głównie do produkcji różnych artykułów, takich jak: folie techniczne, kanistry, wiadra, pojemniki magazynowe, skrzynki balkonowe, doniczki, niektóre części samochodowe, rury osłonowe i kanalizacyjne.

Należy jednak podkreślić, że podczas wielokrotnego wykorzystania poliolefin w recyklingu materiałowym, szczególnie zanieczyszczonych, występują zmiany w ich strukturze molekularnej. Wysoka temperatura, utlenianie i mechaniczne ścinanie są przyczyną reakcji rozrywania łańcuchów, szczególnie przy dużych masach cząsteczkowych. Również cięcie i rozdrabnianie może być przyczyną zmian właściwości fizycznych tworzywa, co w pewnym stopniu ogranicza zastosowanie surowców wtórnych do wytwarzania niektórych wyrobów (np. metodą wtrysku).

Komentarze

  • informacje szczegolowe

    prosze o wiecej szczegolowych informacji na temat ograniczen uzywania surowcow wtornych metoda wtryskiwania i wytlaczania: dane techniczne lub tytuly badan na ten temat. pozdrowienia