To już szósta podróż Dominika Dobrowolskiego w ramach akcji Recykling Rejs - Odzyskuj tworzywa sztuczne. Tym razem dystans do przepłynięcia kajakiem wyniesie ponad 500 km.

Recykling Rejs na nowej trasie

Celem inicjatywy jest walka z zanieczyszczeniem i zaśmiecaniem rzek i mórz. Start i meta znajdują się w Gdańsku, a cała akcja potrwa do 30 czerwca. Wyznaczona trasa prowadzi przez takie miasta jak: Elbląg, Ostróda, Iława, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz. Dominik Dobrowolski przepłynie przez Wisłę, Zalew Wiślany, Kanał Elbląski, jezioro Jeziorak oraz dziką Drwęcę.

Podczas całej trasy podróżnik będzie zachęcał napotkane osoby do wspólnego sprzątania środowiska oraz, co ważniejsze, nie zaśmiecania go. Recykling Rejs pierwszy raz zorganizowany został w 2011 roku. Od tego czasu inicjatywa odbywała się regularnie przez Odrę, Wisłę, Polskę, na odcinku Warszawa-Berlin i przez Bałtyk. 

Uczestnik rejsu od lat zajmuje się edukacją ekologiczną prowadząc wykłady i warsztaty w szkołach, organizacjach społecznych, a także firmach czy samorządach. Poza podróżami kajakiem, w ramach różnych inicjatyw jeździ także rowerem. Ekokajak ma promować zasadę 5R:

  • REDUCE - redukować i ograniczać,
  • REUSE - używać ponownie, wykorzystywać,
  • RECYCLE - segregować i przekazywać do recyklingu,
  • RECOVER - odzyskać, głównie energię zawartą w odpadach,
  • RENEW - odnawiać.

Współorganizatorem akcji jest Fundacja PlasticsEurope Polska.


Zobacz relację z trasy