„Mutoh – nr 1 w swojej klasie”. Pod takim szyldem było prezentowane portfolio ploterów japońskiego producenta. I trzeba przyznać, że slogan ten oddaje w pełni poziom innowacyjności rozwiązań firmy Mutoh.

RemaDays: udane targi dla ploterów Mutoh
„Podczas warszawskiej „Remy” na stoisku można było zapoznać się z szeregiem urządzeń drukujących firmy Mutoh. Od takich klasyków jak Mutoh Spitfire, który wciąż znajduje swoich zwolenników z uwagi na stabilny i „ciężki” charakter. Dalej idąc, sublimacyjny Mutoh RJ 900X. Przez bestsellery jak Mutoh ValueJet 1624, czyli szybki ploter eko-solwentowy oparty o podwójna głowicę. Po nowości takie jak „gadżetowy” Mutoh ValueJet 426 UF do druku „na wszystkim”. Przez mały, 62 centymetrowy ploter eko-solwentowy dla fotografów, agencji, projektantów i biur – ValueJet 628. Na super szybkim, drukującym 100 m2/h, 2-głowicowym ValueJet 1638X skończywszy.” - mówi Wojciech Milewski, Mutoh Product Manager.

Recenzję nowości Mutoha należało by rozpocząć od „małego” ValueJeta 628. Jego rozmiar i gabaryty mogą być mylące, gdyż drzemią w nim duże możliwości i zaawansowane technologie. Ta eko-solwentowa drukarka może stać na biurku u projektanta, u geodety czy w drukarni jako proofer. Na stabilnej podstawie sprawdzi się w punkcie kserograficzno - poligraficznym, w małej agencji reklamowej czy studio fotograficznym. Szerokość zadruku 620 mm umożliwi także zadruk długich panoram na płótnie, czy serii plakatów lub pojedynczych banerów reklamowych. Istne „mosntrum”.

Mutoh VJ-628 podobnie jak cała seria ValueJet wyposażony jest kilka technologii druku. Po pierwsze, Intelligent Interweaving, czyli tzw. „druk falą”. Technologia umożliwiająca druk kilkoma rodzajami rastra w zależności od trybu druku. Raster ten może przypominać rozmyte, przeplatające się fale czy tez rozmytą mgiełkę. Finalnie – brak paskowania. Drugą zaimplementowana technologią jest Variable Dot. Polega ona na druku różnej wielkości kroplami atramenty. Proces ten zachodzi automatycznie, choć można też sterować jego parametrami z poziomu oprogramowania RIP. Finalnie „zmienna kropla” daje nam jednolite aple, łagodne przejścia gradientów i ostre krawędzie gdzie są wymagane, na przykład w tekstach.

Druga nowość Mutoh to „gadżetowy” ValueJet 426 UF. Sam ploter gadżetem jednak nie jest. Przeznaczony jest do druku na wszelkiej maści przedmiotach o grubości do 7 cm i 4 kg wagi. Maksymalna wielkość obiektu, który możemy zadrukować to 48 x 33 cm. A drukować możemy na wszystkim. Upominkach takich jak: piłki golfowe, zapalniczki, gadżety biurowe. Przez różnego rodzaju płyty PVC, szkło, kompozyty na drewnie i aluminium skończywszy.

Druk na różnych podłożach nie mógłby się odbyć bez technologii światło-utwardzania. Mutoh poszedł w tym zakresie o 2 kroku dalej. Tradycyjne lampy UV zastąpił , bezpiecznymi i długowiecznymi lampami LED. Ich czas pracy sięga 14500 godzin co przekłada się na ekonomię produkcji. Z kolei w zakresie ekologii należy wspomnieć, że druk LED cechuje się brakiem wydzielanego ozonu. Atramenty nie wydzielają także żadnych zanieczyszczeń powietrza oraz lotnych związków organicznych.

