Recyrkulacja PET w Unii Europejskiej intensywnie się rozwija. W 2004 roku zebrano 665 tys. ton odpadów wtórnych tego tworzywa. Analitycy przewidują, że w 2007 roku zostanie zebranych więcej niż 900 tys. ton. Aktualnie z odzyskanego PET-u najwięcej wytwarza się włókien. Choć zauważalny jest rozwój wykorzystania odzyskanego PET-u do wytwarzania płyt, taśm oraz nowych butelek.

Włókna wytwarzane z odzyskanego PET-u są przeznaczane na wypełnienia do ubrań, skafandrów, śpiworów bądź zabawek. Cieńsze włókna odpowiednio przetworzone są natomiast wykorzystywane jako włókna do wytwarzania materiałów na ubrania (bluzy, kurtki itp.). Włókna z PET-u są również wykorzystywane na materiały na buty, plecaki i parasole. Wybrane włókna grube stosuje się na dywaniki i tapicerkę do samochodów. Włókna z PET można również spotkać w dywanach z włókien sztucznych bądź pledach.


Ilość odzyskiwanego PET-u w Unii Europejskiej

Oprócz wykorzystania włókien z PET-u odzyskane tworzywo po przetworzeniu jest stosowane do produkcji płyt i arkuszy, które mogą być użyte np. do produkcji opakowań na owoce bądź jajka. Wytwarzanie z odzyskanego PET-u nowych butelek wymaga dokładnej segregacji PET-u. Ta forma recyrkulacji jest ograniczona z racji kontaktu butelek z artykułami żywnościowymi. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do produkcji nowych opakowań do środków czystości bądź higieny.


Formy wykorzystania odzyskanego PET-u

Źródło: PET containers recycling Europe
Źródło: ''