Podobnie jak VJ-628, model ten posiada wspomniane technologie Intelligent Interweaving i Variable Dot. Rozdzielczość jaką możemy uzyskać to 1440 x 1400 dpi. Minimalna wielość kropli to 3.5 pikolitra, maksymalna 10 razy więcej. Na prostotę obsługi, dodatkowy wpływa ma specjalne oprogramowanie dołączone do urządzenia zastępujące oprogramowanie RIP. Za jego pomocą, oprócz sterowania procesem druku, ustawiania jego parametrów, możemy zarządzań warstwami atramentu. Przykładowo możemy wybrać co ma być drukowane kolorem białym.


Najszybszą nowością Mutoha jest ValueJet 1638X. Jest to niesamowicie szybki (100 m2/h) i niezawodny ploter ekologiczny. Może on drukować zarówno tradycyjnymi atramentami eko-solwentowymi jak i nowoczesnymi tuszami Mutoh Nano-Resin UMS. Ich skład oparty jest na żywicach. Przez to atramenty charakteryzują się długoterminową trwałością pigmentów na finalnych wydrukach. Według producenta do 3 lat na zewnątrz bez laminowania. Tusze Nano-Resin UMS są praktycznie bezzapachowe i nie wymagają stosowania systemów wentylacji podczas procesu druku. Można je używać w warunkach biurowych. Nowe atramenty gwarantują żywą i nasyconą kolorystykę oraz szeroki gamut barw pokrywający 83% palety Pantone C.

Na wysoką, rzeczywistą prędkość druku mają wpływ 3 technologie druku. Obecne w pozostałych urządzeniach serii ValueJet Intelligent Interweaving oraz Variable Dot. Trzecią jest, implementowana tylko w ploterach z dopiskiem „X” technologia Mutoh Drop Master.

Technologia DropMaster ma na celu automatyczną kompensację grubości medium. Grubość materiału w przypadku druku na cienkim papierze jest inna niż kiedy drukujemy na banerze. Co za tym idzie kropla atramentu musi pokonać inną drogę od głowicy do powierzchni materiału. Efektem tego jest rozmyty i niedokładny druk a nawet paskowanie. Technologia Mutoh Drop Master automatycznie kompensuje ten problem rozpoznając na jakim medium będzie drukować. Dodatkowo bierze pod uwagę prędkość, kierunek druku i rozdzielczość. Finalnie użytkownik może się cieszyć szybkim i precyzyjnym drukiem.

VJ-1638X oprócz wspomnianych technologii posiada jeszcze jedną unikalną zaletą. A konkretnie dwie. W karetce producent umiejscowił dwie, 1440 dyszowe głowice. Zainstalowane są one względem siebie po przekątnej, przez co w czasie jednego przebiegu karetki możemy zadrukować 50 mm pas materiału. Drugą zaletą takiego, macierzowego rozłożenia głowic jest wyższa dokładność.

Maksymalna prędkość drukarki Mutoh ValueJet 1638X w rozdzielczości 360x360 dpi to około 100 m2/h. Daje to możliwość bardzo szybkiego druku banerów reklamowych i billboardów. Jeżeli zależy nam na jakości, to w rozdzielczości 720x720 dpi dedykowanej do wnętrz jak i na zewnątrz możemy drukować realnie 30-36 m2/h. Aż 20 metrów kwadratowych materiału na godzinę możemy zadrukować w trybie wysoko jakościowym. „X” może więc zastąpić kilka urządzeń konkurencyjnych.

Ploter Mutoh ValueJet 1638X przeznaczony jest do produkcji, m.in.: grafik na pojazdy, etykiet, rollupów, banerów reklamowych, plakatów, backlitów, tapet, reprodukcji, fotografii i obrazów.

Na targach RemaDays Atrium Centrum Ploterowe wraz z firmą Margot zaprezentował ploter sublimacyjny Mutoh RJ-900x. Jest on przeznaczony do zadruku papieru sublimacyjnego. Finalnie, daje możliwość produkcji smyczy reklamowych, odzieży sportowej, foto-gadżetów, nadruków na upominkach.

Wyłącznym dystrybutorem ploterów Mutoh w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.